Hüsnü Gümüş yazıyor: 20 YIL SONRA VİYANA

20 yıl sonra aradan sonra Viyana'ya giden yazarımız Hüsnü Gümüş; kent kimliğinin nasıl korunduğuna ve “bu kent sana aittir“ anlayışı ile nasıl sahiplenildiğine yönelik ders almamız gereken önemli tespitlerde bulunuyor.

21 Haziran 2018 Perşembe - Hüsnü GÜMÜŞ-turizmhaberleri.com- Ankara
FIJET ve ATURJET Üyesi


Kurumların esenlik arayanların beklentilerine göre kararlar almasının, tasarımların yaşayanların beklentilerine göre yapılmasının gerektiğini ortaya koyan gelişmelerin, yenileşim hareketlerinin hızla geliştiği, 4.0 hareketine uyumu sağlayacak önerilerin yaşandığı evrensel bir turizm ortamındayız.

Seyahat acentelerinin günlerimizi değerlendirmeye ve esenliğimizi artırmaya yönelik programlarına katılırken gezi deneyimlerimizi de bu yaklaşımla aktarmaya çalışıyoruz.

Yılbaşında TEMPO Tur'la yaptığımız Safranbolu, Amasra, Cide gezimizden sonra, Bayram Tatilimizde de PRONTO Tur'la Viyana anılarımızı tazeledik.

Seyahat Arzusu Kırılmamalı
Mutlu ve keyifli bir 4 günden sonra, Seyahat endüstrisinin temeli olan seyahat arzusunun devamlılığında tur düzenleyicilerin gösterdiği önemin bir kez daha ortaya konduğu böyle gezilere tekrar katılma arzusu ile geri döndük.
PRONTO TUR'un Viyana programının değerini dostluğuna rehberlik yeteneklerini de ekleyerek artıran Rehberimiz Veronika SAMU'ya, yakın ilgisi nedeniyle Satış Danışmanı Nuri ALKAN'a gurup adına olduğuna inandığım, teşekkürlerimizi iletmek istiyorum.

Türkiye'de Macar guruplara yaptığı rehberlikle ülkemizi sevdirmekte büyük katkısı olduğunu düşündüğümüz İşini sevenlerin yeni bir iletişim ortamı inşa edebileceklerini kanıtlayan Bayan SAMU mükemmel Türkçesi ile Viyana'yı bize tekrar sevdirdi.

Program kapsamında yer alan seçmeli turlara, Budapeşte ve Bratislava gezilerine katılamadığımız için PRONTO Tur'la bu kentleri de onun rehberliğinde tekrar tanımak istiyoruz.
En büyük yatırımımız konukseverliğimizdir ilkesi ile Ülke olarak yıllardır konuklarımız için en güzelini yaptık, seçmekte zorluk çekmiyorlar; ülkelerine memnun dönüyorlar. Bizim için turlar düzenleyen seyahat acentelerimizin ulaşım ve konaklamada en güzelini seçtiklerinden emin olmak istiyoruz. Onlar kazanırken biz de kazanalım, mutlu dönülen seyahatleri dostlarımızla paylaşırken güvenirliğin her şeyin ötesindeki anlamının ortaya konduğu gurup seyahatlerini tercih etmelerini önerelim.

Viyana
Değerli aile dostumuz ÖZMERT'lerle 20 yıl önce ayrıldığımız Viyana'yı Alaaddin Beyin rehberliğinde tekrar dolaşırken tarihi yapıyı bozmadan gelen yenilikleri izlerken kentini seven hemşerilerin gelişimdeki önemini bir kez daha tanıdık. “Yaşadığınız şehri tekrar tekrar gezin her seferinde yapmadıklarınızı yapın '' önerisinin yerindeliğine bir kez daha tanık olduk.

Frankfurt'tan bizim için özel olarak gelen AZİZOV ailesine, uluslararası alanda önemli başarılar yakalayan, Kenan ve Leyla'ya da teşekkürlerimizi ve ömür boyu başarı dileklerimizi sevgilerimizle yineliyoruz, yolları ve bahtları hep açık olsun.
Viyana denince aklımıza ilk gelenler kuşatmalar sonrasında orada bıraktığımız adına kantatlar bestelenen Türk Kahvesi (1) izlenimi ile diğer olumlu değerler olabilir. Bence en önemli özelliği İstanbul'un da aralarında bulunduğu ve Kara Mustafa Paşa'nın yağmalanmasını önlemek için ordunun girmesine izin vermediği Dünya Şehirlerinden biri olması.

Avusturya'da her ay Akıllı Şehirler Toplantıları yapılmıyor ve Şehircilik Toplantılarında alınan uygulanmayan kararlar üretilmiyor. Bu Dünya Şehri ise kentin pek çok yerinde yazıldığı gibi “Bu Kent Sana Aittir '' (Die Stadt gehört Dir) ongunu ile kurulduğundan beri yaşayanların, kuşatanların ve ziyaret edenlerin “Temizliğine, Güvenliğine ve Yaşam Değerlerine '' gösterdiği saygı ile korunuyor.

Yaşamın asude akması ve yüzlerinin hep gülmesini isteyenlerin bir araya geldiği bu kent kimliğini hep koruyor. O nedenle de hep Birinci sırada bunu iyi yönetişimle sağlıyor. Bir kerede doğruyu ve iyiyi yakalamak isteyen kent yönetimlerinin oluşturduğu yönetişim sistemi daha iyiyi ve güzeli talep ettiğiniz sürece mutlu oluyoruz temeline dayanıyor. Yöneticiler Temizliği, güvenliği, yaşam ortamı ile size ait olan bu kentte güzel bir yaşantı ortamı oluşturulması sizin elinizde, biz sadece dileklerinize cevap vermeye ve işinizi kolaylaştırmaya çalıştıklarını söylüyorlar.
Okullarda ilk aşamasından beri eğitimin de bir parçası olan bu kent senindir ongunu ve değerlerin evrensel yerini korunması ilkesi Viyana'da Viyanalı gibi yaşayan ziyaretçilere de mutluluk veriyor.

Temsil arasında THY'nın tanıtım filminin de döndüğü Viyana Operası'nın büyük ekrandan o geceki temsili izlemek mümkün VOLKSOPER (Halkın Operası) kavramının sanatın 4.0 imajı ile uyumunun ifadelerinden biri.

Her zaman ziyarete açık Parlamento, Belediye, Hükümet binaları ile yaz aylarında Belediye Meydanında bir geleneği yansıtmak amacıyla açılan Açık Hava Sineması, 200 Konser Salonu, Sokak Gösterileri ile Viyana tam bir turizm ve kültür kenti örneği.

50 Yıldır Viyana'dayız
20 yıl önce Avusturya'da en iyi hizmet veren Turizm Bürosu olarak seçilen, ödül alan Türkiye Tanıtma Müşavirliği'ni de ziyaret etmek ve 20 yıl önceki fotoğrafları yenilemek dileğimizi, Arife günü Büromuzun kapalı olması nedeniyle, gerçekleştiremedik.

Tüm olumsuzluklara rağmen ilginin giderek arttığını olumlu izlenimlerin turizm ve kültür nedeniyle sürdürülebileceği görüşündeyim. Anlatabildiğimiz ve anlaşılabildiğimiz kadar var olduğumuzu düşünürsek 20 yıl önce elde ettiğimiz en iyi Turizm Bürosu izleniminin Sivil Diplomasi ya da Turizm Diplomasisi teknikleri kullanılarak devamı daha da önem taşıyor.

Türkiye'yi dijital dünyada ilk sıralara taşıyan 'Turkey Home' tanıtım portalımızın ilk uygulaması da görev bölgesindeki 4 ülkenin dilinde Viyana'da gerçekleşmişti. Avusturya Televizyonu ORF 1 kanalında her sabah yer alan HEIMAT (Vatanımız) programı ülkedeki insanlardan, yaşamdan, doğadan kameralara ve ekranlara anında yansıyanların yer aldığı yılardır değişmeyen yayın kuşağı HOME OF (Yurdum) kampanyasının hedeflerine uygun mesajlar da içeriyor.

Bu arada uzun yıllar tanıtım ajansı olarak katkı sağlayan EUMEDIA Grubunu da ziyaret etme fırsatımız da oldu. Mag. Jürgen WALTER ve Josef GUZEI'ya Viyana için hazırladıkları tanıtım kitapçığı için teşekkür ediyoruz.

Bu katalogda yemeklerin tariflerinin yanı sıra hangi lokantalarda yenilebileceğini ve birlikte alınabilecek diğer yemeklerin ve içeceklerin de tavsiye edilmesinin bir mutfak rehberi için de 4.0 anlayışına uygun örnek bir içerik oluşturduğunu ifade etmeliyim.

Viyana Müşavirliği'nin 30'ncu hizmet yılı nedeniyle ajansımızla birlikte özel bir kampanya hazırlamış ve bu kapsamda Schönbrunn Sarayı'nın bahçesinde temsil edilen Saraydan Kız Kaçırma Operası'ndan, Türklerin Avrupa'daki varlıklarından esinlenerek yazılan Der Türke in Italien (İtalya'da Bir Türk) gibi eserlerin yer aldığı haftayı ve zor günlerin tanıtım faaliyetlerindeki anlarımızı tazeledik.

Deprem nedeniyle basına istendiği gibi yansımayan GULET REISEN'ın katkıları ile gerçekleşen AĞUSTOS 1999' daki Güneş Tutulması organizasyonundan bahsettik (2). Viyana Senfoni Orkestrası'nın konseri ve Avusturya Basının çağrılı olduğu bu etkinlik de zor günlerde denenmesi gereken farklı tanıtımlar için özel bir örnekti. www.trtarsiv.com/izle/108707/1999-yili-gunes-tutulmasi-ozel-2-parca

Evrensel Tanıtım Deneyimi
Bu yıl Paris, Roma, Londra, Viyana'nın da aralarında olduğu bazı Tanıtma Müşavirliklerimizin 50.nci hizmet yıllarının kutlayacağız. Dünyada 50 yıldır mekan olarak kentlerin en kolay ulaşılabilen, saygın adreslerindeki Bürolarımız her dönemde zorluklara rağmen başarılarını hep sürdürdüler. Bu yıl, Dünya Turizm Örgütü'nün İstanbul Toplantısında alınan prensip kararına göre ilan edilen, 27 EYLÜL Dünya Turizm Günü'nde Bürolarımız için evrensel özel bir etkinlik düzenlenebilir.

Bakanlığın kuruluşundan beri yapısı değişmeyen Tanıtma Genel Müdürlüğü'nün büyük başarı ile sürdürdüğü hizmetlerin evrensel anlamda bir değerlendirmesi olma niteliği de taşıyan böyle bir buluşmanın yarım asırlık sürede değerli hizmetler veren tüm büyüklerimiz ve halen çalışan arkadaşlarımızla aramızdan ayrılanları anma fırsatı olacağına inanıyorum.

Turizm ve Sanat
Turizm işletmelerinde sanat eserlerine daha çok verilmesinin tesisin görselliğine sağlayacağı katkıya ve konukların satın alabilecekleri bir imkan olarak sunulabileceğine gazetemizdeki yazılarımızda değinmiştik.
PRONTOTUR'la yaptığımız Rehber Veronika SAMU'nun katkılarıyla zenginleşen bu tur sırasında geleneksel oda ve genel mekan düzenlemelerinde tablolar ve ahşap eserlerin kullanıldığı ART OTEL ANA ENZIAN 'de konakladık.

Çalışırken mutlu olduklarını hissettiren, geleneksel giysili otel çalışanlarının suyu odalarımızdaki musluklardan içebileceğimiz tavsiyesi kentlerine olan güvenin ve saygının bir ifadesi olarak önemliydi.

Yörelerimizi Sanat ve kültürle zenginleştiren, Güzel ve mutlu tatil imkanları hazırlayan turizm sanatının tüm sanatçılarına başarılı bir yıl diliyorum.

(1) Bach, kahve kantatında Bir babanın kızını kahve içmekten vazgeçirmeye çalışmasını anlatır. Ancak kahve, genç kız tarafından şu sözlerle yüceltilir: https://www.youtube.com/watch?v=YGapuRNVSXQ
“ah, kahve ne tatlı,
Binlerce öpücükten daha tatlı,
Muscat şarabından daha yumuşak,
Kahve, kahve onsuz olamam;
Eğer bana bir şey ikram edecekseniz
Ah, o zaman bana kahve veriniz!“

(2)www.milliyet.com.tr/1999/08/10/ekonomi/eko00.html
Haberin Özeti
Güneş tutulması nedeniyle, 11 Ağustos Çarşamba günü Amasya Gökhöyük Gözlem İstasyonu'nda konser verecek Viyana Senfoni Orkestrası üyeleri havayolu ile Samsun'a gelecek ve beraberindeki basın mensupları, Samsun'dan Amasya'ya da özel yataklı trenle ulaşacak.
Ünlü şef Claudius Traunfellner yönetimindeki 98 kişilik Viyana Senfoni orkestrası, konserine, açık havada kurulacak sahnede güneş tutulmasından yaklaşık 30 dakika önce başlayacak. Konserde, orkestra G. Host'un Gezegenler Suiti'ni seslendirecek.
Turizm Bakanı Erkan Mumcu dün düzenlediğini basın toplantısında Viyana Senfoni Orkestrası'nın konserinin TRT'den naklen yayınlanacağını ve Avrupa Yayın Birliği kanalıyla dünya TV'lerine aktarılacağını belirtti. Mumcu, Türkiye'nin böyle bir olayı görkemine yaraşır biçimde dünya ile paylaşacağını ifade ederek, yaklaşık yarım milyon dolara mal olan bu organizasyonun, sponsonlar yardımıyla gerçekleştirileceğine de dikkat çekti.


( Mira Deniz- Yöresel kıyafetiyle)Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
HÜSNÜ GÜMÜŞ YAZIYOR: 20 YIL SONRA VİYANA
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar

Benzer Haberler :
     OLAY SALCAN YAZIYOR: CHENONCEAU ŞATOSU, LOİRE VADİSİ, FRANSA
     KEMAL SENDİKİCİ YAZIYOR: SMYRNALI HEMŞERİLERİM AMİŞLER
     HÜSNÜ GÜMÜŞ YAZIYOR: DÜNYA DENİZCİLER GÜNÜ
     MAHKEME GÖLET İNŞAATI BİTTİKTEN SONRA İPTAL KARARI VERDİ
     HÜSNÜ GÜMÜŞ YAZIYOR: ÖZEL GÜNLER, ÖZEL ETKİNLİKLER
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx