2018 SEZONUNDA KÜLTÜR TURLARI ÖNE ÇIKACAK

Bölgede ilklere imza atan Gaziantep'in ilk seyahat acentası Arsan Travel Center'ın sahibi Ayşe Nur Yılmazer ile hem bölge turizmini hem de sektörü ve 2018 öngörülerini konuştuk. İşte Yılmazer'den örnek ve umutlu açıklamalar..

19 Ocak 2018 Cuma - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com/ haber merkezi

Gaziantep'in ilk seyahat acentası Arsan Travel Center'ın sahibi Ayşe Nur Yılmazer; her şart ve koşulda, 32 yıldır bölgenin ve Türk turizminin parlayan yıldızı. Girişimci, yaratıcı, aydın, cesur ve başarılı; işte bu kelimeler de Yılmazer'i çok iyi tanımlıyor. Ayşe Nur Yılmazer ile keyifli, renkli, sektöre anlamlı ve güzel örnekler sunan bir turizm sohbeti gerçekleştirdik. İşte Yılmazer'e sorularım ve yanıtları:

YAŞADIĞIMIZ VE SAVAŞTIĞIMIZ ALGI SORUNU
Gaziantep'in ilk seyahat acentası olarak; kentin turizm grafiği, iniş ve çıkışları, yol haritasını çok net görüyorsunuz. Krizlerden savrularak geçtiğimiz son 2 seneyi bölgeniz turizmi açısından değerlendirir misiniz? Ne zorluklar yaşadınız ve nasıl aştınız?
Yaşadığımız ve savaştığımız en ciddi sıkıntının “algı '' sorunu olduğunu düşünüyorum. Bu yanlış algıyı hiç hak etmemiştik ama, itiraf etmem gerekir ki, algı yönetiminden bihaber olan bölge aktörleri bizi çok yordu. Paris'in göbeğinde patlayan bomba, inanılmaz bir profesyonellikle yarım günde gündem dışına taşınma becerisiyle bertaraf ediliyor ama biz günlerce olay ile ilgili yayın yapmaya devam ediyoruz. Ve bu görüntüler tüm dünya basınında yer alıyor.

ŞİMDİ GAZİANTEP'E GİTME ZAMANI
Gaziantep, Gastronomi turizmi ön plana çıktı. Neler söyleyeceksiniz?
Şükürler olsun ki Gaziantep, gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağına“ girdi ve bu süreç çok doğru yönetildi. Büyük kentlerin billboardları “Şimdi Gaziantep'e gitme zamanı “ yazan devasa duyurularla donatıldı ve sonbahardan itibaren çok ciddi bir iç turizm akınıyla yüzümüz güldü. Sıkıntımız bölgeye konukların gelmelerini sağlamakta güven oluşturmaktı. Bir kere gelen konuk, zaten bölgenin gözlerinin içi gülen insanını, muhteşem turizm alt yapısını, etnografyayı,gastronomiyi, müzeleri, bölgedeki huzuru ve yaşama cıvıl cıvıl katılan şahane kent yapısını görünce çok etkilendi. En zor ve pahalı yöntem olan “yüzyüze tanıtım '' biçimiyle ciddi bir nefes aldık. Yaşadıklarım beni ayrıca da çok etkiledi çünkü çok uzun yıllar bölge halkına buranın kültür turizminde dünyaya örnek olacak bir kent olduğunu anlatmak konusunda bir ömür tükettiğimi söylesem abartı olmaz.

BURADA DENİZ KUM YOK, HANGİ TURİZM..
Gaziantep'te ilk seyahat acentasını siz açtınız, nasıl karşılandı o dönemlerde?
Güneydoğu Anadolu'nun ilk seyahat acentasını kurmak üzere bundan tam 32 yıl önce kolları sıvamıştım ancak çoğu insan bana garip garip bakıp “Müslüman mahallesinde salyangoz mu satacaksın, burada deniz yok, kum yok, hangi turizm ?“ diyorlardı. Başta o zamanki Ticaret Odası başkanı olmak üzere birçok kişi, kuruluş bıkmadan usanmadan “Kültür Turizmi“ni anlatmamdan sıkılmıştı.

UÇAK BİLETİNİ ACENTADAN ALMAYI ÖĞRETTİK
Halkın çoğunluğu “Gaziantep ve turizm“ sözcüklerini yanyana yakıştıramıyordu. Bu kent bir sanayi şehriydi. Turizm de nereden çıkmıştı? Onlar için acentalar sadece uçak bileti satabilirdi. Bölgeye gelecek turist bir hayalden ibaretti. Uçak biletini de seyahat acentasından satın alırlarsa haftada sadece 2 gün olan uçağa, ya THY yetkilileri onları almazsa, acentaya kızarsa ne olurdu halleri. Uzunca bir süre acentaların , THY'nın ulaşamadığı kişilere gerekirse açık hesapla ve 24 saat hizmet sunan kuruluşlar olduğunu ve satılan her bilet için komisyonlarını THY dan aldıklarını, acentalardan bilet almanın hiçbir riskinin olmadığını aksine avantaj olduğunu anlatmaya çalıştık. Yıllar sonra bölgede seyahat acentaları pıtırak gibi baş göstermeye başladı ama kültür turlarında sadece bir arpa boyu yol kat edebilmiştim.Uçak biletini acentadan satın alma geleneğini yerleştirmiştik ancak halkın büyük bölümü hala turizmi kabullenemiyor, “Gaziantep'te neresi gezilir ki “ diyordu.

İLK KÜLTÜR TURLARINI NASIL BAŞLATTI...
Şimdi tam da bu noktada soracağım: Yıllar önce kentte kültür turları projesini hayata geçirerek bir ilki gerçekleştirdiniz. Projede son durum nedir, iç turizm ve yerel halk üzerindeki etkileri neler oldu?
Halka rağmen hicbir etkinliğin yapılamayacağı bilinciyle, birinci görevimizin halkımıza Gazikentimizi en özendirici yoldan tanıtmanın yolunun sabırla ve sevgiyle yapılacak şehir turları olduğuna inanmıştık. Projeyi anlattığımızda o zaman Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanı olan Dr. Asım Güzelbey müthiş bir kültür gönüllüsü olarak bizi inanılmaz ölçüde destekledi. Kültür daire başkanı Sema Marangoz, mükemmel networküyle turlarımızı bıkmadan, usanmadan duyurdu. Çalışkan ekibini bu projenin tüm olası sorunlarını çözmede görevlendirdi ve böylece kentimizi tanıtmak amacıyla düzenlediğimiz Kurtuluşun İkinci Gazisi: Gaziantep şehir turlarına 17 Ocak 2009 tarihinde başladık.

Bu tarihten itibaren her hafta sonu yaptığımız “Kurtuluşun İkinci Gazisi : Gaziantep '' şehir turumuzu hava koşulları el verdiği ölçüde kış günü de olsa gerçekleştirmeye özen gösterdik. Bu programla ana okulu çocukları, Huzur Evindeki yaşlılar, uyuşturucu bağımlısı ve sokak çocukları, üniversite öğrencileri, ev kadınları, doktor, mimar, ekonomist, şehir dışından gelen konuklar , diş hekimi, arkeoloji öğrencileri, konservatuar öğrencileri olmak üzere çok geniş bir hedef kitleden oluşan konuklarımıza hizmet verdik. Turumuza katılan konuklarımıza direkt olarak Gaziantep'te yaşanan gelişmeleri ve herkeste derin hayranlık uyandıran kültürel ve tarihi zenginliği gösterme fırsatını yakaladık. Her konuğumuzun en az 5 yakınına bu güzellikleri anlattığını düşünerek aktivitemizin on binlerce kişinin dikkatini çektiğini söylemek çok da abartılı olmayacak. Süreç içinde 7500 ün üzerinde konuk gezdirdik. Bu Anadolu'da bu kadar uzun soluklu ve büyük volümlü yapılan ilk ve tek kültür seferberliğidir.

Çalışmamızda çoğu günler turumuza başarılı ve burslu öğrencileri, dar gelirli ev hanımlarını, okulu yeni bitirmiş mezunlarımızı, görme engelliler okulunun bizleri hissetme konusunda kendilerine hayran bırakan öğrencilerini bila bedel konuk etmeye özen gösterdik. Konuklarımızın tamamından övgü almak , beğenilerini kazanmak , Gaziantep'le gurur duymalarını sağlamak bizim için çok önemliydi. Gaziantep Büyükşehir Belediyemizin bize bu çalışmada verdiği araç ve yakıt desteği , elbette, her türlü övgünün üzerindeydi. Onun da ötesinde bize gösterilen sıcak ve titiz ilgi ve tatil günlerinde bile fedakarlıkla bizleri yalnız bırakmayışları bu projeyi unutulmaz zevkte bir çalışma kıldı.

ARTIK KENTİN DEĞERLERİNİ BİLMEYENLER KABUL GÜNLERİNDE KINANIYOR
Klasikleştiğine inandığımız bu tanıtım gezilerimizde Cumartesi ve Pazar günleri gezdirdiğimiz konuk sayımızın her seferinde maksimum 40 olmasına özen gösterildi, çünkü amaç birebir gözlerinin içine bakarak gurur duyduğumuz kentimizin her bir özelliğini onlara anlatmaktı. Sayıyı bu şekilde kontrol ederek duygu aktarımının istediğimiz coşkuda olmasını sağladık. Artık kabul günlerinde “Kurtuluşun ikinci Gazisi : Gaziantep“ şehir turları konuşuluyor, yeni açılan müzeleri, hanları bilmeyenler göz ucuyla kınanıyordu. Hedefimize ulaşmıştık.

2018 DE KÜLTÜR TURİZMİ ÖNE ÇIKACAK....
Peki 2018 turizm sezonu öngörüleriniz nedir?. Türkiye'nin turizm yıldızı bu sene parlayacak mı?
Doğru yönlendirilirse ve konuya profesyonel perspektiften bakılırsa 2018 yılında ciddi bir kültür dilimini bölgeye yönlendireceğimizi düşünüyorum. Ön bağlantılar da bunu doğruluyor.

BÖLGESEL İŞBİRLİĞİNE EN GÜZEL ÖRNEK....
Gaziantep'te 100 ün üzerinde seyahat acentasının güçlerini birleştirerek platform oluşturdukları biliyoruz. 2016 yılında başlayan bu işbirliği sürecinde neler yaptınız ve son durum nedir?
Gaziantep'in köklü seyahat acentalarından Kantara Turizmin genel müdürü Hasibe Sözmen 'in fikri ve muhteşem önderliğinde bu platform oluşturuldu. Kriz günlerinde kesin deparlı yurt içi ve yurt dışı turlardaki sayı ve yüzde yüz başarı önce paydaşların ekonomik olarak güçlenmesini ve moral bulmasını sağladı. Daha sonra bu güç birlikteliğini duyan, sonuçlarını gören otellerin bölgemize gelip bize özel teklif sunmaları bizi mutlu etti. Her zamanki gibi “Kadın“ ciddiyeti ve disiplini böyle efsane bir çalışmayı hayata geçirdi. Gaziantep'in ticaretteki etik ruhunu da yabana atmamak lazım elbette..

SEKTÖRDE BIKKINLIK VE İNANÇ KAYBI VAR....
Türsab cephesine gelecek olursak; Genel Kurulun ertelenmesi, Ulusoy'un adaylıktan çekilmesi ve mevcut adayların seçim performansı hakkında neler söyleyeceksiniz? Sektör neden yeni başkan adayları çıkaramıyor?
Sektörde çok ciddi bir bıkkınlık, isteksizlik, inanç kaybı ve tedirginlik var ancak bu duygular Türkiye'de yaşayan çoğu vatandaştan farklı değil. Bilinmeze gittiğini düşünmek insanların yaşam sevincini çok olumsuz etkiliyor. Güven, sevgi, adalet, önemsenmek, birilerinin umurunda olmak herkesin özlediği değerler…

İLGİLİLER BİLGİSİZ, BİLGİLİLER İLGİSİZ OLUNCA.....
Turizm birlikleri ve stk'ların çalışmalarını nasıl buluyorsunuz? Sorunların çözümü noktasında sektörün ihtiyaçlarına cevap veriyorlar mı?
Bu konuda emek verenlere tek tek teşekkür etmeyi çok zevkli bir görev kabul ederim elbette ama bu iş belli bir disiplinle yapılmadığında işte böyle “Filin tarifi“ gibi bir tablo ortaya çıkarıyor. İlgililer bilgisiz, bilgililer ilgisiz olunca müthiş bir zaman, maliyet, emek kaybı kaçınılmaz oluyor ve dağ fare doğuruyor. Liyakat her yerde olduğu gibi burada da çok önemli. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bilgi ve profesyonel atılımla yapılamayacak iş yok. Şirketimizin motosuyla son söz : Herkes yapıyorsa biz zaten yaparız, kimse yapamıyorsa biz mutlaka yaparız. “ Yılmak yok, hedefimiz yıldızlar…

TUR ANKETLERİ TEŞEKKÜR DOLU...
Bu güzel sohbeti "Kurtuluşun ikinci Gazisi : Gaziantep“ şehir turları anketlerinden alıntılarla noktalıyor, bu tür çalışmaların yerel yönetimler ve turizm sektörüne örnek olmasını diliyoruz.

Adı Soyadı: Selma Karaca Öğretmen Fatih/İstanbul

Tur Hakkında Düşünceleri: Bizler Türkiye'nin illerinden gelen öğretmenleriz .Sizlerin misafirperverliğine hayran kaldık. Milliyetçi ruhunuzu da canlı tutma çabanıza ve tur programınıza teşekkür etmek isterim. Tarihinize sahip çıkmanız, el sanatlarına değer verip gençlere ön ayak olmanız takdire şayan. Dokumanıza, yemenilerinize ve bakır işlemeciliğine hayran kaldım.

Adı Soyadı: Nejat Aksoy Akbank Finans İstanbul

Tur Hakkında Düşünceleri: Gerçekten Gaziantep ile ilgili bu kadar kapsamlı ve zevkli bir tur yaptığınız için çok teşekkür ederim. Gerek kültürel gerek mimari her türlü bilgiyi harmanlayan son derece eğitici turunuz için değerli rehberimize derin teşekkür ederim. Çalışma ve başarılarınızın devamını dilerim.

Adı Soyadı: Hülya Bilgin Ev Hanımı Gaziantep

Tur Hakkında Düşünceleri: Gaziantep'i bana tarihi ve bilmediğim yönleriyle tanıttığı için çok beğendim. Her gün önünden geçtiğim yerlerin tarihi değerlerini daha iyi anladım.Tura katıldığım için çok mutlu oldum. Teşekkür ederim.

Adı Soyadı: Nuriye Eren Özdemir Öğretmen Gaziantep

Tur Hakkında Düşünceleri: Çok Beğendim. Gaziantep'in kültürel dokusunu ve tarihini anlatan, öğreten çok güzel bir gezi olduğunu düşünüyorum. Tur rehberimizin güzel anlatımlarıyla zenginleşen çok eğlenceli ve yararlı bir gezi olduğu kanaatindeyim. Daha önceleri katılmadığıma pişman oldum..

Adı Soyadı: Meltem Asal Seramik Atakent / İzmir

Tur Hakkında Düşünceleri: Günümüzü çok keyifli bilgilendirici ve öğretici kıldınız çok teşekkürler.Gaziantep için hissettiğimiz güzel şeylerde payınız büyük inşallah yine gelebiliriz. Çok teşekkürler.

Adı Soyadı: Emel Uysal Ressam- Pedagog Araştırmacı MARMARİS

Tur Hakkında Düşünceleri: Böyle bir tura katıldığım için kendimi çok şanslı buluyorum. Gaziantep çok muhteşem. Herkesin Gaziantep'i görmesi gerekir diye düşünüyorum. Turu düzenleyen ARSAN Turizm çok güzel bir güzergah çizmiş. Herkesin mutlu olduğu gezi sonunda çay için mola verdiğimiz tarihi Tahmis Kahvesi'nde çaylarımızı yudumluyoruz. Çok teşekkürler ARSAN. İyi ki varsın..


Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
2018 SEZONUNDA KÜLTÜR TURLARI ÖNE ÇIKACAK
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar

Benzer Haberler :
     TROAS KÜLTÜR ROTALARI EKİBİ'NDEN MALTA ÇIKARMASI
     ÇİN 2018 KIŞ TURİZMİNDE 200 MİLYON TURİST ÇEKTİ
     TÜRSAB: YENİ ROTALAR KÜLTÜR TURLARINI CANLANDIRACAKTIR
     SU POLİTİKALARI DERNEĞİ 2018 FAALİYET RAPORU AÇIKLANDI
     TROAS KÜLTÜR ROTALARI DÜNYAYA AÇILMAYA HAZIRLANIYOR
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx