TARİHİ KORUMAK İÇİN BÖYLE YAPILMIŞ!

AKP Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Kadirli Alacami’de yapılan restorasyonun yapıyı korumaya yönelik olduğunu söyledi…AKP Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Kadirli ilçesindeki 1800 yıllık geçmişe sahip tarihi Alacami’de yapılan ve büyük tepkiyle karşılanan restorasyonu savunarak, “Kültür varlığımız, Kadirli Ala Cami’deki yapılan restorasyon çalışmalarında açığa çıkan mozaiklerin ve yapı malzemelerinin korunabilmesi için iddia edildiği gibi bahse konu örtü yapının kaybolan unsurlarını tamamlamaya yönelik değil, tamamen koruma amaçlıdır“ dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bulunan Alacami’de 2014 yılında başlatılan restorasyon çalışmasının ardından ortaya çıkan manzara büyük tepki çekti. Geç Roma döneminde bazilika olarak kullanılan, Bizans döneminde ise kilise eklenen yaklaşık 1800 yıllık geçmişe sahip yapı, 15. yüzyılda Dulkadiroğulları Beyliği döneminde eklenen mihrap ve minare ile camiye dönüştürüldü.
(Restorasyon sonrasında)
TARİHİ YAPIDA UYGULANAN RESTORASYON TEPKİLERE NEDEN OLDU
Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Tuba İnşaat Taahhüt Tic. San. Ltd. Şti. Adlı özel bir firmaya ihale edilen ve yaklaşık 8,5 milyon lira sözleşme bedelli belirlenen restorasyon çalışması kapsamında tarihi yapının üzeri minarenin görünümünü de etkileyecek şekilde metal ve plastik malzeme ile kaplandı. Tarihi yapının dokusunu bozduğu gerekçesiyle tepkiyle karşılanan restorasyon çalışmasıyla ilgili haberimizin ardından konu TBMM’nin de gündemine geldi.
alacami (Restorasyon öncesinde)
CHP MİLLETVEKİLİ BAHA ÜNSAL: ‘BU YAPILAN TARİHE İHANETTİR’
TBMM Genel Kurulu görüşmelerinde söz alan CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Kadirli ilçesindeki 1800 yıllık Alaami’de restorasyon rezaleti yaşandığını belirterek, “Seçim bölgem Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bulunan, Alaüddevle Mescidi olarak da bilinen Ala Caminin restorasyon çalışması sonrası ortaya çıkan durum tek kelimeyle rezalettir. Caminin restorasyonunda metal malzeme kullanılmıştır. Taş yapı olan cami orijinal hâlinden çok farklı bir yapıya dönüştürülmüştür. Bu yapılan, tarihe, kültüre ve ülkeye ihanettir. Buradan yetkilileri göreve çağırıyorum ve kültür mirasımızın hak ettiği değeri görmesini istiyorum“ diye konuştu.

AKP’Lİ DURMUŞOĞLU: ‘KORUMAK İÇİN POLİKARBONLA KAPLANDI’
AKP Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ise Alacami’deki restorasyonu savunarak tarihi yapının üzerinin koruma amacıyla polikarbonla kaplandığını söyledi. Meclis Genel Kurulunda söz alarak tepkilere yanıt veren Durmuşoğlu, Alacami’nin 1924’ten sonra metruk halde terk edildiği görüşünü savunarak şunları söyledi: “Bu önemli kültür varlığının geri kazandırılması amacıyla Vakıflar İdaresince Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onaylı projeler doğrultusunda 2014 yılında restorasyon işine başlanmıştır. Restorasyon sırasında açığa çıkarılan mozaiklerin ve yapı elemanlarının güneş, yağmur ve doğa koşullarından etkilenmemesi, aynı zamanda yapının nefes alabilmesi gerekliliği dikkate alınarak konusunda uzman bilim adamlarının görüşleri alınarak Koruma Kurulu kurul kararları üzerine polikarbon malzemeli örtü oluşturulmuştur. İddia edildiği gibi bahse konu yapıdaki örtü, yapının kaybolan unsurlarını tamamlamaya yönelik değil, koruma amaçlıdır. Projenin yakın zamanda tamamlanmasıyla yaklaşık bir asırdır kapalı olan Ala Cami yeniden ibadete açılacak, Roma, Bizans, beylikler ve Osmanlı dönemlerinin izleri gezilip görülebilecektir.“

1800 YILLIK YAPININ RESTORASYONUNDA DAMACANA ÜRETİMİNDE KULLANILAN MALZEME
Alacami’nin restorasyonu sırasında tarihi yapıyı koruyacağı iddiası ile üzerine örtülen polikarbon, plastik su damacanalarından konserve ambalajlarına, otomotivden yapı sektörüne birçok alanda kullanılıyor. Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde bulunan İshak Paşa Sarayının üzeri de yapılan restorasyon sırasında benzer bir plastik malzemeyle örtülerek tepkilere neden olmuştu. 1950’li yıllardan itibaren geliştirilen ancak kullanımı son 20 yılda yaygınlaşan polikarbon ürünlerin binlerce yıllık geçmişe sahip olan tarihi yapılarda kullanımı geçmişin ruhunu yok ediyor.

İSHAKPAŞA SARAYI RESTORASYONLA SERAYA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ


ALACAMİ RESTORASYON ÖNCESİNDE

ALACAMİ RESTORASYON SONRASINDA

          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
06 Aralık 2019 Cuma
Mesaj Gönder 193 Yorumlar

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS'TA DÖRT YANLIŞ TÜM DOĞRULARI GÖTÜRÜYOR

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
4 KUŞAK TURİZM...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARINA KÖYLERDE MUTLU YAŞAM

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM ELÇİLERİNİZ MİSYONUNUZU DEVAM ETTİRECEK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .