CASTRO-ANTANDROS PROJESİ İLE TANITIMDA YENİ BİR SAYFA AÇILIYOR..

ANTANDROS kazılarının yeni aşaması "CASTRO-ANTANDROS PROJESİ"; 20 AĞUSTOS 2011 günü yapılan bir basın toplantısı ile tanıtıldı.

Toplantıya Altınoluk Belediyesinin kardeş kenti Castro Belediye Başkanı Prof. Dr. Luigi Carrozzo, Castro Kazı Başkanı Prof. Dr. FrancescoD Andria, Altınoluk Belediye Başkanı Hasan ÖZPOLAT, Antandros Kazı Başkanı Doç.Dr. Gürcan POLAT, Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Vecdi GÜRELİ katıldı.

Toplantıda, Derneğin hazırladığı “Anadolu Avrupa Mitolojik ve Tarihsel Birliktelik: Castro ve Antandros Projesi '' nin AB Kültür ve Sanat Hibe Programından katkı almaya hak kazandığı belirtildi. Projenin amacı ise, Türkiye nin Anadolu ile Avrupa nın Mitolojik ve Tarihsel birlikteliğine vurgu yaparak farkındalık yaratmak ve AB yolunda olan Türkiye nin tarihsel süreçte bu birlikteliğin içinde olduğunun vurgulanması ve yörenin öneminin ortaya konması olarak açıklandı.


Antandros, Tarihteki ilk güzellik yarışması olduğuna inanılan mitolojik anlatımın geçtiği Aleksandreia adi verilen tepenin eteklerinde yer alıyor. Tanrıca Hera, Afrodit ve Athena Paris ten Altın Elmayı almak için çeşitli vaatlerde bulunurlar. Hera, Paris e Asya krallığını, Athena sonsuz akıl ve başarıyı, Afrodit ise dünyanın en güzel kadını olan SpartalıHelena nin aşkını vereceğini söyler. Paris, Altın Elmayı Afrodit e verir ve böylece Truva savaşına giden süreç başlamış olur.

Antandros antik kenti kazıları, 2000 yılından bu yana Antandros Antik Kentini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği ve Altınoluk Belediyesi nin katkı ve destekleri ile Balıkesir Müzesi Başkanlığı ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünü öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Gürcan Polat ın bilimsel danışmanlığındaki bir ekip tarafından yapılmaktadır.

Kazıların hedefine hızla ulaşması ve geleceğin Efes i olarak nitelenen Antandros un hızla kültür değerlerimiz içinde yer alması için Dernek yeni sponsorların ve gönüllülerin katkılarını bekliyor. Kazıların tamamlanması açısından Kültür ve Turizm Bakanlığı nın verdiği desteklerin artırılması da özel bir önem taşıyor.

Savaş sonrasında Troia dan kaçmayı başaran Aenas da, burada yaptırdığı gemiyle Ege ve Akdeniz e açılacaktır. Antandros, tersaneleri, gemileri, keresteleri ve stratejik konumuyla, her zaman önemini koruyan bir kent olmuştur. Yaptırdığı gemilerle Antandros tan ayrılan Aenas ve arkadaşları Roma yakınlarında Lavinum kentini kurarlar; Roma nın kurucusu Remus ve Romulus ise Aenas ın torunlarıdır.


“Castro-Antandros Projesi '' antik dönemde gerçekleştirilen bu yolculuğun inşa edilecek teknelerle günümüzde de tekrarı yoluyla Anadolu Avrupa Tarihsel ve mitolojik birlikteliğine dikkat çekmeyi de amaçlamaktadır. Dönemin özelliklerine uygun olarak yapılacak Tempest Gemisi yalnızca yelken ve kürekle M.Ö. 700 lü yıllarda kullanılan rotayı takip edecek; Altınoluk, Ege adaları ve Yunanistan kıyıları üzerinden İtalya nın Castro kentine sürecek tarihi yolculuğu tekrarlayacak.

Tarihi Antandros, kazılarda çıkan duvar resimleri ve mozaikleriyle “Geleceğin Efesi '' olarak nitelendiriliyor. Antandros kentinin ziyarete açılması; Truva ya kadar çok önemli mitolojik merkezleri bünyesinde barındıran Asoss a kadar uzanan Kaz Dağları nın Dünya Mirası olma özelliğini de destekleyecektir. Aynı zamanda AB yolunda olan Türkiye nin tarihsel süreçte bu birlikteliğin içinde olduğunun vurgulanması yoluyla Mitolojinin kaynağı İda Dağları nedeniyle Dünya Mitoloji Merkezi olarak tanımlanan yörenin tanıtımı için alt yapı oluşmasına önemli katkılar sağlayacaktır.


Turizm işletmeleri, sağlık kuruluşları, Bankalar, AVM ler ve ulaşım işletmeleri yöre için gerçekten çağdaş hizmetler üretiyorlar. Körfez Havaalanı ile dünyaya bağlanan yörede yapıların dışına çıkıldığında hizmetlerdeki eksiklik, özellikle yollarda hemen görülüyor. Yöreler ziyarete açıldıklarında bırakacakları ilk izlenimlerle anılırlar. Dünya çapında değerler taşıyan, mitolojinin ve felsefenin kaynağı olan yörede de bu husus en önemli alt yapı faktörü olarak gözden uzak tutulmamalıdır.

          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
22 Ağustos 2011 Pazartesi
Mesaj Gönder 3197
 Yorumlar
NIHAL SELVI PUR yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Tarihi aydınlanma 23.08.2011

Çok heyecanlandım! Bir Turizmci olarak Antandros kazılarının Türkiye ye yeniden bir hareket kazandıracağına ve o bölgenin tarihi bilgilerine aydınlık katacağına inanıyorum. Tarihe meraklı Almanların ilgisini çok çekecek. Almanyada tanıtımda ve satışta ilk olmayı diliyorum. Bu bölgede bir üçgen oluştu TRUVA&ANTANDROS&KAZ DAĞLARI

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
ALAADDİN KÜLLİYESİ'NİN SİNOP TURİZMİNDE VE GELECEĞİNDE YERİ VE ÖNEMİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK ÇED RAPORLARINI OKUMADAN MI ONAYLIYOR?

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
ÇİN PAZARINDA KIRMIZI TURİZM

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARI İÇİN GÜZEL VE KOLAY 50 AKTİVİTE

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
HAVALİMANLARI TAŞIMACILIĞINDA TEKELLEŞME TARTIŞMASI... Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KİBYRA ANTİK KENTİ

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TATİL KÖYLERİMİZİN ANATOMİSİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .