TurizmHaberleri.Com 

HEORTOLOGİE

Bu bilim dalının Türkçe karşılığını bulamadım; hatalı veya yanlış arama da yapmış olabilirim, öyle ise affınıza sığınıyorum.

Héortologie, dinleri ve katılanlarını sosyolojik, filozofik, tarihsel ve teolojik açılardan inceleyen bilim dalının adıdır. Karnaval – festival ve bayramlar da bu çerçeve içinde incelenmektedir.
Örneğin karnaval – carne (et ) levare (kaldırmak) eti sofradan kaldırmak anlamında, Hristiyanların 40 günlük et diyeti sonucundaki kutlamalardır.
Bizim ( Müslümanların ) Ramazan ayının ertesinde Ramazan ( şeker) bayramını aile – dost ziyaretleri ile kutlamamız şekil olarak olmasa bile anlam açısından benzerlik gösteriyor.
Bayramınızı içtenlikle kutlarım.

Bir an düşündüm, bayram ziyaretinize gelirken size ne tatlısı getirirdim.? Baklava da , cevizlisi var-kaymaklısı-fıstıklısı veya kuru baklava, kadayıf desen burma – tel yok cevizlisi yok fıstıklısı- şöbiyet- bülbül yuvası-dilber dudağı, kalbura bastı, vezir parmağı, şekerpare, taş kadayıf, karakuş tatlısı.. Hamurlu ve şerbetli tatlılar istemediniz, o zaman sütlülere geçelim veya ayva-kabak gibi meyve tatlısı mı tercih edersiniz ?

Şerbet mi dediniz.? Kızılcık-vişne-dut ama karadut olacak, demirhindiyi denemediniz mi.?
Bu tür üretim birkaç büyük işletme hariç, hala küçük işletmeler tarafından yapılmakta olması aynı malzeme kullanılsa bile ustasının elinin önemini öne çıkartmakta ve farklı lezzetler damakları şenlendirmekte. Yarışma mı Festival mi; bence Festival. Barış Manço puanlama yapsa ne derdi: 10-10-10..

Pasta-kurabiye sizin olsun; tatlı bizim işimiz, hadi tatlı yiyelim tatlı konuşalım diye bin çeşit tatlımızla bir festivalimiz olsun.

Guinness Dünya rekorlarını altüst edecek tatlı festivalinin öncüsü kim olacak.?


A.Nejat Şardağı
European Network for Accessible Tourism ENAT Türkiye Temsilcisi
Yayın Tarihi : 01.06.2019
www.TurizmHaberleri.com

----------------------------=oOo=------------------------------
Bu Köşe Yazısı www.TurizmHaberleri.com'dan alınmıştır.