TurizmHaberleri.Com 

18 MAYIS DÜNYA MÜZELER GÜNÜ

“Dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak kabul edilen Anadolu’nun bu özelliği evrensel ortamlarda tartışılmalı ve farkındalık yaratılmalıdır.“

Müzecilik anlayışına getirdiği yeniliklerle tanıdığımız Rahmi KOÇ Müzesi Müdürü Mine SOFUOĞLU’nu bugün Müzeciler Derneği üyesi olarak paylaştığı etkinlik haberini gazetemizde yayınladık.

Ülkemizde de yerini bulmaya başlayan Müzeler Günü uygulamalarına güncel bir bakış açısı getiren Müzecilik anlayışına tüm yıl ve kitlelere ulaşan uygulamalar getiren tüm müzelerimize de bu anlayış ve paylaşımları için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Kentlerimize Yeni Bir Anlam Kazandırmak
ICOM’un 2019 yılı için belirlediği” Kültür merkezleri olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği “ ana başlığı kapsamında Ankara PTT Müzesini gezerken yaşadığım bir izlenimi de paylaşmak istedim. Öğrenci gruplarına müzeyi tanıtan görevli açıklamaları sırasında Ankara konulu pullara geldiğine öğrencilere bu pullarda gördüğünüz eserler Ankara’nın her yerinde; şimdi onları yerlerinde de tanımayı deneyim önerisinde bulunmuştu. Müze kentte yaşayanların her izlenimden sonuçlar çıkarması ve çevresini bu anlayışla görmesi için önemli bir yaklaşımdı. Arkadaşımızı gıyabında tekrar kutluyorum.

Müzelere Ulaşım İçin Özel Hatlar
Bugün yapılacak Ulus Kale ve Çevresi Gezisini de bir örnek olarak sunarken Dünya Müzeler günü uygulamalarını dile getirdiğimiz ilk yıllardan beri kamusal yaklaşımların önemini vurgulamaya çalışıyoruz. Bu bağlamda Kültür Şurası kararları arasında yer alan bir ilkeyi de (1) hatırlatarak bu yıl yapılacak kutlamaların temel ögesinin müzelere tüm dünya kentlerinde olduğu gibi toplu ulaşımı sağlayacak hatların ve durakların oluşturulması olarak belirlenmeliydi görüşümü de dile getirmek istiyorum.

Dünyanın En büyük Açık Hava Müzesi
Bir başka özel gündem konusu da dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak kabul edilen Anadolu’nun bu özelliğinin evrensel ortamlarda tartışılması olabilirdi.

(1) 3’ ncü Milli Kültür Şurası Komisyonu Yerel Yönetimler Raporunda; Medya ve halkla ilişkiler, kültür politikalarının oluşmasında önemsenmeli, ancak sadece “ses getirsin ’’ veya “haber olsun’’ yaklaşımlardan vazgeçilmeli, kurdele kesimi ve açılış töreniyle biten (bitmiş gibi olan) etkinlikler yapılmamalıdır. Dileği yer almaktadır.’

HüsnüGÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
Yayın Tarihi : 18.05.2019
www.TurizmHaberleri.com

----------------------------=oOo=------------------------------
Bu Köşe Yazısı www.TurizmHaberleri.com'dan alınmıştır.