Engelleri Sanatla Aşan Duyguların Gücü Sergisi...

Aktif Engelliler Spor Kulübü Derneği ve Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi işbirliğinde, dernek Üyesi Hülya Kalkan'ın “Duyguların Gücü” adlı resim sergisi 11 Mayıs Cuma günü Antalya'da sanatseverlerle buluşuyor. Nilgün Atar

07 Mayıs 2018 Pazartesi - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com- Antalya
Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi ile Aktif Engelliler Spor Kulübü Derneği; güçlü işbirliği yapmaları nedeniyle ülkemizdeki tüm STK'lara örnek oluyorlar. Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Karavural bu işbirliğini şöyle açıklıyor: '' Eğitim çalışmaları ve spor faaliyetleriyle engellilere doğru desteği doğru altyapıyı hazırladığınızda engellilerin de diğer toplum bireyleri gibi her şeyi yapabileceğini göstermeyi hedefliyoruz.. O yüzden birbirimizi destekliyoruz. ''

Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Karavural ile Aktif Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Nurdan Özsoy; yürüttükleri başarılı projeleri, farkındalık çalışmaları,verdikleri eğitimler,ortak çalışmalarıyla bu alanda dikkat çeken isimlerden. 2014 yılında, “Farkındalığa yolculuk '' isimli AB projesi geniş yankı yaratmıştı. Bu kez iki başarılı dernek Başkanı, Dernek Üyesi Hülya Kalkan'ın '' Duyguların Gücü '' adlı ilk kişisel resim sergisi için el ele verdi. Serginin Küratörlüğünü ise Ressam Ayşecan Hizmet yürütüyor.

“Engelleri sanatla aşıyoruz '' mesajı veren sergi öncesinde Hülya Kalkan ve iki dernek başkanıyla çoklu bir röportaj gerçekleştirdik. Önce Hülya Kalkan'ı tanıyalım:
İçindeki güzel Duyguların gücünü tuvale yansıtan Hülya Kalkan;resim yapmaya çocukluktan beri ilgi duyduğunu ancak derslerinin yoğunluğu nedeniyle üzerinde fazla çalışamadığını belirten Hülya Kalkan; geçmişten günümüze yaşadıklarını, düşüncelerini, engelleri nasıl aştığını şöyle aktardı: “Kaza geçirdikten sonra daha çok üstüne düştüm. Kazada ellerim çok fazla hasar görmüştü, sağlıklı insanların yaptığı çok şeyi yapamıyordum, açıkçası kalemi bile çok zorlanıyordum. İlk zamanlar kalemi elime bağlıyor öyle çizim yapabiliyordum, daha sonra çeşitli kurslara gittim. Önce stilistlik ile başladım, yağlı boyayı da çok seviyordum acaba yapabiliriyim düşüncesi ile kursa gittim, baktım oluyor, devam ettirmeye karar verdim. İnsanlar çalışmalarımı beğeniyordu..

Sonuçta maddi getirisi olan bir işte çalışamıyordum, kendi yaptıklarımı satmak istiyordum. Sermaye ihtiyacım vardı benim sermayem de resim malzemesi idi. Bu dileğimi Mehmet Başkana ilettim. Malzeme konusunda destek verdiler. Bunu bir şekilde insanlara duyuralım, önünü açalım düşüncesi ile sergi projesi çıktı; ben bu arada hem siparişlerimi yaptım hem de sergi için hazırlıklarımı tamamladım. Dernek Merkezinde 11 Mayıs Cuma Günü ilk sergimi açacak olmanın heyecanını yaşıyorum.“
dedi.

DERNEKTE BÜYÜDÜM DİYEBİLİRİM. BENİ HAYATA KATTILAR
2000 yılında kaza geçiren Hülya Kalkan 2002-2003 yıllarında Aktif Engelliler Spor Kulübü Derneği'ne katıldığını belirterek; derneğin yaşamında nasıl önemli fark yarattığını şu cümlelerle aktardı: “İlk kaza geçirdiğimde kimse ile görüşmüyordum. Kaza geçirmeden önce derneğin var olduğunu biliyordum. Sonra bir gün anneme böyle bir dernek var katılmak istiyorum. Burada Nurdan başkanımızla Mehmet başkanımız ile tanıştım, onlar birazda hayatın içine kattılar beni . Burda büyüdüm diyebilirim aslında. Anne ve babamın dışarıda kızım ne yaptı ne oldu demeden gönderdiği tek yer. Bir nevi anne baba gibi oluyorlar, onlar da yaşadıklarını katıyorlar bize ama hep olumlu oldu olumsuz hiçbir tarafını görmedim. Dernekte beni anlayan insanlar fazla, doğru şekilde de yönlendirince her şey daha olumlu gidiyor. ''

Resim çalışmalarına ve sergilere devam etmek istediğini belirten Kalkan; “ben sanatçıyım diyemem, amatör bir resim çizerim. Maddi açıdan bir beklentim yok,. insanların görsel hafızası daha kuvvetlidir ; yapabildiğimi görmelerini istiyorum. Derneğimiz de bizleri destekliyor, daha ilerisi neden olmasın.“ dedi.

20 SENE PLAJ İÇİN MÜCADELE ETTİK...
Türkiye Sakatlar Derneği'nin ülke genelinde 500 üyesi bulunuyor; özellikle erişilebilirlik konusunda belediye ve kurumlarla işbirliği yaparak şehrin altyapısında kullanıcı olarak çözüm önerileri sunuyorlar ve takipçisi oluyorlar. Aktif Engelliler Spor Kulübü Derneği ise Antalya bölgesinde spor ve eğitim çalışmalarında faaliyet gösteriyor. Şimdi söz sırası Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Karavural'da... İşte sorularım ve yanıtları:

“Yaz sezonu geliyor, turizmin başkenti Antalya'da sizler denizden rahatça faydalanabiliyor musunuz?“
Bu konu bizim uzun süre mücadele ettiğimiz sorun aslında. Avrupa Birliği normlarında da belirtildiği gibi bir engelli için erişebilirdik; toplum ve sosyal hayata üretkenlikle katılmanın temelini oluşturuyor. Bunu şehirden plaja taşırsak, aslında 20 senedir mücadele ettiğimiz bir sıkıntı. Kentin alt yapısı erişebilirliğe uygun olduğunda, sosyal alanları kullanabiliyorsunuz. Biz plajı uzun süre kullanamadık. Ama geçen sene Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı'nda dezavantajlılar için halk plajı içerisinde bir alan yarattı. Bu alanı yaratırken stk lar ile işbirliği yaptı. Alan oluşturulurken bizim ihtiyaçlarımız soruldu, doğru tespitler yapıldı. Bizim araştırmalarımıza göre çok iddialı olacak ama Türkiye'de öyle bir düzenlemenin olmadığını biliyorum; farklı engel gruplarının kullanabildiği bir alan oldu. O alandan çok olumlu geri dönüşler aldık. Bu sene orada bir proje çalışması yaptılar ve biz Büyükşehir Belediyesine önerilerimizi ilettik, halka açık ve herkesin kullanabileceği bir alan yaratıldı yani izole edilmemiş ayrıştırılmamış bir alan.

Peki sizce yeterli mi bu alan.?
Konyaaltı projesi uygulanırken aynı alanda tekrar düzenlemenin yapılacağını söylediler .. Bu örnekleri çoğaltmamız lazım. Bizim plajlardaki mücadelemiz 20 sene sürdü ve birçoğumuz belki de denize girmeden öldü. İnsanın yaşamı sonsuz değil. Şehrin alt yapısı planlarken doğru planlayıp düzeltmeye gerek kalmadan yapmak lazım.

Engelli turizmi kavramı sizi rahatsız ediyor mu? Bu konuda neler düşünüyorsunuz? Engelli Turizmi yerine “herkes için turizm '' demek daha mı doğru olur sizce?
Aslında bakış açımızı değiştirmemiz lazım. Turizm tesisleri ile ilgili çıkan yönetmelikler ve kanunlarda Avrupa normlarında erişebilirlikten bahsediyoruz. Sosyal alan altyapılarının herkese uygun olması noktasında bunu turizme de uyguladığınızda fiziksel koşulların sağlanması ve hizmet veren personelin doğru eğitim almış olması bence ayrımın ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu kavram tartışmasının sebebi kargaşadan olabilir; engelli turizmi ile sağlık turizmini karıştırılıyor. Ama engelliler için gerekli değil; siz doğru bir altyapı oluşturursanız engelliler için ayrı odalar falan olabilir ama bütün odaları kullanmak gerekir.

ENGELLİ GRUPLARININ TATİL TERCİHLERİ ARAŞTIRILMALI
Şöyle bir örnek vereyim. Tatile gidiyorsunuz ben engelliyim tekerlekli sandalye kullanıyorum, eşimin ayağında kısalık var, çocuğumda hiç engel yok, bizi ayrı yerlerde mi tatil yaptıracaksınız. Bu tamamen altyapı ve personel eğitimi ile ilgili. Doğru eğitililmiş bir personel ile altyapısı, yönetimi ve kanunlar yeterli görülüyor. Bu alanda denetlenmiş bir altyapısı olan turizm tesisleri daha fazla tercih edilir. Sürekli turizm ekonomisinden bahsediliyor aslında engelli gruplarının tatil tercihleri araştırılmalı; daha çok sezonun başında ya da sonunda altyapıyı düzeltirseniz iklim nedeniyle Akdeniz havzasında kitlesel olarak insanlara hizmet verebilir. Sadece otelin altyapısının düzenlenmesi yetmez şehrin altyapısında düzenlemek lazım. Çünkü yalnızca otele gelip otelde kalmıyorsunuz, turlara katılıyor, şehri de gezmek istiyorsunuz.

BOCCE SPORUNDAKİ ÜSTÜN BAŞARI NASIL GELDİ
Her iki dernek Bocce sporundaki başarılarla gündeme geliyor..
AB projesinden sonra Aktif Engelliler Spor Kulübü Derneği ile ortak yaptığımız bir proje idi. Bocce beden gücü çok gerektirmeyen birlikte oynanabilen Fransa ve İtalya'da çok yaygın olan takım sporu gibi görülüyor ama bireysel bir spor. Aktif engelliler buna yöneldiğinde Muratpasa belediyesi nin oluşturduğu küçük bir alanda 2012 yılında başladı . Önce turnuvalar anlamında kulüp oluşturuldu. 35 lisanslı sporcusu oldu. İki üç dönemdir federasyonun düzenlediği turnuavalara katıldı, karma takımlar oluşturduk. Tahmin etiğimizden daha fazla dereceler alındı. Geçen yıllarda ilk 8 e kadar güzel dereceler alındı. Bu yıllarda antrenör sıkıntımız var, altyapıyı belediyenin desteği ile çözeceğiz. Biz bocce sporunu ailemiz ve çocuğumuzla yaş aralığı olmadan hep birlikte keyifle yapıyoruz

FIRSAT VERİLDİĞİNDE GÜZEL İŞLER BAŞARABİLİRİZ
Spordaki başarıların ardından sanata güzel bir sergi ile kapı açmanın heyecanı içindesiniz..
Sanat bir yetenek, bunun cinsiyet veya engelli olmak gibi bir ayrımı olmaması lazım. Üyemiz Hülya Kalkan'ın resimle ilgilendiğini biliyoruz, olanaklarını sağladık ve doğru bir alana yönlendirdik, bunun olabilirliğini gördük. Kendi hizmet binamızda sergileyerek eserlerini herkesle paylaşmak istiyoruz. Buradaki amacımız doğru örneklemeleri topluma göstermek, farkındalık yaratmak. Doğru altyapıyı düzenleyen yerel yöneticiler, ülkeyi yönetenler kaynakları doğru yönlendirdiklerinde Hülya gibi insanların güzel işler başarabileceğini biliyoruz. Derneğin etkin çalıştığı alanları da göstermek için böyle bir sergiyi düzenlemek istedik.

DERNEĞİN SEVGİ DOLU NURDAN ABLASI
Aktif Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Nurdan Özsoy ise pozitif bakış açısı ile camianın en sevilen ablası adeta. 25 yıldır dernek faaliyetlerinin içerisinde aktif rol alıyor. Bir yandan Antalya'nın erişilebilir bir kent olması için mücadele verirken bir yandan insanların hayatına dokunuyor ve yön veriyor. Onlar çok büyük, güçlü ve sevgi dolu bir aile gibiler.

SORUN FAZLA AMA UMUTSUZ DEĞİLİZ
Hayata kazandırdıkları üyeler ile gurur duyduklarını belirten Özsoy; “içine kapanmış engellilerimiz vardı. Derneğimize geldiklerinde kendileri gibi bireyler olduğunu, kendilerinin tek olmadığını gördüler, hayata nasıl tutunduklarına dair birbirlerinden örnek aldılar,. Güzel şeyler yaşadığımızı, üyelerimize hep iyi şeyler verdiğimizi düşünüyorum '' dedi.

Engellilerin Türkiye'nin her yerinde bir mücadele verdiğini vırgulayan Özsoy '' erişilebilir kentler farkındalığının oluştuğunu görmek sevindirse de bu konuda bazen karamsarlığa katılıyorum. 25 yıl önce de kaldırımların rampaları ile uğraşıyorduk, 25 yıl geçti hala rampalar ile uğraşıyoruz. Ama güzel şeyler de görüyoruz trafikte çok problem yaşıyoruz gittiğimiz yerlerde merdivenler ile karşılıyoruz. Sorun çok fazla ama umutsuz da değiliz. Daha fazla işbirliği yapmak gerekiyor; bakanlıklar, belediyeler, stklar, üniversite ve turizmcilerle ortak işbirliği sinerjisi yaratmak istiyoruz. Engelleri ancak böyle aşabiliriz '' mesajı verdi.

Dernekler ile ilgili önceki haber linklerimiz:
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=28065
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=28069
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=28078
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=28099
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=28108
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=28125
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=28150
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp?ID=28175
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=28528Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
ENGELLERİ SANATLA AŞAN DUYGULARIN GÜCÜ SERGİSİ...
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar
    GÜÇBİRLİĞİ
    Hülya kardeşimizin duygularının bir simgesi olan resimleri,biz engellilerin engellleri aşmasındaki, azminin bir ifadesidir.Yolun açık ve esenlikli olsun hülya kardeşimiz!


Benzer Haberler :
     YAPI KREDİ KOLEKSİYONU'NDAN RENKLER SERGİSİ ANTALYA'DA
     GÖBEKLİTEPE KİTABI LANSMANI VE ZAMANIN MİRASI FOTOĞRAF SERGİSİ
     YAPI KREDİ KOLEKSİYONU'NDAN RENKLER SERGİSİ İZMİR'DE
     SANATÇININ GÖÇÜ, SANATIN GÜCÜ SERGİSİ ULUCANLAR CEZAEVİ'NDE
     GÖBEKLİ TEPE'YE ÖZEL AÇILAN BEREKETLİ HİLAL SERGİSİ İSTANBUL'DA
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx