Belediye Şirketlerine Seyahat Acentası Belgesi Verilmemeli

Belediye şirketlerine seyahat acentası belgesi verilmemesi gerektiğini belirten Güçlü TÜRSAB sözcüsü Hasan Erdem; bölge acentalarının bu haksız rekabetten büyük zarar gördüğüne dikkat çekti. NİLGÜN ATAR

06 Nisan 2016 Çarşamba - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com
SEKTÖRÜN SESİ YAZI DİZİSİ-1

“Güçlü Türsab '' toplantısı ile Van'dan İzmir'e, Antalya'dan Trabzon'a, Niğde'den Ayvalık'a kadar 150 seyahat acentasını Bursa'da buluşturan Selam Turizm seyahat acentası sahibi Hasan Erdem; sektörün deneyimli, sevilen ve başarılı isimlerinden.. Başlattığı Güçlü TÜRSAB-Güçlü Türkiye oluşumunda; söylemleriyle sektörün tabanından yükselen köklü değişim isteğini gündeme taşıdı ve basında geniş yer aldı.

Yıllardır hep aynı platformlar, aynı isimler, aynı söylemler ve tartışmaların yarattığı kısır bir döngü içerisinde seyahat acentalarının sorunlar ve çözümsüzlükleri de değişmiyor. Yeni bir yüz ve farklı bir ses, yeni bir sayfa ihtiyacı çok belirgin. Dolayısıyla Bursa'da başlatılan bu yeni oluşumu yerinde izledim. Seyahat acentalarına bir dokundum, bin ahhh işittim. Hepsi geçim derdinde, gelecek endişesi gözlerinden okunuyor, hepsi çözümlenmeyen sorunların ağırlığını sırtında taşıyor. Birlik ve beraberlik, barış özlemi içinde sektör...

Türsab Yeniden ve Türsab Hepimizin Platformu'na bir turizm yazarı olarak baktığımda ise kendi içlerinde tekrara düşmüş ve belirsizlik ya da bölünmüşlük ifadeleriyle tanımlayacağım bir tablo gözlemledim. 3 kez kaybeden Emin Çakmak 'ın 4.ncü kez aday olmayacağı kesin. Firuz Bağlıkaya yeniden deneyebilir mi?.. Ya da yeni bir isim daha çıkabilir mi?.. Bu sorular için vakit henüz erken, bir süre taşların yerine oturmasını beklemek gerekiyor . Ayrıca beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan Güçlü Türsab oluşumu diğer platformlarla birlik beraberlik içinde olacak mı, bu oluşumda nasıl yer alacaklar... Güçlü Türsab'ı destekleyecekler mi ya da yok mu sayacaklar, bunu zaman gösterecek.

Selam Turizmin sahibi Hasan Erdem ile Güçlü Türsab oluşumunun çıkış noktasını, amaçlarını, sektör sorunları ve çözümlerini konuştuk. İşte sohbetimizden önemli satırbaşları:

ÇIKIŞ NOKTAMIZ TABANIN SESİNİ DUYURMAK VE HAREKETE GEÇİRMEK...
Bursa'da başlatılan bu yeni oluşumu nasıl okumamız gerekiyor. Bir taban hareketi olarak öne çıkan GÜÇLÜ TÜRSAB'ın çıkış noktası nedir?

Açık konuşalım. Seyahat acentalarının durumu içler acısı. Gelir kaynaklarmız gittikçe azalıyor, pastamız küçülüyor. İnsanlar rahat değil, birbirimizi kandırmayalım.. En büyüğünden en küçüğüne kadar aynı şekilde. Eskiden çok iyi para kazananlar da artık kazanamıyor. Böyle olunca bizim hamaset yapmamızın bir anlamı yok. Biz çözüm arayışı içindeyiz. Başkanlık ve yönetim peşinde değiliz. 7 bin acenta tabanda birleşirsek, bu sıkıntılarımızı hep birlikte atlatırız.

Güçlü Türsab ın e önemli çıkış noktalarından bir tanesi de şudur: Kurumumuzda böl parçala yut politikası izleniyor. 18 den 38 bölgeye çıktık. Bursa Yalova Bilecik Eskişehir bölgesi Güney Marmara idi. Biz burada kendi özerk statümüzle demokratik seçimlerimizde liyakat unsuru bilgi, birikim, tecrübeyi ön planda tutarak başkanlarımızı seçerdik ama bugün itibariyle bu statü kaldırıldı. Yasamıza merkezi güçlendirme ve merkezi yönetim amaçlı birtakım ek maddeler konuldu.

Biz şimdi bunun farkında ve bilincinde olan acentaları GÜÇLÜ TÜRSAB şemsiyesi altında birleşmeye davet ediyoruz. Biz bir gücüz diyoruz. Yukardakiler gücü bizden alıyorlar, biz onlara o gücü veriyoruz. Biz onları sırça köşklerde yaşasınlar, Boğaziçi manzarasını seyretsinler diye seçmedik. Proje üretsinler, bize hizmet etsinler, hizmetkar olsunlar diye seçtik. Ama görünen öyle değil maalesef.

ADAYIM DEMİYORUM…
Peki Güçlü Türsab Oluşumu ile önümüzdeki dönemde Türsab koltuğuna ADAY MISINIZ?

Benim amacım bu değil. Başkan adayıyım diyerek uzun bir süreçte kendime medyada yer edinmek için yola çıkmıyorum. Başkan Adayıyım da demiyorum ama ben bugüne kadar yanlış sistemlerin yanlış yönetimlerin kuruma ve acentalarımıza ne kadar zarar verdiğini de defalarca yaşamış bir insanım. Dolayısıyla tüm bu eksiklikleri bir kenara koyduğumda yapılması gerekenleri de bildiğim için meslektaşlarım adına bir adım daha öne çıkıp onları birlik beraberlik çatısı ve güçlü TÜRSAB şemsiyesi altında birleştirmek istiyorum. Çözüm ve hizmet için varız. Biz yıllardır bazı meslektaşlarımızı seçiyoruz, gönderiyoruz bizi yönet ve temsil et diyoruz. Ama yıllardır iyi temsil edilmediğimize inanıyoruz.

KİŞİLER ÜZERİNDEN POLİTİKA YAPMAM
TÜRSAB'ın son seçimleri oldukça sert geçti. Hatta kurum imajı olumsuz etkilendi bu mücadeleden. Ne diyorsunuz bu konuda?

Biz ne hakim ne savcıyız. Kimseyi yargılama şansına sahip değiliz. Ve eleştirme noktasında kişiler üzerine politika yapmam . Böyle bir yapım da yok. Ben sistemleri ve yönetimleri eleştiririm. Bu benim en doğal hakkım. Ancak eleştirirken de belden aşağı politika yapmayız. Kurumumuz ve acentalarımızın menfaatleri neredeyse ve doğru bildiğimiz hakikatler ne ise onu söylemekle yükümlüyüz.

Biz de bütün söylemlerimizde, bütün platformlarda ; daha iyisi ne şekilde yapılır, şu anki mevcut sistem neden iyi değil açıklayacağız. Biz güneşi balçıkla sıvayamayız, hakikatleri örtemeyiz. Meslektaşlarımızın da artık bilinçlenmesi için tüm çabamız. Her şey toz pembe değil, birisi çıkıp toz pembe diye demeç veriyorsa; hayır böyle bir şey yok demeliyiz. Antalya bölgesi başta olmak üzere oteller ve acentaların bir kısmı kepenk kapatıyor, sen pembe tablo yaratıyorsun bu yanlış demek hakkına sahibiz. Bu bir eleştiri değil, öz eleştiridir

BELEDİYE ŞİRKETLERİNE ACENTA BELGESİ VERİLEREK HAKSIZ REKABET YARATILIYOR.
Sektörün en önemli sorunlarından biri de kaçak acentacılık faaliyetleri. 15 yıl içinde acentalara büyük güç kaybettiren , haksız rekabet yaratan, kayıtdışı bir ekonomi oluştu. İnternette çığ gibi büyüyen bu faaliyetlerin denetimi mümkün değil şu tabloya göre. Herkes 1618 sayılı yasaya rağmen tur düzenliyor, bilet satıyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?


Biz asıl kaçak acentecilik faaliyetinin yasalar çerçevesinde yapıldığına da inanıyoruz. Dernekler, kooperatifler, belediyeler, üniversiteler, kamu iktisadi teşebbüsler yüzde 99 oranında pay sahibi oldukları şirketler kurarak acente oluyorlar. Özel sektör olan bizlerle rekabete giriyorlar. Bizim onlarla rekabete gücümüz kalmadı. Örneği Bursa Büyükşehir Belediyesinin 2 seyahat acentası var. Bu iki acenta hem fuacılıkta, kongre sempozyum çalışmalarında, hem incomingde hem de şehirde yapılan etkinliklerde bizimle rekabet ediyorlar. Diğer acentası ise taşımacılık, gemicilik, uçak bileti işlerinde bizimle rekabet ediyor. Bu haksız rekabet sona ermeli.

ÖNEMLİ OLAN ACENTA SAYISINI ÇOĞALTMA DEĞİL....
TÜRSAB'a acenta olmak için müracaat eden gerçek ve tüzel kişiler iyi incelenmeli. . Eğer tüzel kişilikler yüzde 50 nin üzerinde pay sahibiyse kamu iktisadi teşebbüslere acentacılık belgesi verilmemeli. Çünkü acentalar arasında haksız rekabeti bunlar yaratıyor. Önemli olan acenta sayısını çoğaltmak değil, pastayı büyütmek. Acenta olmanın kriterleri yeniden masaya yatırılmalı. Türkiye'de acenta enflasyonu yaşanıyor. Bu gidişe bir dur denilmeli ve bölgesel olarak önlemler alınmalı.

ŞİFRE KULLANDIRANLARIN BELGESİ İPTAL EDİLMELİ
Ayrıca diğer önemli bir konu; denetimsiz bir şekilde belli bir ücret karşılığında şifrelerini kullandıranlar, non IATA ve hatta acenta olmayanlara şifre verenler hakkında kanuni işlem başlatılmalı, belgeleri iptal edilmeli . Ki diğer dürüst çalışan IATA acentalarımızın haklarını koruyalım.. Çünkü IATA acentalar bizim medarı iftiharımız; maddi anlamda çok büyük teminatları var, profesyonellik ve temsiliyet noktasında güçlü acentalar..


HAVAYOLLARININ YARATTIĞI HAKSIZ REKABET ÇÖZÜM BEKLİYOR..
Havayollarının internette acentalardan daha ucuz bilet satmaları da yıllardır çözülemeyen bir sorun. Kanayan bir yara. TÜRSAB son dönemde birkaç hukuki adım attı bu konuda. Sizin de konu ile ilgili değerlendirmeleriniz alalım
.
IATA ya bağlı olan havayolları bu konuda çok hassas ve dikkat ediyorlar. IATA'ya bağlı olmayan havayolları şirketleri kendilerini serbest ekonomi çerçevesinde değerlendiren bir duruş içinde, bu da haksız rekabet yaratıyor. Aslında sorunu asgari müştereklerde buluşarak çözümlemeliyiz. Sonuçta havayolları ve seyahat acentaları ayrılmaz bir bütündür. Bu şirketler kar amaçlı kurulmuşlardır, elbette maliyetleri var, bizim hem havayollarının, hem acentalarının menfaatlerini düşünerek bu pastanı en adaletli bir şekilde dağılımını sağlamak gerekiyor.

Sorunu masa başında çözemiyorsak; 1618 sayılı yasayı değiştirilme yönüne gidilebilir, “havayolları şirketleri A belgeli acentalardan daha düşük fiyat yayınlayamazlar '' maddesi eklenebilir . Meclis karar verecektir buna da. Ama serbest ekonomi sisteminde müdahale edemeyiz. Birbirimizi tamamlayan bütünün parçaları olduğumuz için, aklı selim insanlarla aynı masada otururuz, bazıları kabul edecek, bazıları etmeyecekler. Etmeyenlerin biletini satmamak da seyahat acentacılarının tercihindedir.

TABANIN YÖNETİME KATKI KOYMASI GEREKİR
TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulları'nın (BYK) güçlendirilmesi ve komitelerin daha aktif olması konusunda neler söyleyeceksiniz?

Bugüne kadar yönetimde gördüğümüz ve tespit ettiğimiz en önemli şey; üretim amaçlı bir çaba yok. Biz diyoruz ki tabanın yönetime katkı koyması gerekir. Çoğulcu anlayış ve ortak akıl çoğaldıkça üretim fazlalaşır. En zeki ve en dahi insanı yönetime getirin, ortak akıldan üstün olamaz. Biz buna inanan bir felsefeye sahibiz, taban dinamiklerinin yönetime katkı koyması ve iştirak etmesi için komitelerin aktif hale getirilmesi gerekiyor. O komiteler gerçek anlamda üretmeli. Ortadoğu turizminde duayen meslektaşımız Ortadoğu turizmi komitesine getirilmeli. Hac, umre, IATA 'da öyle. Oy vermiş ya da vermemiş bu ayrımı yaptığımız zaman biz sektörü de kurumu da bitiririz. Bunu siyasi partiler yapıyor ama ülke zarar görüyor. Eğer kurumlar bu anlayışa hizmet ederse biz de zarar görürüz.

KOMİTELERE ÇAĞRILMIYORUZ...
Oy vermemiş, desteklememiştir ama işini çok iyi bilir, benim bundan faydalanmam gerekir diye düşünülmesi lazım . Bugün TÜRSAB'daki mevcut yönetime oy vermedim, muhalifim ama kendi branşımda söz sahibiyim, beni çağırdıkları takdirde gitmemezlik yapmam. Ama çağrılmıyoruz, muhalefetiz diye. Siz turizm basını olarak iyi biliyorsunuz; 49 kişiden oluşan bir komite, üç kişinin imzası ile toplanabiliyor. Öyle bir ortamda fikir üretimi olamaz.

BAKANLIKTAN EĞİTİM TALEP ETTİK, TÜRSAB MERKEZDEN TENKİT YEDİK
Türsab ve Eğitim konusuna gelirsek; seyahat acentaları e- ticaret, dijital pazarlama, sağlık turizmi, gastronomi turizmi, alternatif turizm, inanç turizmi vb. başlıklarda düzenli eğitimler alabiliyor mu?

Yasamız gereği mülki amirimiz Kültür ve Turizm Bakanlığı'dır. Bizim denetimlerimizi bakanlık yapar, seçim ve genel kurullarımızı, amaca uygun çalışıp çalışmadığımızı denetler. Sektörün eğitimi ile ilgili desteği de Bakanlıktan almak zorundayız. Eğitim alma hakkımız var. Ama bugüne kadar Güney Marmara Bölgesi için söylüyorum, birçok tanıdığım bölge de var. Benim bildiğim hiçbir bölgede genel merkezin talebi doğrultusunda Bakanlık Eğitim daire başkanlığı veya eğitim genel müdürlüğü tarafından seyahat acentası personelinin eğitimi için görevlendirildiği bir çalışma görmedim.

2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim Daire başkanı Halil Özkan'a Bölge başkanı olarak eğitim konusunda bir yazı yazdım,. Kendini iyi yetiştirmiş iletişimi v e turizmi çok iyi bilen iki eğitimci görevlendirdiler. Anatolia Otelinin kongre salonunda 3 gün boyunca boyunca Bursa'daki acentalarımıza eğitim aldık. Bunu 2 dönem yaptık ancak TüRSAB Genel Merkez tarafından tenkit edildik. Genel merkez olarak Bakanlıkla yazışmaları biz yaparız, siz yapamazsınız dediler. Oysa genel merkezin bunu zaten yapması gerekiyor.

DEVAM EDECEK….Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
BELEDİYE ŞİRKETLERİNE SEYAHAT ACENTASI BELGESİ VERİLMEMELİ
          
Günün Haber Başlıkları
GAZETECİLER İPEK YOLU'NDA XİNJİANG'IN KÜLTÜRÜNÜ TANIDILAR
BODRUM DENİZ MÜZESİ'NDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL Yorumlar

Benzer Haberler :
     İŞTE TÜRKİYE'NİN REHBER VE SEYAHAT ACENTASI GERÇEKLERİ -  1 yorum var!
     SEYAHAT SEKTÖRÜ ÖDEME İNOVASYONU ÇAĞINA GİRİYOR
     MERVE BULUT YAZIYOR: BESLENME ENGELİYLE SEYAHAT ETMEK
     SEYAHAT ACENTALARINA AYIN MÜZESİ UYGULAMASI BAŞLIYOR
     TURİZM TAŞIMA İZİN BELGESİ İPTALİNDE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx