Erdal Aktan: 1. Hollywood Türk Film Festivali'nin ardından...

Film Festivallerinin ülke tanıtımındaki yeri ve önemine dikkat çeken Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkan Yardımcısı -Yazarımız Erdal AKTAN; 1. Hollywood Türk Film Festivali'ni artı ve eksileriyle masaya yatırıyor.

23 Aralık 2017 Cumartesi - ERDAL AKTAN- turizmhaberleri.com- Los Angeles
Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkan Yardımcısı

BİRİNCİ HOLLYWOOD TÜRK FİLM FESTİVALİ'NİN ARDINDAN..

Film Festivalleri kültürel, sosyal ve ekonomik çeşitli açılardan yararlı aktivitelerdir. Festivaller filmlerin organize edilmiş, daha uzun soluklu sunumudur ve tipik olarak her yıl tekrarlanırlar.

Film Festivallerinin sayısız faydaları arasında özellikle üzerinde durulabilecekleri sıralarsak;

a) Yeni yeteneklerin ortaya çıkmasına yardımcı olurlar. Potansiyel vadeden yetenekli film yapımcıları bu festivaller sayesinde filmlerini gösterebilme ve adlarını duyurma şansı elde edebilir, aynı şekilde bu festivaller oyunculara, senaristlere, kompozitörlere kendilerini gösterebilme şansı yaratır. Filmi festivale kabul edilen yapımcılar filmlerinin pazarlanması konusunda büyük avantaj elde ederler, hatta ödül var ise kazanabilirler.

b) Festivaller, Networking aktivitesidir; aynı sektördeki, benzer kültürdeki insanları bir araya getirip kaynaşmalarını, bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlar ve endüstriye katkıda bulunur.

c) Festivaller turizm tanıtımına katkıda bulunur. Düzenlendikleri merkezlere, şehirlere ya da ülkelere yerel ve yabancı turist çekebilir, medya ilgisi sağlayabilir, destinasyon olarak tanıtılmasına ve pazarlanmasına yardımcı olabilir, marka yaratılmasına katkı verirler.

d) Düzenlendikleri bölgeye ekonomik katkıda bulunurlar. Turist para harcar, dolayısıyla film festivalleri düzenlendikleri bölgedeki esnafın ekonomisine katkı sağlar.

e) Film Festivalleri kanalıyla izleyiciler eğitilebilir, çeşitli mesajlar verilebilir, özellikle düzenlendikleri bölgenin kültürel yapı ve zenginliğine uygun hedef kitlesi yaratılmasına yardımcı olurlar.
- Ve benzeri

Dünyadaki en önemli film festivalleri olarak Cannes Film Festivali, Venedik Film Festivali, Berlin Uluslararası Film Festivali, Toronto Uluslararası Film Festivali, Sundance Film Festivali öne çıkmaktadır. Bunlardan en eski olanı Venedik Film Festivali dir. Güney yarımküredeki en büyük ve en eski olanı ise Melbourne Uluslararası Film Festivali dir . Avrupa daki en eski festivallerden San Sabastian Uluslararası Film Festivali'ni de unutmamak gerekir.

Türkiye de büyük-küçük 20 kadar film festivali düzenlenmektedir. Bunlardan en önemlisi Antalya Altın Portakal Uluslararası Film Festivali olup. bu sene yapılan festival profesyonelliğiyle kanımızca yukarıda sayılan yararların ülkemiz adına gerçekleşmesinde önemli bir başarı yakalamıştır. Diğer festivallerin de çıtayı yukarı çekmeleri, başarılı olmaları hem kendi bölgeleri, hem de Türkiye ve Türk film sektörü açısından büyük önem arz etmektedir.

Türkiye de düzenlenen film festivallerinin yanı sıra yurtdışında çeşitli ülkelerde de Türk Film Festivalleri düzenlenmektedir. Bunlardan birisi de ABD nin Los Angeles şehrinde bu sene düzenlenen Birinci Hollywood Türk Film Festivali'dir.

Bu Festival öncelikle belirtmek gerekir ki Los Angeles de yapılan ilk Türk Film Festivali değildir. Aynı şehirde 2011 yılından bu yana LATFF Los Angeles Türk Film Festivali de yapılmaktadır. 2011 – 2014 yıllarında düzenli olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı nın sponsorluğunda Hollywood daki prestijli Egyptian Theatre da halka açık olarak gerçekleştirilmiş olan bu film festivali çerçevesinde aralarında Kelebeğin Rüyası gibi Türkiye nin Oscar aday adayı filmleri de dahil olmak üzere bir çok uzun ve kısa metrajlı filmin gösterimi yapılmış, Türk sinema sektörü temsilcileri Amerikalı meslektaşları ve kamuoyu ile biraraya getirilmiştir.

LATFF aktif olarak festival çalışmalarına devam etmekte iken, Kültür ve Turizm Bakanlığı sponsorluğu bu sene 20-22 Ekim 2017 tarihlerinde Paramount Stüdyolarında gerçekleştirilen Birinci Hollywood Türk Film Festivaline kaydırılmıştır. Bu Festival kapsamında 3 uzun ve 5 kısa metrajlı film programa alınmış, ancak Festival esas olarak Türkiye nin bu yıl Oscar aday adayı olarak açıkladığı Ayla filminin Los Angeles gösterimi olarak ön plana çıkmıştır.

Yazımızda üzerinde durmak istediğimiz ana konu: Yurtdışında Türk Film Festivalinin düzenlenmesinin nasıl bir yararı ve amacı olabilir.? Bu açıdan Birinci Hollywood Türk Film Festivalinden nasıl bir sonuç alınması hedeflenmiştir?.

Yazımızın ilk bölümünde sıraladığımız unsurlar çerçevesinde bu hedef, yabancı film endüstrisinin, medyasının ilgisini çekebilmek, Türk filmlerini yabancı film izleyicilerine, film yapımcılarına, eleştirmenlere gösterebilmek, pazarlanma şansını artırmak, özellikle de uluslararası bir ödüle aday filmimiz var ise bu filmi eleştirmen, juri üyesi ve spesiyalistlerle buluşturmak, bu arada Türkiye nin tanıtılmasına da katkıda bulunmak olarak özetlenebilir.

Bu çerçevede Birinci Hollywood Türk Filmleri Festivali bunu sağlayabilmiş midir?
Kanımızca maalesef HAYIR….


Bir film etkinliğinin, “film festivali'' olarak tanıtılması için hem belirli sayıda filme, hem de halka açık veya davetiyeli, biletli veya ücretsiz bir gösterim sistemine ihtiyaç vardır. Oysa Paramount Stüdyolarında düzenlenen Birinci Hollywood Türk Film Festivaline ve galasına sadece Festival yönetimince davet edilen ve RSVP yapan sınırlı sayıda davetli katılabilmiştir.

Birinci Hollywood Türk Filmleri Festivali ne görüldüğü kadarıyla Türkiye den de yeteri kadar film başvurusu sağlanamamış, bu nedenle 3 günlük festival süresince sadece bir kaç filmin gösterimi yapılabilmiş, bütün festival esas olarak “Ayla'' nın Los Angeles gösteriminden ibaret olmuştur. Akademinin, Hollywood film sektörünün ve yerel basının ilgisi sağlanamamış, Türkiye den götürülen köşe yazarları, Bakanlık temsilcileri ve birkaç ünlü oyuncunun Los Angeles ta yaşayan Türklerle bir araya gelmesinden ibaret bir “Türk gecesi'' etkinliğinden öteye gidememiştir.

Oscar aday adayı olarak açıklanan ve Amerika da tanıtımı için kamu kaynaklarıyla desteklenen “Ayla'' nın, yine devlet sponsorluğunda düzenlenen Birinci Hollywood Türk Film Festivali kapsamında bu şekilde Türklerle buluşturulması, bizim bu konularda hala amatörce hareket ettiğimizi göstermekte, Oscar yolunda alınan başarısız sonuçların da güzel bir örneğini oluşturmaktadır.

Filmi değerlendirecek Akademi üyelerinin, bu gösterim ve tanıtım çalışmasından habersiz olması ve uluslararası basının bu etkinliğe tepkisiz kalması elbette şaşırtıcı değil. Halka kapalı, RSVP ile girilebilen festival için büyük bir meblağ harcanarak Los Angeles Times a tam sayfa ilan verilmesi ise sadece kendi kendimize övünmenin dışında kaynak israfından başka bir işe yaramamış görünüyor.

Amerikan film endüstrisini, seyircisini ve basınını etkinliğe çekemeyip, Paramount Stüdyolarındaki gösterime davet edilen neredeyse tamamı Türk ve vasıfları ve sayıları belirsiz bir avuç yabancı konuğa filmi izletmenin, “Ayla'' nın Oscar şansını da artırmadığı, Festival kapsamında gösterilen bir kaç Türk filminin de Türk sinema endüstrisinin Hollywood a tanıtımına pek bir katkı sağlayamadığı görülüyor. Türk TV kanallarında ve basınında klişe ifadelerle festival başarılarının dile getirilmesi, elde bir görüntü kaydı olmamasına, yerel basında herhangi bir haber yapılmamasına rağmen ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke nin de festivale katıldığının özel olarak vurgulanması, Türk kamu oyunu ikna etmekte başarılı olsa da bu gerçeği değiştiremiyor.

İşin tanıtım boyutuna gelecek olursak;
Birinci Hollywood Film Festivali ile ilgili Türk basınına servis edilen haberler dışında mahalli basında en ufak bir haber dahi çıkmamış olması çok büyük bir eksiklik. Los Angeles da diğer ülkelerin düzenlediği film festivalleri lokal haber organlarında kendine yer bulabilirken, film ve sanat çevresinin ilgisini çekebilirken bu kadar devlet desteği sağlanan Hollywood Birinci Türk Film Festivali için Amerikan yayın organlarında bir tek haber bile çıkmaması, festivalin sabun köpüğü gibi hiç bir etki bırakmadan sona erdiği izlenimini bırakıyor..

Ülkemiz dünyanın en önde gelen turizm destinasyonlarından birisidir. Turizmi çeşitlendirmek ve tüm yıla yaymak, farklı turizm ürünlerine yönelmek uzun yıllardır üzerinde çalıştığımız ana politikalarımızdandır. Bu çerçevede Türk sinemasının yurt dışına açılması, gelişen film sektörümüzün daha iyi şartlarda dışarıya pazarlanması, yabancı yapımcıların Türkiye ye çekilmesi, Türkiye nin lokasyon olarak pazarlanması çok ciddi ve önemli hususlardır. Ancak ne var ki ülkemiz kaynaklar kısıtlıdır ve bu kaynaklarının en rasyonal ve profesyonel şekilde kullanılmasını sağlamak ve devletimize yardımcı olmak da hepimizin vatandaşlık görevidir.

Festivali bu açıdan değerlendirdiğimizde mahalli basında sadece devlet bütçesiyle reklam vermek suretiyle yer alabiliyorsak, Hollywood film endüstrisinin igisini çekemiyor, kendi kendimize eğlenip, filmlerimizi seyrediyor, sonra da Türk basınında, sosyal medyada abartılı haberlerle kendi kendimizi övüyor isek, Los Angeles de devlet sponsorluğunda neden yeni bir Festival yaptık, bu Festival önceki yıllarda yapılan ve yine devletçe desteklenen festivale göre ne gibi yenilikler getirdi, hangisi daha başarılıydı, verilen bütçe verimli kullanılabildi mi diye de sorgulamak gerekir. Yoksa aynı hataları önümüzdeki yıllarda da tekrarlayıp, hüsrana uğramak kaçınılmaz olur.

Umarız artık bu yanlışlarımızı düzeltir, kendi kendimizi övmekten vazgeçer, profesyonelce davranmayı, birlikte hareket edebilmeyi ve kendimizi sorgulayabilmeyi öğrenebiliriz.

Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
ERDAL AKTAN: 1. HOLLYWOOD TÜRK FİLM FESTİVALİ'NİN ARDINDAN...
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar

Benzer Haberler :
     LONDRA KİTAP FUARI'NDA TÜRK EDEBİYATI VE TEDA TANITIMI
     TÜRK HAVA YOLLARI 2019 YILININ İLK SONUÇLARI AÇIKLANDI
     TÜRK HAVA YOLLARI AFRİKA'DAKİ SON NOKTASI MARAKEŞ
     TÜRK HAVA YOLLARI UÇAK FİNANSMANI KATEGORİSİNDE ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ
     TÜRK DİZİLERİ MİAMİ'DE SEKTÖR PROFESYONELLERİYLE BULUŞUYOR
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx