ÖNLEM ALINMAZSA GÖLLER BÖLGESİ HARİTADAN SİLİNECEK!

Plansız ve kötü kullanıma küresel iklim krizinin etkileri de eklenince birçoğunu kaybettiğimiz Türkiye’nin gölleri için acil eylem planı çağrısı yapıldı. CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM’ne verdiği önergede, acil önlem alınmazsa Göller Bölgesi’nin haritadan silineceği uyarısında bulundu...CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, kuraklık ve kirlilik başta olmak üzere tehdit altında bulunduğu için yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan göller için acilen harekete geçilmesi çağrısında bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi nde bir araştırma komisyonu kurulması için Araştırma Önergesi sunan Karaca, Türkiye de son 50 yılda 40 a yakın gölün kuruduğunu, diğer göllerin de kurumaması için uzmanların acil önlem çağrısı yaptığını dile getirdi. Göller Bölgesi başta olmak üzere ülkemizdeki göllerin durumunun araştırılması, kuraklık ve kirlilikle mücadele için gerekli önlemlerin alınarak Acil Eylem Planı oluşturulmasına yönelik gerekli adımların atılması amacıyla bir araştırma komisyonu kurularak konunun tüm boyutları ile araştırılmasını talep eden Karaca, önergesini Meclis e sundu.

Eğirdir Gölü kıyıları giderek kuş cenneti niteliğini yitiriyor)
TÜRKİYE NİN GÖLLERİ BİRER BİRER KURUYOR
Bir zamanlar iç sular yönünden oldukça zengin olan Türkiye nin gölleri birer birer kuruyor. İnsan kaynaklı kirlilik, plansız ve hatalı kullanım baskısına son yıllarda giderek daha belirgin hale gelen küresel iklim değişikliğinin etkileri de eklenince Türkiye nin iç sularında kuraklık alarmı çalıyor. Türkiye son 50 yılda 40 a yakın gölünü kaybetti. Aralarında ülkenin en büyük göllerinin de bulunduğu onlarca göl ise ciddi ölçüde yok olma tehdidi ile karşı karşıya. Eğer göllerin geleceğini korumak için hızla harekete geçilmezse bir kaç yıl içinde iç sularımız yerini kuraklığın ve hastalıkların kol gezdiği sorunlu alanlara terk edecek.

‘ÖNÜMÜZDEKİ YAZ ÇOK GEÇ, HEMEN HAREKETE GEÇİLMELİ
Bu tablonun tersine çevrilmesi için harekete geçen CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Türkiye nin tehdit altındaki gölleri için acil eylem planı oluşturulmasını istedi. Küresel iklim krizinin etkilerinin gözle görülür ölçüde hissedildiğine işaret eden Karaca, Türkiye de son yıllarda afetlerin arttığının da altını çizerek artan su tüketiminin ise su kaynaklarını azaltarak ülkenin su fakiri haline geldiğine dikkat çekti. Karaca, iklim krizi, kuraklık ve insan etkinliklerinden kaynaklı susuzluğun artışına vurgu yaparak, önümüzdeki yaz aylarının Türkiye nin göllerini kurtarmak için çok geç olduğunu savundu. Konuyla ilgili uzmanlar ve bilim insanları ile göllerin bulunduğu yörelerdeki yetkililerin TBMM çatısında kurulacak bir araştırma komisyonunda dinlenmesini ve çözüm önerilerinin getirilmesini isteyen Karaca, acil tedbirlerin hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

(Avlan Gölü 1970 lerde kurutulmuş, 2001 den itibaren ise yeniden su tutmaya başlamıştı. Fotoğraf, gölün sularını yükseldiği 2011 yılındaki halini)
STRATEJİK ÖNEMDEKİ İÇME SUYU REZERVİ KURTARILMALI
Türkiye nin ihtiyaç duyduğu su politikası oluşturulması yönünde çaba göstereceklerini kaydeden Karaca, sadece Göller Bölgesi nin değil ülkemizin stratejik ve yenilenebilir içme suyu rezervinin rehabilite edilerek kurtarılması için çaba gösterenlerle yan yana duracaklarını belirtti. Göllerin de ranta ve betonlaşmaya kurban verilmemesi için çalışacaklarının altını çizen Karaca, en kısa zamanda Eğirdir Gölü, Burdur Gölü ve Beyşehir Gölü için CHP heyeti olarak saha ziyareti yapacaklarını dile getirdi.
(Avlan gölü bugün tamamen kurudu)

‘ÖNLEM ALINMAZSA GÖLLER BÖLGESİ HARİTADAN SİLİNECEK
CHP nin Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca nın araştırma önergesinin gerekçeler bölümünde, “Beyşehir den Burdur a, Işıklı dan Acıgöl e önlem alınmazsa, Göller Bölgesi haritadan silinecek '' tespitine yer verildi. Meteoroloji verilerine göre Türkiye nin ortalama sıcaklığı son 50 yılda 1.2 derece arttığına vurgu yapılan önergede, şu ifadelere yer verildi: “Türkiye nin ortalama sıcaklığı 1970-1978 yılları arasında 12,7 derece, 1979-1987 yılları arasında 12,8 derece, 1988-1996 yılları arasında 12,8 derece, 1997-2006 yılları arasında 13,4 derece iken 2007-2016 yılları arasında ise 13,9 dereceye yükseldi. Bu sıcaklık artışları; kuraklık tehlikesinin ulaştığı boyutun vahametini ortaya koyuyor. Özellikle ülkemizin güneyinde, daha çok Burdur, Isparta, Antalya, Afyonkarahisar ve Konya nın güneyinde yoğunlaşan göllerin oluşturduğu Göller Bölgesi nde kuraklık önemli bir boyuta ulaşmıştır. Beyşehir, Eğirdir, Akşehir, Burdur, Eber, Acıgöl, Suğla, Ilgın, Işıklı, Salda ve Kovada gibi irili ufaklı gölleri bünyesinde bulunduran Göller Bölgesi, Çöller Bölgesi olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. ''
(Avan gölü)

‘TBMM GÖLLER İÇİN ACİLEN HAREKETE GEÇMELİ
Türkiye nin en büyük tatlı su kaynağı olarak bilinen Beyşehir Gölü ndeki su seviyesinin her geçen yıl düştüğüne işaret edilen önergede gölün derinliğinin son 20 yılda 26 metreden 6 metreye kadar gerilediği belirtildi. “Dünyanın nazar boncuğu '' olarak anılan Konya Karapınar daki Meke Gölü nün kuruduğu kaydedilen önergede, Eğirdir Gölü nün yüzeyinin ise 10 yıl önce 520 kilometrekare iken bu yıl 436 kilometrekareye düştüğü belirtildi. Antalya nın Elmalı ilçesinde bulunan Avlan Gölü nün kuruyarak bir futbol sahası kadar kaldığına dikkat çekilen önergede, Türkiye nin uluslararası öneme sahip Ramsar Alanlarından biri olan Kars taki Kuyucuk Gölü nün de kuruduğu belirtilerek TBMM nin acilen harekete geçmesi istendi.

Burdur Gölü son 40 yılda sularının üçte birini kaybetti

Burdur sınırlarında yer alan Akgöl son yıllarda kuruyan göllerden biri

Eğirdir Gölü, göller bölgesinin en büyük ikinci gölü)

Eğirdir Gölündeki çekilme ve kirliliği anlatan karelerden biri

Göller Bölgesi nin önemli sulak alanları birer birer kurutuluyor (Gölhisar-Burdur)

Ulusal öneme sahip sulak alanlardan biri olan Avlan Gölü artık kuru bir arazi
Akgöl'ün son durumu
          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
18 Şubat 2020 Salı
Mesaj Gönder 308 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
REHBERLER ADINA BİR TEK CİDDİ KARAR ALINMADI HENÜZ..

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
DEMANS İLE YAŞAYANLARI KORONA VİRÜSTEN KORUMAK

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
İLERİYİ GÖREBİLMEK İÇİN EN İYİ YÖNTEM ONU YARATMAKTIR Yorum VAR !

Berk KARABAŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM DÜŞMANI: CORONAVİRÜS

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
BİR HİKAYENİZ OLSUN...

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
KORONA VİRÜS SUYUN YAŞAMSAL ÖNEMİNİ YENİDEN HATIRLATTI.

Uğur BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BİR KRİZDE DAHA, YİNE AYNI GEMİDEYİZ…

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TAŞ MI YİYELİM..?

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PRİENE ANTİK KENTİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .