800 YILLIK SELÇUKLU MEZARLIĞINA RULO ÇİM DÖŞENDİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazlık saray inşa edilen Bitlis’in Ahlat ilçesindeki tarihi Selçuklu mezarlığına yapay rulo çim döşendi, mezar taşları ise kimyasallarla temizlendi...

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan tarihi Selçuklu mezarlığının zeminine rulo çim uygulaması yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malazgirt Zaferi’nin 948. yıl dönümü kutlamaları için 26 Ağustos’ta Ahlat’a yapacağı ziyarete yetiştirilmeye çalışılan çevre düzenlemesi kapsamında tarihi mezarlığın 38 dekarlık kısmına çim ekiliyor. 12. ve 16. yüzyıllar arasında değişen zamanlara tarihlenen binlerce anıtsal mezar taşını barındıran Ahlat Meydanlık Mezarlığı’ndaki tarihi mezar taşları kimyasalları da içeren uygulamalar eşliğinde temizleniyor. Geçtiğimiz ay çalışmaları yerinde inceleyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, tarihi mezarlığa ziyaretçi karşılama merkezi, kafeterya, tuvalet, hediyelik eşya üniteleri ve bebek emzirme odası inşa edileceğini açıklamıştı.

Doğu Anadolu’nun önemli tarihi kentlerinden biri olan Ahlat’ta bulunan Meydanlık Mezarlığı, anıtsal nitelikteki binlerce mezar taşına ev sahipliği yapıyor. 1960’lı yıllardan itibaren hem yüzey araştırması hem de arkeolojik kazılarla adım adım keşfedilen Ahlat’taki kültür mirası, binlerce yıllık geçmişin sırlarını barındırıyor. Ancak Ahlat’taki 6 tarihi mezarlığın en büyüğü olan Meydanlık Mezarlığı, ilçedeki kazı ve restorasyon çalışmalarının da odağını oluşturuyor.

MEZAR TAŞLARI KİMYASALLARLA TEMİZLENİYOR
Meydanlık Mezarlığında 2011 yılından itibaren Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne bağlı bir ekip tarafından sürdürülen çalışmaların yoğunlaştığı konu ise restorasyon. Daha çok ziyaretçiyi bölgeye çekebilmek amacıyla çevre düzenlemesine de ağırlık veriliyor. Bu kapsamda kimileri 12. yüzyıla kadar uzanan geçmişiyle zamana tanıklık eden tarihi mezar taşları üzerlerini kaplayan toz, toprak ve likenlerden temizleniyor. Ahlat Selçuklu Mezarlığı, tarihi taşların temizliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da onayladığı öne sürülen “AB 57“ kimyasalın kullanıldığı iddiasıyla da gündeme gelmişti.

CUMHURBAŞKANI TALİMAT VERDİ, MEZARLIK YEŞİLLENDİRİLİYOR
Meydanlık Mezarlığında yapılan bir diğer çalışma ise toplam 210 dekarlık tarihi alanın zeminine yapay rulo çim yerleştirilmesi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihi mezarlığın daha fazla “yeşillendirilmesi“ talimatı doğrultusunda yapıldığı iddia edilen çim uygulamasının yaklaşık 38 bin dekarlık bir alanda yapılması planlanıyor. Çevre düzenlemesi kapsamında mezarlıkta ayrıca ağaçlandırma da yapılacak.

KAFETERYA, TUVALET VE BEBEK EMZİRME ODASI YAPILACAK
Geçtiğimiz ay çalışmaları yerinde inceleyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, tarihi mezarlığa ziyaretçi karşılama merkezi, kafeterya, tuvalet, hediyelik eşya üniteleri ve bebek emzirme odası inşa edileceğini açıklamıştı.

KİMYASAL TEMİZLİK MEZAR TAŞLARINA ZARAR VEREBİLİR
Ancak konuyla ilgili uzmanlara göre yüzlerce yıllık mezar taşlarında kimyasallar eşliğinde yapılan müdahalelerin uzun vadede taşlara zarar verebilir. Bilimsel kriterlerin göz ardı edilerek yapıldığı öne sürülen tarihi alandaki çalışmaların peyzaj düzenlemesine dönüştürülmesi ise tepki çekiyor.

SULTAN ALPARSLAN’IN OTAĞI CANLANDIRILDI
Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Ağustos’ta yapacağı Ahlat ziyaretine yetiştirmek amacıyla hızlandırılan çalışmaların ardından tamamlanan festival alanı da önceki gün başlayan etkinliklerle hizmete girdi. Ahlat Çarho Deresi Mevkii’ndeki festival alanı, Sultan Alparslan’ın otağına benzetilen dev bir çadır ile çevresine yerleştirilen çadırlar, satış üniteleri ve geleneksel spor müsabakaları için düzenlenmiş alanlardan oluşuyor.

’DEVLETİMİZİN HER KADEMESİ AHLAT’A GÖZ DİKMİŞ DURUMDA’
Malazgirt Zaferinin 948’nci yıldönümü nedeniyle 23-26 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Ahlat Avrasya Kültür Şenlikleri kapsamında tarihi mezarlığı ziyaret eden Bitlis Valisi Oktay Çağatay, “Binlerce yılık tarihimizin mihenk taşı Ahlat’tayız. Hemen arkamızda tespit edilmiş 10 bin civarında şehadete eren yiğitlerin huzurundayız. Şu bayrakların altında etkilenmemek mümkün değil. Bizlere burayı yurt edenlerden Allah razı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızı işareti ile devletimizin her kademesi Ahlat’a gözünü dikmiş durumda. Ahlat sakin şehir unvanı da aldı. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın göz bebeği haline geldi.. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum“ diye konuştu.

          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
24 Ağustos 2019 Cumartesi
Mesaj Gönder 193 Yorumlar

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
DIŞ TURİZM İHTİSAS BAŞKANLIĞINDAN NEDEN İSTİFA ETTİM

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
HAVAYOLLARININ HAKSIZ REKABETİNDE SON NOKTA…..

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HAYDİ FUARA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
GÖRDÜK; GEZDİK; İNCELEDİK; YAZDIK

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHAMBORD VE CHEVERNY ŞATOLARI, FRANSA

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FLORANSA

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
AGRESİF TURİZMCİLER...!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE SEVGİ VE ÇİÇEK GÜNÜ 20.08.2020 Yorum VAR !

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .