TURİST DOSTU TAKSİCİ PROJESİ VE TAKSİCİ TERÖRÜ...

Bir yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Turist Dostu Taksici projesi, diğer yanda seyahat acentalarının müşterilerini taşıyan araçlara saldıran ve şoförlerini darp eden taksiciler...


Kültür ve Turizm Bakanlığı nın “ Turist dostu Taksici“ projesinin 3. etabı ile ilgili toplantının üzerinden henüz 10 gün geçti. Ve ne yazık ki, İstanbul da seyahat acentalarının müşterilerini taşıyan araçların taksiciler tarafından durdurulması, şoförlerine saldırılması, olay yerine gelen polisin tarafları ayırmak için havaya ateş açmaları ülke gündeminde yerini aldı.

TAKSİCİ TERÖRÜNE TÜRSAB SESSİZ KALDI..
Türkiye turizmine, ülke imajına büyük zarar veren bu vahim olayla ilgili henüz meslek örgütü TÜRSAB bir açıklamada bulunmadı. Basında yer alan haberlere göre taksicinin çalışma ruhsatı iptal edildi ve para cezası kesildi. Ancak saldırgan taksicilerin turizm adına yarattığı sorun büyük ve acilen çözümlenmesi, gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

10 GÜN ÖNCE BAKAN ERSOY TAKSİCİLERE NELER ANLATTI....
Şimdi 10 gün öncesine gidelim ve 20 Ocak 2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy un “Tarihi Yarımada Taksicileri Turizm Eğitim Programı“ kapsamında “Turist Dostu Taksici“ projesi ile ilgili açıklamalarını bir kez daha hatırlayalım. İşte Bakan Ersoy un dolaylı turizm paydaşları olarak ilk sırada değerlendirdiği, '' belgeniz olmasa da bir nevi turist rehberisiniz '' dediği taksicilere hitaben yaptığı konuşmasından satırbaşları:

TAKSİCİLERE EĞİTİM EĞİTİM EĞİTİM....
Turizmde kalıcı, sürekli ve istikrarlı politikalar üretebilmek için turizm gelirlerinin tabana yayılması gerektiğine işaret eden Bakan Ersoy; turizmden ne kadar çok vatandaş pay alabilirse, turizm politikalarının o kadar kalıcı ve sürdürülebilir olacağını belirtti. Taksicilerin dolaylı turizm paydaşları arasında ilk sırada yer aldığına değinen Bakan Ersoy, İstanbul da hizmet içi eğitimlerle ilk 6 ayda 5 bin, ikinci altı 6 ayda 10 bin taksicinin eğitilmesinin planlandığını dile getirdi. İlk eğitimin İstanbul Havalimanı nda yapıldığını ve tam katılımla bin 700 den fazla taksicinin eğitildiğini ifade eden Bakan Ersoy, ikinci eğitimin Sabiha Gökçen Havalimanı nda 900 e yakın taksiciye verildiğini kaydetti.

'' ÖNCE MESLEĞİNİZE SAHİP ÇIKIN ''
Tarihi yarımada ve çevre ilçelerinde 750 civarında taksi çalışanının eğitilmesini hedeflediklerini belirten Bakan Ersoy; “Siz mesleğinizin gereğini yerine getirmediğiniz zaman hukuki olmayan alternatifleriniz oluşuyor. Ondan sonra devlete başvuruyorsunuz doğal olarak ve bir şekilde mağduriyetinizin giderilmesini istiyorsunuz. Siz önce mesleğinize sahip çıkacaksınız, siz gereği neyse yapacaksınız, olmuyorsa zaten devlet gerekli düzenlemeleri hem kanuni hem adli hem de kolluk kuvveti gücünde yapacak, yerine getirecek. O devletin vazifesi zaten. Bu bağlamda bu bilincin oluşması lazım .

YABANCI TURİSTLERE EN ÇOK DOKUNAN TAKSİCİLER
Hedeflerimiz çok büyük. 2023 e kadar istikrarlı ve dünya ortalamasının çok üzerinde büyüme hedefleri koyduk. Adım adım da bu hedeflerimize ilerliyoruz. Önümüze hiçbir engel çıkmaması lazım. Herkesin buna katılımcı bir şekilde destek verip turizm gelirlerinden pay alması gerekiyor. Herkesin üzerine düşeni de yapması gerekiyor. Bu eğitimleri diğer ilçelere de yayacağız ve turizmi el birliğiyle yukarı taşıyacağız.

SORUMSUZLARI DÜZELTMEK SİZİN GÖREVİNİZ...
En önemli noktalardan biri sizlersiniz. Yabancı turiste en çok dokunan kitle sizlersiniz. Belgeniz olmasa da aslında bir nevi turist rehberisiniz. Turiste doğru bilgi vermek, doğru yönlendirmek sizin göreviniz. Aynı şekilde içinizdeki sorumsuz arkadaşları düzeltmek, onları sistem dışına çıkarmak da sizin göreviniz. Biz de devlet, hükumet olarak üzerimize düşeni tabii ki yapacağız.“ ifadelerine yer verdi.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bakan Ersoy un taksicilere hitaben yaptığı bu konuşmanın hemen ardından yaşanan taksici terörü gösteriyor ki, eğitimle birlikte tüm sorunların masaya yatırılıp çözümlenmesi gerekiyor. Aksi halde her gün eğitim de verilse taksiciler cephesinde istenmeyen olaylar yaşanmaya, ülke turizmine ve imajına zarar vermeye devam edecek.
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
03 Şubat 2020 Pazartesi
Mesaj Gönder 648 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SELÇUKLU'DAN BU YANA AYAKTA OLAN MEŞE AĞACI KORUMAYA ALINDI

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
DEMANS İLE YAŞAYANLARI KORONA VİRÜSTEN KORUMAK

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
İLERİYİ GÖREBİLMEK İÇİN EN İYİ YÖNTEM ONU YARATMAKTIR Yorum VAR !

Berk KARABAŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM DÜŞMANI: CORONAVİRÜS

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
BİR HİKAYENİZ OLSUN...

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
KORONA VİRÜS SUYUN YAŞAMSAL ÖNEMİNİ YENİDEN HATIRLATTI.

Uğur BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BİR KRİZDE DAHA, YİNE AYNI GEMİDEYİZ…

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TAŞ MI YİYELİM..?

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PRİENE ANTİK KENTİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .