TurizmHaberleri.Com 

“GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLERİ” O GÜN PROGRAMLANMIŞTI

Söğütözü, Ağustos 2019 ** Birkaç yazımı, isimleri başarıya taşıyan, marka oluşturan bir kurumun huzurlu ortamından, Söğütözü’nden, yazacağım.
Barbaros Zırhlısı Gönüllüleri (BZG) olarak 2015 yılında Bahadır GÜRER in girişimi ile başlattığımız etkinliğe (İlki 08.08.2015 (yüzüncü yıl), diğerleri 08.08.2017 ve 08.08.2018’de gerçekleştirmişti) bu yılda Çanakkale Boğaz Komutanlığı’nın konukseverliğinde Garnizon içerisindeki şehitlikte anma töreni ile devam edildi.

8 AĞUSTOS 2019 günü Barbaros Zırhlısı Gönüllüleri Grubu’nu bir kez daha toplayan, Bahadır Gürer ve ailesine şükranlarımızı iletirken Anafartalar Zaferini bir de bu anlamda değerlendirmek istedim. Sancak Gemisi Barbaros Hayreddin Zırhlısının batırıldığı gün, 8 Ağustos 1915, aynı zamanda M. Kemal ATATÜRK’ün Anafartalar Komutanlığına atanmış olması nedeniyle de önemlidir.


Bandırma Vapuru örneğinde olduğu gibi gemilerin sadece yük taşımadıklarını düşünceleri ve hedefleri olan insanları da taşıdıklarını, 19 MAYIS 2019 etkinliklerinde yaşamıştık. 19 MAYIS’taki bu katılım sadece askeri amaçlar için değil Anadolu’nun her konudaki geleceği için bir araya gelinebileceğinin de bir göstergesiydi.

Barbaros’un Çanakkale Savaşlarının kaderini değiştirecek hamlesi, 8 AĞUSTOS’ta Bolayır önlerinde batırılmasının ertesi günü bugün başlayan Anafartalar Savaşlarının hedefini de yazmıştı sanki. Atatürk’te Kurtuluş Savaşı’nın ilkeleri arasında yer alan “geldikleri gibi giderler“ düşüncesini de ilk kez Anafartalar’da bir niyet olarak aklından geçirmiş olmalıydı.*

104 yıl sonra 4 neslin bir araya geldiği Çanakkale’de geleneksel buluşmayı gerçekleştiren sayıdan daha çok inancın ve enerjinin yoğunluğunun neleri başarabileceğini gösteren Barbaros Zırhlısı Gönüllüleri’nin Gökçe gibi dördüncü nesil Barbaroslarla devam edeceğine inanıyorum.

Şükran BARBAROS’la birlikte 2020 yılındaki anma gününde 105.nci yılda da yüzüncü yıldaki kadro ile tekrar Bolayır ve Çanakkale de olmayı planlıyoruz. 200 kişiyi aşan grubumuzla, Sosyal Paylaşım hesaplarında BZG Grubunu her zaman önde tutan Barbaros Ömer Tekinbaş’la ve Çanakkale İzcilerle de gelecek yıllarda da birlikte olabilme dileklerimi paylaşmak istiyorum.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*Aklınıza Gelen Her Güzel Şeyi Duaya Dökün. Niyet Olur, Nasip Olur, Yol Olur, Hal Olur. Mevlana

**Ankara’nın Başkent oluşunun ilk yıllarından itibaren halkın sevdiği doğal mekanlarından olan; şu sıralarda aşırı yapılaşma nedeniyle bu özelliğini yitiren Söğütözü’nde Atatürk’ün dinlendiği koliba (kulübe) halen korunuyor.

HüsnüGÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
Yayın Tarihi : 17.08.2019
www.TurizmHaberleri.com

----------------------------=oOo=------------------------------
Bu Köşe Yazısı www.TurizmHaberleri.com'dan alınmıştır.