Hüsnü Gümüş yazıyor: Akdeniz'in Yıldızları

Malta'da 6.ncısı gerçekleştirilen Akdeniz Turizm Forumu izlenimlerini derin bilgi ve birikimiyle değerlendiren Yazarımız Hüsnü Gümüş; Akdeniz'den dostluk, barış, işbirliği ve yeni projeler üzerine ilham veren yeni başlıklar aktarıyor..

03 Mart 2019 Pazar - HÜSNÜ GÜMÜŞ- turizmhaberleri.com- Ankara

Ulusal değerlerini en iyi temsil edebilen kişilerin bulunduğu ortamlarda düşüncelerin paylaşılması anlamını taşıyan “sivil diplomasi '' uygulamasının başarılı bir örneğini verdiğimiz Akdeniz Turizm Vakfı'nın (Mediterranean Tourism Foundation – MTF) 6'ncı toplantısından da mutluluk veren izlenimlerle ayrıldık.

23 OCAK 2019'da yapılan Türkiye-Malta İş Konseyi Toplantısı'nda oluşan yeni dönemin ardından gelen katılımlarımızın öncelikle Akdeniz Turizm Vakfı ve ATURJET FIJET Türkiye'nin katkıları ile Malta ile aramızda yapılan Turizm İşbirliği Anlaşması (1997), Turizm Karma Komisyon I. Dönem Protokolü (1999) ve Eğitim, Kültür ve Bilimsel İşbirliği Anlaşmalarının (1998) uygulanmasına yönelik bir sivil diplomasi hareketi olarak yorumluyorum.

Bulunduğumuz ortamlara değer katarken Zirvede kalabilmenin zorlukları aşamasına geldiğimizi de Sayın Cumhurbaşkanı, Turizm Bakanları ve MTF yöneticileri ile yapılan görüşmeler sırasında edindiğim takdir ve özlem beklentilerinden çıkarıyorum.

Akdeniz Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Barbaros KON'un Tagor'un “Işığa aydınlığı için teşekkür et/Gölgede kalıp sana mum tutanı da sakın unutma '' dizelerindeki tanımında yerini bulan çabaları ve Akdeniz Turizm Vakfının iki önemli ödülünün ülkemize taşınması, bunu ekip çalışmasının bir sonucu olarak değerlendiren Hüseyin KURTOĞULLARI ve Delal ATAMDEDE'nin bize gurur veren, bu coğrafyada geleneği devam ettiren Endüstri 4.0 anlayışı ile varlığımızın kabul edilmesinin de bir ifadesidir.

Halk şarkımızdaki “Akdeniz Bizim Deniz Olmaya Çok Yaraşır '' özlemini; limanlarını başarılarımız ve katkılarımızla dolaşacağımız bu denizin tarihteki isimleri altında sunulan ödülleri de günümüzün “yenileşim '' ortamında gelişen anlayışla yorumlamak gerekir.

Malta Sürgünleri hakkında İngilizlere rağmen takipsizlik kararı veren Malta Savcılarının anlayışını da şükranla anmamız gerektiğini Rehber Tolon SÖKMEN'in anlatımları tanıdığımız Malta ve Mdina gezilerimiz sırasında bir kez daha tanık olduk.

Malta gezimizde bize yolları açan, kenti tanımazı sağlayan Sayın SÖKMEN'e de Dünya Rehberler Birliği'nin Türk Rehberlerine dünyanın en iyileri arasında yer veren değerlendirmelerini doğrulayan dostluğu için ayrıca teşekkür borçlu olduğumuzu düşüyorum.

Türkiye'den giden ve Malta'da iş yapan başarılı vatandaşlarımızın katkısı ile de farklı bir nitelik kazanan ekibimizin forum sırasında MTF ilkeleri ve beklentileri ile uyumlu olarak katılımcılarla kurduğu yakın dostlukların oluşturduğu ayrıcalığı her aşamada gururla hissettik.

Bu özverili ekibin çalışmalarının beklenen sonuçlarına ulaşması çalışmaların “sürekliliğini '' ve forum ilkelerinde yer alan ifade ile “sürdürülebilirliğini '' gerektiriyor. Günümüz anlayışında ve forum kapsamında yapılan oturumlarda turizmin sadece insanların gezmesinden ibaret olmadığı, bağlı ve gelişmesine katkıda bulunacağı tüm sektörler ve üretimler açısından da bir süreklilik kazanacağı ifade edildi.

Malta Cumhurbaşkanı'nın turizmin yaşamamızdaki yeni yerini “Esenlendirme, Sevgi Ve Huzur '' olarak tanımlayan sunumuyla başladı. Sunumda yer alan Akdeniz bölgesindeki tüm sektörlerin üretimlerinin de 2 kat artmasının etkileyecek bir gelişim sağlayacağı yönündeki tespitleri, insandan insana olan etkileşimin yerinin her zaman korunacağı, sektörün yeni karakter ve tanımını da ortaya koymaya yönelik çalışmalara olan ihtiyacın yeni ipuçlarıydı.

Açılıştaki Sema Gösterisi de sürdürülebilirliğin 23 OCAK 2019 da yapılan Türkiye-Malta İş Konseyi Toplantısı'nda da üzerinde durulduğu gibi politik ve diplomatik ilişkileri somut sosyo-ekonomik işbirliklerine dönüştürerek, bağlantıları bir sonraki seviyeye taşımamız için sağlanan olanakların Mevlana düşüncelerinin evrenselliğinin içinde gizli olduğunu, Akdeniz'i sevgi ortamında yansıtan, Cumhurbaşkanı'nın mesajlarını tamamlayan gerçek bir sunumdu.

ATURJET Yönetim Kurulu Üyesi Sema KUTLU'nun uzun yıllara dayanan izlenimleri ile bizlere içerikli yazıları ile aktardığı, Malta'nın özellikleri, Vakıf çalışmaları, Toplantının ve Akdeniz'in gelecekteki beklentilerinin değerlendirildiği, Hülya ASLANTAŞ, Sanem OKTAR , Erkut ÖNER ve Kaan TOY un yönetici ve katılımcı olarak yer aldığı kapanış toplantıları (MASTER -CLASS) çıkaracağımız sonuçlar ve çalışmalarımıza taşıyacağımız kararlar açısından tanıma fırsatı oldu.

Anlatılardan ve paylaşılan izlenimlerden Akıllı yerleşimlerin, kentler ve ülkelere uzanan insanların kuralları uymaktan mutlu oldukları, bunu teknoloji ile birleştiren saygılı ortamlardan oluştuğunu dünyadaki örnekleri ile anlatan hatırlatmaları doğrulayan bir örnek yerleşim olduğunu da görmüş olduk.

Fatih KUTLU'nun anlatımı ile farklılığını ve güzelliklerini bir kez daha yaşadığımız her biri ayrı bir izlenim bırakan Malta'yı, Valetta'yı ve yerleşimlerini mutfağı ve özgün değerleri ile anılarımızda tazelendi.

Bu yazıları ve Editörümüz Nilgün ATAR'ın aktardığı Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Turizm Özel Elçisi Unvanı da taşıyan Malta Cumhurbaşkanı'nın ayrıntılı izlenimlerini ilgi duyanların okumaları ve sonuçlara nedeni olacak hazırlıklara başlamaları yerinde olacaktır. (1)

Akdeniz'in Yeni Yıldızları Akdeniz Bölgesinde Yetişen Gençler Olacak
Gençlerimiz Anadolu ve Mevlana düşünce sistemini Akdeniz'in değerleri ile dünyaya taşıyabilecek, evreni yeni nesillere gözümüz arkada kalmadan bırakabileceğiz. Diğer ülkelere göre farklılığımızı ortaya koyan bir kazanım ve ülkemizin geniş katılımla yer almasının bir sonucu olarak değerlendiriyorum.

Akdeniz'de kıyısı olan ülkeleri Akdeniz Yıldızları olarak bünyesinde toplayan komşu ülkelerle de genişleme politikası benimseyen Akdeniz Turizm Vakfı'nın 6'ncı toplantısı sırasında ortaya çıkan bu oluşum Mevlana'nın düşünceleri ile de güçlenen MTF'nin tanıtım filminde de yer aldı.
Katılımcılar arasında en genç üyelerin bulunduğu Türkiye ekibi olarak aldığımız ödüllerin gelecekte gençlere ümit veren onları bu hedefe yönlendiren izlenimler bıraktığını ödül sahiplerinin paylaşımcı yaklaşımlarda görmüş olduk.

Bir başka farklılık noktamız da çağdaş iletişim ortamında Turizm, kültür, sanat ve müzik diplomasisi olarak kullanılmaya başlayan yenileşim ortamında yer aldığımız kanıtlayan davranışlarımız oldu. Bu bağlamda MASTER-CLASS Seminerlerinde yönetici, konuşmacı ve katılımcı olarak yer alan değerli üyelerimizin sağladıkları katkılarla günü yakalayan bir durumda olduğumuzu ortaya koyan katkıları oldu.

Akdeniz'i karasuları anlayışının ötesinde karaların ortasındaki büyük deniz tanımıyla buluşturan oluşumu daha evrensel olmaya hazırlayan Karadeniz Vakfı çalışmaları için de görüşmeler yapıldığını öğrenmiş oldum.

Akdeniz Turizm Orkestrası
Turizmin taşıyıcıları olan ve 2030 yılı küresel turizm anlayışının da temellerini oluşturan Kültür, spor, sanat ve müzik ile ilgili en büyük projelerden biri olan Akdeniz Turizm Orkestrası'nın da katılacak yeni sanatçılarla konserler vermesi Akdeniz Müzik Ödülleri, Müzik Akademisi gibi yeniliklerle genişlemesi projeleri nedeniyle MTF Vakfı yöneticileri ve Şef BRUNO SANTORİ ile yaptığımız görüşmelerde bu alanda deneyimlerini paylaşabilecek sanatçılarımızın isimlerini ve Osmanlı Sultanlarının bestelerinden oluşan kayıtları paylaştık.


Akdeniz Akdeniz (Zülfü Livaneli), Akdeniz Akşamları (Kenan Doğulu), Gemim Geliyor Baştan (Sadettin Kaynak) gibi yorumların yeni bir Akdeniz olmaya yaklaştırdığını düşünüyorum.

Yönetişimin Önemi
Turizm Örgütleri Birliği (CT) sivil diplomasi alanında turizm temsilcilerinin oluşturduğu müşterek beklentilerin bulunulan ülke kurumları paylaşıldığı son forumun açılışında da üzerinde durulan Yönetişim ilkesinin uygulanmasında Corps Diplomatique kadar etkili olabilen bir yapılanmadır.

Viyana'da görev yaptığım yıllarda Turizm Örgütleri Birliği (Corps Touristique - CT) Başkanı olan İtalya Müşaviri Giacomo Glaviano ve diğer Müşavirlerle 20 yıl sonra anıları paylaşmaktan ve Hülya Aslantaş, geçen yılın Ödül sahibi Erkut Öner, ATURJET'te görev yaptığımız Nüket Özkan gibi dostlarla da tekrar karşılaşmış olmaktan mutlu oldum.

TROAS Kültür Rotaları
19 OCAK'ta Çanakkale'de yapılan TORAS Kültür Rotaları Projesinin sunumu sırasında katılma kararı verdiğim MTF 6'ncı Malta Toplantısı sırasında projenin evrensel ortama taşınmasında ilk adımların da oluşuğunu izledim.

ATURJET'in MTF'in gelişim projelerinde de yer alması için destek verdiği TROAS Kültür Rotaları'nın katılımcılara tanıtımında izleri Akdeniz'de bu projenin doğru ortamda, yerinde ilgi alanına taşınması için Ali Öztüfekçi, Turgay Yenidünya ve Nilgün ATAR önemli çabalar gösterdiler.

Dünyadaki örnekleri ile yarışabilecek bir proje tasarlandığını kazandığı takdirlerle tanık olduk.
Malta'da İngilizce Dil Eğitiminde edinilen deneyimlerin turizmdeki yeni beklentiler ve gelişimler paralelinde kavramlar, E 4.0 uyumlu, iletişim ve ileri teknoloji alanlarında eğitim veren merkezlerin de gelişmekte olduğunu izledik.

Akdeniz Vatandaşlığı ve Barışı
Toplantı sırasında MTF Yönetimi ve Akdeniz orkestrası ile kurduğumuz ilişkileri de kolaylaştıran Sayın KON'un bu anlamdaki katkılarını “turizm ve kültür diplomasisinin '' başarılı bir örneği; açılışta yer alan Sema gösterisinin MTF Tanıtım filmine de yansımış olmasını da gelecekte benzeri ortamlarda bu tür evrensel değerlerimizin cesaretle dünyaya açabileceğimizin bir başka ifadesi olarak yorumluyorum.

Turizm Medyası olarak da yeterli izlenimleri oluşturduğumuz kendi kamu oyumuzu ve dünya turizmi için yapabileceğimiz katkılar konusunda katılımcılar olarak yeterliliğimizi de kanıtladığımızı düşünüyorum.
(1) İlgili linkler
www.turizmhaberleri.com/KoseYazisi.asp?ID=4165
www.turizmhaberleri.com/KoseYazisi.asp?ID=4168
www.turizmhaberleri.com/KoseYazisi.asp?ID=4176
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=34103
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=34107








Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
HÜSNÜ GÜMÜŞ YAZIYOR: AKDENİZ'İN YILDIZLARI
          
Günün Haber Başlıkları



 Yorumlar

Benzer Haberler :
     GENÇ ÇİFTÇİ AKADEMİSİ AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ'NDE BAŞLADI
     HÜSNÜ GÜMÜŞ YAZIYOR: ÖZEL GÜNLER, ÖZEL ETKİNLİKLER
     FATİH KUTLU YAZIYOR: MARDİN MİDYAT HASANKEYF-2
     FATİH KUTLU YAZIYOR: MARDİN MİDYAT HASANKEYF
     YUSUF YAVUZ YAZIYOR: TARIMDA KORKUNÇ KAYIP
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx