TÜRKİYE TURİZM YAZARLARI BİRLİĞİ VE ULUSLARARASI TURİZM YAZARLARI ENSTİTÜSÜ

Değerli dostumuz Volkan ALTINTAŞ’ın ATURJET ve FIJET üyeliğini kutlarken daha önceki yıllarda oluşturduğum bir öneriyi de kendisi ile paylaşmak istemiştim.


Öneri için gösterdiği ilgiye teşekkürlerimi iletirken akademisyen ve turizm gazeteciliğinin bizzat içinde olan kişilerin sivil toplum kuruluşlarına çok önemli katkılar sağlayabileceğine bir kez daha tanık olduğumu da burada ifade etmek istiyorum.

Turizm medyası, sağladığı katkılar nedeniyle turizmin sosyo - ekonomik tüm etki ve yararlarının bilinmesinde ve turizmin gelişmesinde en önemli faktörlerden birisidir. Turizm medyası yoluyla kişilerin turizme katılmaları ve turizm gereksinmelerini karşılamaları özendirilirken onlara turizme katılan kişiler olarak hakları da anlatılabilmekte, daha iyi bir tatil için gerekli ortamlar konusunda bilgi sahibi olmaları da sağlanmaktadır.

Turizm medyası haber ve bilgilerin uluslararası alanda paylaşılması yanında tarihi, turistik, kültürel ve beşeri değerlerin korunması, yeni turizm merkezlerinin tanınması ve çevre bilinci oluşması yönünde yapıcı etkiler oluşturmaktadır. Bu sayede ülkelerin ve yörelerin turizm arz imkânları talebe göre şekillenerek gündemde kalmakta; turizm ve tatil arzusunun ve turizm ekonomisinin devamlılığına katkıda bulunmaktadır.

Bu nedenle ekonomi, sanat, politika gibi özel alanlarda yapılan yayınlar arasında turizm de özellikle son 20 yıldır ulusal ve uluslar arası alanda giderek artan bir önem kazanmış; yazılı ve görsel alanda turizm yayımcılığı, fotoğrafçılığı, haberciliği, metin yazarlığı, iletişim yönetimi gibi konularda uzmanlaşan gazeteci, yazar ve yayıncıların meydana getirdiği güçlü bir medya gurubu oluşmuştur.

Turistler, ülkeler, yöreler, işletmeler arasında bilgi alış verişi yanında global ölçekli turizm hareketinin yönünü belirleyen bir güce de sahip olan turizm medyasının aynı zamanda reklam taşıyıcısı olarak da artan önemi nedeniyle tanıtım faaliyetlerinde basın mensupları ile yakın ilişkiler ön planda bir önem taşımakta ve bu husus tanıtım bütçeleri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Gazete, dergi, kurum ve kuruluşların peryodikleri, internet gazeteciliği gibi yazılı; radyo ve TV lerle de görsel alanda yeterince taşıyıcı, yazar ve yapımcıya sahip olan Türkiye turizm medyasının da hızlı gelişen bir yapıya sahip olduğunu, dünya turizm medyası tarafından da kaynak olarak kullanıldığını görmekteyiz.

Pek çok turizmcinin doğrudan iletişimini sağlayan, ülke çapında yayın yapan gazete, radyo ve televizyonlar aracılığı ile de izleyici ve okuyuculara ulaşan ve “özel bir ihtisas alanı olarak tanımlanan turizm gazeteciliğinin '' bu etkisini dünya çapında da gösterebilmesi için, önerildiği gibi derneklerin bir birlik (federasyon) etrafında toplanmasının zamanının geldiğine inanıyorum.

Bu ulusal birliğin en önemli görevlerinden biri IPI (International Press Institut – Vienna) veya IFJ (International Federation of Journalists – Brussel) gibi uluslar arası ve NGO tarzında bir yapının turizm alanında Türkiye de oluşması için gerekli ortamı hazırlaması olacaktır.

Türkiye de kurulacak Uluslararası Turizm Yazarları (medya, basın) Enstitüsü dünyadaki turizm medyasının araştırmalar yapabileceği, basın, reklam ve iletişim alanında isim yapmış kişilerin seminerler verebileceği bir yapıya sahip olacaktır.

Turizm medyaları Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde bulunan ülkelerdeki (Almanya bir başlangıç olabilir) Araştırma Merkezleri, medya kuruluşları ve üniversiteler ile Türkiye deki kamu ve medya kuruluşları tarafından eş zamanlı olarak başlatılacak faaliyetler ve sağlanacak desteklerle bu merkez kısa zamanda etkin hale gelebilecektir.

Merkezde medya yanında çeşitli turizm kuruluşlarının (DTÖ, SKAL, DRV ve benzerleri) düzenleyeceği seminerler yanında Uluslararası Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FIJET bünyesindeki Young Journalists Program (Genç Gazeteciler Eğitim Programı) da sürekli hale getirilerek Türkiye de yapılabilecektir.

Programları turizm merkezlerimizin ve tesislerimizin de katılımı ile zenginleşecek Uluslararası Turizm Yazarları Enstitüsü yoluyla aynı zamanda tanıtım faaliyetlerimizi de destekleyecek olumlu etkiler sağlanabilecektir.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
13 Nisan 2009 Pazartesi
Mesaj Gönder 1752 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
GAP YTK BAŞKANLIĞINA KADIN ADAY OLURSA...

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
İNANÇ TURİZMİNDE SEYİT BİLAL İBRAHİM HAZİRESİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ATATÜRK'ÜN MİRASI BOTANİK BAHÇESİ ŞİMDİLİK KURTULDU!

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BESLENME ENGELİYLE SEYAHAT ETMEK...

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
HOŞGELDİN BABACIĞIM I Yorum VAR !

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
ÇORLU TREN KAZASININ FAİLİ SU'YUN KUVVETİ Mİ.?

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
SELANİK TÜRKLERİNDİ –I-

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
BALİ, ENDONEZYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .