DENİZCİLİK VE KABOTAJ HAFTASI

1 Temmuz’daki "Denizcilik ve Kabotaj Haftası"nın yasanın ruhuna uygun olarak ülkemizin gölleri, nehirleri, karasuları ve denizlerinde konuyla ilgili faaliyetleri kapsadığına ve kutlamalar sırasında turizmin de özel bir yeri olduğunun ortaya konmasına değinmek istiyorum.

Üç tarafı denizlerle ülkemizde, kıyı potansiyelimizden azami düzeyde faydalanmak, denizcilik kültürümüzü geliştirmek, denizci ülke ve denizci millet olmak yolundaki çabaların bir ifadesi olarak kıyı kentlerimizde gelenek halinde kutlanan Denizcilik Bayramı'nın geçen yıl Hirfanlı Barajında ve diğer baraj göllerimizde yapılan törenlerde tanık olduğumuz şekilde tüm ülkemizde de kutlanabileceğini düşünüyorum.

Bir dönemde Denizcilik Bayramı nedeniyle tüm ülkede açılan kompozisyon ve resim yarışmasında denizi hiç görmemiş bir öğrencilerin elde ettiği başarıları; Denizcilik Müsteşarlığı tarafından İstanbul'da ağırlanmaları sırasındaki mutluluklarını hatırlıyor ve Anadolu'dan denizi tanımayan öğrencilerin başarı elde ettiği denizcilik haftalarının turizm açısından da faydalar sağlayacağına inanıyorum.

Denizciliğin, halkımızı denizle buluşturmanın imkânlarından biri olarak değerlendirilecek bu hafta sırasında "Suyla Gelen Turizm" başlığı altında kıyılarımız yanında barajlarımızda ve hatta kentlerimizden geçen nehirlerimizde (Eskişehir Porsuk gibi) turizm ve yörenin tatille tanışması anlamında güzel etkinlikler yapılabilecektir.

Ülkemizde suya bağlı turizmi giderek geliştirmek ve genelde denizcilik kültürü olarak adlandırılan bu alana olan ilgiyi yaygınlaştırmak deniz ticaretimizin gelişmesinin yanı sıra amatör denizciliği, deniz turizmini ve su sporlarını geliştirmek yanında denizcilik sevgisini artırmak yolundaki hedeflerin gerçekleşmesi için de önemli bir fırsat olacaktır.

Sudan Gelen Sağlık açısından hayli etkili çalışmalar yapan turizmciler, denizcilik bayramı sırasında da imkânları ortaya koyacak projeler yaptıklarında Suyla Gelen Turizmin de ne denli zengin bir kaynak olduğu görülecektir.

Tatil kavramı ve arzusunu oluşturmanın yollarından biri de yakınınızdaki imkânları değerlendirebilmektir. Turizmin ve tatil alışkanlığının kazanılmasının mesafelere bağlı olmadan da geliştirilme imkânları vardır. Nehirleri ve gölleri değerlendiren bir turizm planlamasının oluşturacağı tatil anlayışının nehirler gibi denize ulaşmasının yolu Tatilin bir ihtiyaç olarak benimsenmesi amacıyla göl ve nehirlerinin de tatil amaçlı düzenlenmesinden geçmektedir.

Sularımızı (göller, nehirler) tanıyan insanların öncelikle bu konudaki sporlara ve Amatör Denizcilik alanına olan ilgileri artacaktır. Ankara'nın en çok Amatör Denizci Belgesi verilen illerden olduğu düşünülürse diğer illerimizde de bu imkânların sunulabileceği ortamlar elde edilebilecektir. Deniz araçlarının sadece ulaşımı sağlamadıkları aynı zamanda birer tatil merkezi olabilecekleri bir ortamın (kurvaziyer turizmi) olduğunun duyurulması bu alana olan ilgilerinin artmasına neden olacaktır.
Meslek Birliklerinin bir araya gelerek alacakları kararlar tartışmaları devam eden konuların çözülmesine, bu alanda çalışacak işletmelerin gelişmesine katkıda bulanacağı gibi, yerel yönetimlerin suların turizm amaçlı kullanılması ilgili faaliyetleri için de yol gösterici olacaktır.

*Denizlerde ticaret serbestîsini ifade eden kabotaj kurallarına göre bir ülkenin hükümranlık alanındaki suların ticari amaçla kullanılması o ülkenin vatandaşlarına tanınmış bir haktır. Türkiye'de kabotaj hakkı 815 sayılı Kabotaj Kanunu ile tespit edilmiş ve bunun kanunun yürürlüğe girdiği 1.7.1926 tarihînin yıldönümleri "Denizcilik Bayramı" olarak kabul edilmiştir.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
02 Temmuz 2009 Perşembe
Mesaj Gönder 3538 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .