2018 TROYA YILI BİR İLETİŞİM STRATEJİSİ SONUCUDUR

2018 Troya yılının iyi kurgulanan bir iletişim stratejisi sonucu olduğunu belirten ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer;2018 yılında o kadar çok kazandı ki bu şehir. Tabandan bir sivil inisiyatifin devlet politikası haline geldiği örnek bir dönüşüm yaşandı. dedi

09 Ocak 2019 Çarşamba - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Troas Kültür Rotaları Projesinin Fizibilite çalışmaları kapsamında yerel paydaşlarla bir araya gelme fırsatı bulduk. Bu toplantılar esnasında hem projeyi tanıttık hem de yerel çalışmalar hakkında bilgiler edindik. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın Troya yılı çalışmalarına 3 senedir önderlik yaptığı ve çatı olduğunu dinlemiştik.

Çanakkale Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer ile Anzac Otel'de gerçekleştirdiğimiz toplantıda ise 2018 Troya yılının ilan edilmesinin arkasındaki gizli kahramanlarla tanıştık.

2018 Troya Yılı, Cumhurbaşkanı tarafından 1 günde ilan edildi ama Troya yılı çalışmaları için ilk adımlar nasıl atıldı, nasıl gelişti, bu süreçte neler yapıldı ve yaşandı… Bu detaylar pek bilinmiyor.

Troas Kültür Rotaları Proje Koordinatörü Ali Öztüfekci ile ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer'den bu detayları dinledik. Çanakkale turizmine yön veren genç, aktif ve deneyimli, turizm sektörün önde gelen ufku geniş temsilcilerinden Armağan Aydeğer ile yaklaşık 2.5 saat süren görüşmemiz, Anzac Otel'in küçük, mütevazı ve beyin fırtınalarının yaratıldığı, masası ve raflarının proje dosyaları ile dolu olduğu çalışma odasında gerçekleşti.

2018 TROYA YILI BU İLETİŞİM STRATEJİSİNİN SONUCUDUR.
Troya 2018 yılına nasıl gelindi, bir de ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer'den dinlemek ister misiniz? İşte Çanakkale'nin 2015 yılında başlayan TROYA 2018 serüveni..

“2015 yılında vali ve milletvekillerin de yer aldığı bir toplantıya katıldıklarını belirten Aydeğer; “dünyadaki turizm hareketine yön veren motivasyon faktörlerinin değiştiğini, artık deniz kum güneş gibi çok somut olan değerlerin yeterli olmadığını, insanların mutlaka bir nedene, bir hikayeye ihtiyaçları olduğunu, artık dünya turizminin böyle şekillendiğini, bu çerçevede Çanakkale'de yapılacak etkinliklerin ve yol haritalarının çok önemli olduğunu ifade etmiştik. Çanakkale'nin ilerleyen dönemde turizmini nasıl geliştireceğine yönelik öngörülerimizden oluşan bir kurgu hazırladık. Daha sonrasında Troya üzerinde yapılan araştırma ve çalışmalar üzerinde çok güçlü bir iletişim stratejisi planlamamız gerektiğine karar verdik. 2018 Troya yılı da bu iletişim stratejisinin sonucudur.

2015 yılı bu fikrin konuşulması ile geçti. 2016 yılına geldiğimizde malum olumsuz olaylarla tüm dünya genelinde çok ağır bir dış propaganda ile karşılaştık. Terör dünyanın her yerinde global bir terörken bunun ülkede bir savaş havası olduğunu hissettirilmesi uluslararası medyalarda hatta siyasal aktörlerce desteklenen bir hal almıştı. Katıldığımız 8 – 10 tane dış fuarda gözlemlemiştik bunları.

DOĞU BATI ARASINDAKİ MÜCADELENİN SIFIR NOKTASI TROYA
Burada Troya yılı bizim için bir sihir gibiydi aslında. Troya dünyada en fazla bilinen kültürel miras değerlerinden bir tanesi. Homeros'un İlyada ve Odessa eserleri dünyanın 7 kıtasına yayıldı ve entelektüel hayatın sinemanın, bilimin eğitim müfredatının içine girdi,dolayısıyla herkes bugün Troya'yı biliyor. Tarih boyunca Troya'ya hakim olmak demek; doğu ile batının başında olmakla eşdeğer bir algıydı. Bu coğrafyada İskender'den Fatih Sultan Mehmet'e ve Mustafa Kemal Atatürk'e kadar öyle bir etkileşim mevcut ki Greenwich nasıl sıfır noktası ise doğu ile batı arasındaki mücadelenin sıfır noktası da Troya'dır. Tarihi süreç hep burada filizlenmiş, burada oluşmuş, burada sonuçlanmış. Dolayısıyla burada böyle özel bir durum var. Bunların hepsini harmanlayarak Troya yılının vizyonunu ortaya koyduk .

ALGI YÖNETİMİNE TROYA'NIN EVRENSEL DİLİ İLE YANIT VERDİK..
Haksız algı operasyonlarında güçlü bir hikaye yaratmamız gerekiyor. İnsanların algısını evrensel bir dil üzerinden yapmalıyız; burada birisi Türkiye kötü derken sizin iyi diyerek iletişim yürütmeniz mümkün değil çünkü öteki taraftaki algı zaten domine edilmiş durumda. Bildiği bir değer üzerinden yürümemiz gerekiyordu ki biz Troya vizyonunu bu şekilde ortaya koyduk. Bu vizyonu ortaya koyarken dedik ki Troya dünyanın ortak evrensel dili; biz bunun üzerinden algı yönetimi üretelim ve bu algıyı daha sonra sürdürülebilir etkinlik ve yatırımlarla bölge ve ülke turizminde büyük bir katma değere dönüştürelim. ''

TROYA YILI SÜRECİ NASIL BAŞLADI…
Aydeğer, bu süreci yeniden yaşar gibi heyecanla anlatıyordu. Misyon ve vizyon belirlendikten sonra sıra planların somut şekilde hayata geçirilmesindeydi:
“Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası önderliği ve desteğinde işe başladık. 13 STK, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çanakkale 19 Mayıs Üniversitesi (ÇOMÜ) ile bir araya geldi, TROYA yılı için deklarasyon imzalandı. Çanakkale'deki bütün STK'larla 300 kişilik toplantı yapıldı. Bütün gazeteleri davet ettik. Emit Fuarı'nda çok geniş çapta bu çağrıyı yaptık. Bu süreçte iki kritik aktör vardı; birincisi Valimiz Orhan Tavlı bu süreçte olağanüstü büyük çaba gösterdi ve önderlik yaptı. Bütün kamu kuruluşlarını topladı, toplantılar yaptı. Troya yılı konusunda devletin ciddiyetini ortaya koydu. Diğer tarafta AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan da bu sürecin gizli kahramanıdır. Ankara bürokrasisini ikna etti.

2017 yılında yurtdışı fuarlarda da bu kapsamda aktif çalışmamız sürdü. İki bakan değişti; Nabi Avcı yerine Numan Kurtulmuş geldi. Milletvekili Bülent Turan aynı misyonu çok ciddi şekilde yönetti. Ve sonunda Ankara'da dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, '' Troya yılını ilan edeceğiz '' dedi. Sonra Berlin de açıklandı, daha sonra Cumhurbaşkanı resmen ilan edince Çanakkale'de Troya yılı başladı.

TROYA 2018 YILINDA NELER YAPILDI… .
Truva Müzesinin açılması, Troya Kültür Yolu Projesi, Opet'in bölgede yürüttüğü Tarihe Saygı Projesi ve Tevfikiye'de Türkiye'nin ilk Arkeo köy uygulamasının Troya yılının bölgeye kattığı somut sonuçlardan olduğunu belirten Aydeğer şu açıklamalarda bulundu:
“Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından dünya turizm örgütünün düzenlediği yarışmaya Troya 2018 projesi olarak başvuruldu. Bölgeye kırsal tarımsal turizm ekonomik kalkınma modeli açısından köy, ören yeri, kültür rotası ve Müze; 4 ayaktan oluşan bu proje Ocak ayında açıklanacak.

Cezayirli Hasan Paşa Köşkü röleve çalışmaları başladı. Alexandra Troas kazısı sponsoru yoktu, içtaş sponsor oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde 140 üzerinde ülkede yurtdışı fuarlarında Troya 2018 ülkemizin tanıtım yüzü oldu. Yabancı basın mensupları Çanakkale'ye davet edildi ve gezdirildi. Dışişleri Bakanlığının temsilciliklerine yazı yazıldı ve Troya üzerinden konferans ve seminerler düzenlenmesi Troya nın Anadolu'ya ait kadim bir değer olduğunu anlatılması istendi. Yurtdışı temsilciliklerinde bu yönde etkinlikler yapıldı. ABD, Hollanda, Almanya'da üniversitelerle işbirliği gerçekleştirildi.

2018 ETKİNLİKLERLE TANITIM YILI OLDU
2018 Troya yılında Kültür sanat spor eğitim ve bilim dalında etkinlikler yapılmasını önerdik. Bizim bu konuda geçmişten tecrübemiz de vardı. GTP turizm şirketimiz ile Gelibolu Maratonunu gerçekleştirdik. 2500 kişi ile başladık 8 bin kişiye ulaştık. Çanakkale bisiklet festivalini yaptık. Troya yüzüşü yaptık. Devlet Opera ve Balesi 250 kişilik ekiple Troya Operasını tamamladı, Ankara'da 2 gösterim yapıldı. Tüm bu etkinlikler bölgede önemli hareketlilik yaratırken tanıtıma da büyük katkısı oldu. '' Dedi.

TROYA ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ KURULMALI
Çanakkale'de Troya Araştırmaları Merkezi'nin kurulması gerektiğini vurgulayan Aydeğer; '' dünyada antik tarihle ilgilenen üniversite kürsüleri ile irtibata geçip, yıl içinde her üniversitenin belli bir sürede çalışmasını ve sunum yapmasını sağlayacak bir yapı kurmak istiyoruz. Öncesinde Troya araştırma merkezi kurulmuş ama faaliyete geçmemiş. İlerleyen süreçte öne sürdüğümüz vizyonlardan bir tanesidir bu enstitünün kurulması.

HER STK PROJE ÜRETMELİDİR….
Toplantılarımızda her sivil toplum kuruluşuna proje geliştirmesini, uluslararası proje kaynakları a başvurmalarını önerdik. Bunlardan biri de Anadolu Efes'in sponsor olduğu Gelecek Turizmde idi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNDP -Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansının desteklediği bu oluşum. Her yıl bölgesel kırsal kalkınmayı hedefleyen bir çok proje başvurusu yapılıyor. Ve çok başarıı sonuçlar alınıyor. Üniversitemizden Mustafa Boz hocanın St Paul yolu kapsamında hazırladığı bir projesi hibeye hak kazandı. Bu projeye paydaş olmamız istendi.. Rotayı yürüdük, her aşamasında destekledik. '' şeklinde konuştu.

TROAS KÜLTÜR ROTALARI PROJESİNE TAM DESTEK..
Çanakkale Valililiği himayesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen GMKA destekli Fizibilite çalışmaları tamamlanan 800 km'lik Troas Kültür Rotaları Projesi ile 120 km'lik Troya Kültür Yolu Projesi kardeş projeler gibi… 120 km'lik projeyi desteklediklerini belirten ÇATOD Başkanı Aydeğer, “Çanakkale için atılan her adımın, her çalışmanın yanındayız ve Troas Kültür Rotaları projesini de destekleriz.“ Dedi.

Troas Kültür Rotaları Projesi Genel Koordinatörü Ali Öztüfekci ise Troya yılı ile ilgili yapılan başarılı çalışmaların, yerel dinamiklerin yarattığı güç birliği, inanç ve azmin sonucu olduğunu belirterek; '' fizibilitesi tamamlanan projemize ÇATOD olarak verilen destekten memnuniyet duyuyoruz. '' ifadelerine yer verdi.

2018 Troya yılını başlangıcından günümüze zengin fikir ve görüşlerle harmanlayarak böyle özetledi Armağan Aydeğer. Bu çalışmaları en doğru ve etkili tanımlayan cümleleri ise tüm Türkiye'ye örnek olacak nitelikte…İşte sohbetimizi noktalayan sözler:

SİVİL İNSİYATİFİN BAŞARISI DEVLET POLİTİKASI HALİNE GELDİ.
“2018 yılında o kadar çok kazandı ki bu şehir. Her şeyden önce tabandan bir sivil inisiyatifin devlet politikası haline geldiği örnek bir oluşum ve dönüşüme tanık oldu . Bugün 2019 Göbeklitepe yılı ilan edildi. Antalya'da Phaselis yılı olsun denildi. Bu işin içinde çok büyük özveri ve birçok kurumun önemli katkıları var. Troya yılı birçok fikir ve düşüncenin ateşleyicisi ve katalizörü oldu


Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
2018 TROYA YILI BİR İLETİŞİM STRATEJİSİ SONUCUDUR
          
Günün Haber Başlıkları
HÜSNÜ GÜMÜŞ'ÜN ARDINDAN: O RESİMDEKİ GÜLÜŞ
 Yorumlar

Benzer Haberler :
     TROYA TARİHİ MİLLİ PARKI KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI
     KABOTAJ BAYRAMININ 93. YILI BODRUM'DA COŞKUYLA KUTLANDI
     TROYA MÜZESİ, AVRUPA YILIN MÜZESİ ÖDÜLÜ ADAYI
     2020 YILI TAŞINMAZ KÜLTÜR VARLIKLARINA YARDIM DUYURUSU
     BODRUM KARADA VE DENİZDE 100 YILI GURURLA KUTLUYOR
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx