'GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLERİ' O GÜN PROGRAMLANMIŞTI

Söğütözü, Ağustos 2019 ** Birkaç yazımı, isimleri başarıya taşıyan, marka oluşturan bir kurumun huzurlu ortamından, Söğütözü’nden, yazacağım.
Barbaros Zırhlısı Gönüllüleri (BZG) olarak 2015 yılında Bahadır GÜRER in girişimi ile başlattığımız etkinliğe (İlki 08.08.2015 (yüzüncü yıl), diğerleri 08.08.2017 ve 08.08.2018’de gerçekleştirmişti) bu yılda Çanakkale Boğaz Komutanlığı’nın konukseverliğinde Garnizon içerisindeki şehitlikte anma töreni ile devam edildi.

8 AĞUSTOS 2019 günü Barbaros Zırhlısı Gönüllüleri Grubu’nu bir kez daha toplayan, Bahadır Gürer ve ailesine şükranlarımızı iletirken Anafartalar Zaferini bir de bu anlamda değerlendirmek istedim. Sancak Gemisi Barbaros Hayreddin Zırhlısının batırıldığı gün, 8 Ağustos 1915, aynı zamanda M. Kemal ATATÜRK’ün Anafartalar Komutanlığına atanmış olması nedeniyle de önemlidir.


Bandırma Vapuru örneğinde olduğu gibi gemilerin sadece yük taşımadıklarını düşünceleri ve hedefleri olan insanları da taşıdıklarını, 19 MAYIS 2019 etkinliklerinde yaşamıştık. 19 MAYIS’taki bu katılım sadece askeri amaçlar için değil Anadolu’nun her konudaki geleceği için bir araya gelinebileceğinin de bir göstergesiydi.

Barbaros’un Çanakkale Savaşlarının kaderini değiştirecek hamlesi, 8 AĞUSTOS’ta Bolayır önlerinde batırılmasının ertesi günü bugün başlayan Anafartalar Savaşlarının hedefini de yazmıştı sanki. Atatürk’te Kurtuluş Savaşı’nın ilkeleri arasında yer alan “geldikleri gibi giderler“ düşüncesini de ilk kez Anafartalar’da bir niyet olarak aklından geçirmiş olmalıydı. *

104 yıl sonra 4 neslin bir araya geldiği Çanakkale’de geleneksel buluşmayı gerçekleştiren sayıdan daha çok inancın ve enerjinin yoğunluğunun neleri başarabileceğini gösteren Barbaros Zırhlısı Gönüllüleri’nin Gökçe gibi dördüncü nesil Barbaroslarla devam edeceğine inanıyorum.

Şükran BARBAROS’la birlikte 2020 yılındaki anma gününde 105.nci yılda da yüzüncü yıldaki kadro ile tekrar Bolayır ve Çanakkale de olmayı planlıyoruz. 200 kişiyi aşan grubumuzla, Sosyal Paylaşım hesaplarında BZG Grubunu her zaman önde tutan Barbaros Ömer Tekinbaş’la ve Çanakkale İzcilerle de gelecek yıllarda da birlikte olabilme dileklerimi paylaşmak istiyorum.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* Aklınıza Gelen Her Güzel Şeyi Duaya Dökün. Niyet Olur, Nasip Olur, Yol Olur, Hal Olur. Mevlana

** Ankara’nın Başkent oluşunun ilk yıllarından itibaren halkın sevdiği doğal mekanlarından olan; şu sıralarda aşırı yapılaşma nedeniyle bu özelliğini yitiren Söğütözü’nde Atatürk’ün dinlendiği koliba (kulübe) halen korunuyor.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
17 Ağustos 2019 Cumartesi
Mesaj Gönder 310
 Yorumlar
REFIK BAŞDERE yorum yaptı... Yorum Ekleyin
ATATÜRK OLMASAYDI 24.08.2019

Değerli Yazarım Hüsnü Gümüş'ün, tarihin onur veren sayfalarını anımsatan ve o günkü heyecanla yaşatan bu yazısını okumak, gerçekten büyük bir fırsat. Bir devrin dönüşünü, gerçekleştiren o dahi, devrimlerimizin ve Cumhuriyetimizin mimarı Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, bu ulusun bekasından bu vatanın özgürlüğünden söz etmek mümkün olabilir miydi. Tarihin o heyecan veren onurlu resmine bakarken, sevgili yazarımızın altını kalın çizgiyle çizdiği, o dâhinin parolasının, tarihe unutulmayacak bir not olarak düşüldüğünü görüyoruz. "GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLER" Ülkemizi istila etmeye gelmiş yedi düvele, sonun başını bildiren bu parolanın, büyük bir inanç ve iradeden hasıl olduğunu görüyoruz. Bu bütün uluslarla mücadeleden hasıl olan bu Zaferi, Mehmet Akif İstiklal Marşı şiirimizde şu dizelerle ifade ediyor.
GARBIN AFAKINI SARMIŞSA ÇELİK ZIRHLI DUVAR, ULUSUN, KORKMA SENİN İMAN DOLU GÖĞSÜN GİBİ BİR SERHADDİN VAR" Evet, iman ve mücadele azmi, Atatürk'ün ve Silah arkadaşlarının tarihi bilgi ve dehası, bir tarihi lehimize değiştirmiş ve istilacılar geldikleri gibi gitmişlerdir. O kahraman askeri ve büyük kurtarıcımızı saygı/sevgi ve dualarla anıyoruz. Teşekkürler sayın yazarım Hüsnü Gümüş, saygı ve sevgilerle.

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
DOLARDAKİ ARTIŞ TÜRKİYE'NİN ORMANLARINI VURABİLİR!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TÜRSAB SEÇİMLERİNDE ZAFER KADINLARINDIR!

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
REHBER EKSİĞİ Mİ, FAZLASI MI VAR?

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARINA KÖYLERDE MUTLU YAŞAM

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM ELÇİLERİNİZ MİSYONUNUZU DEVAM ETTİRECEK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .