TURİZM MEDYASI VE SERBEST GAZETECİLİK ...

Turizm Medyası "SERBEST GAZETECİLİK" konusunda önder olabilir...

Dünyada oldukça bilinen bir kavram olan Serbest Gazetecilik ve Serbest Gazeteciler (freie Journalisten, Freelance Journalist) konusunda Turizm Medyası olarak yapabileceklerimizi gündeme taşımak istiyorum.

Medyanın hızlı gelişimi gazetecilik ve yazarlık kavramlarında da yeni gelişmeleri ve tanımları beraberinde getiriyor. Gerçekten bazılarının dediği gibi Dünyanın en güzel mesleklerinden birini, dünyadaki en ilgi çeken alanında mı yapıyoruz?..

25 yıl önce çizgisinde başarı ile ilerleyen “Turizm Dünyası '' nda yazmaya başladığımda, turizm medyasındaki yerimi de tanımlamaya çalışıyordum. O yaz tanıştığım bir Alman Turizm Yazarı kendini ben “Serbest Gazeteciyim '' diye takdim ettiğinde ben de kendime göre yerimi tanımlamıştım.

Daha sonra Türkiye de turizm medyasının her zaman saygıyla anılması gereken isimlerinden Haluk DURUKAL ın da içinde olduğu Türkiye Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği (ATURJET) ve Dünya Turizm Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu (Fédération Internationale des Journalistes et Ecrivains du Tourisme FIJET) üyeliklerim gerçekleştiğinde özellikle FIJET üyelerinin bulundukları ülkelerin imkanları nedeniyle çoğunlukla Serbest Gazeteci olduklarını da gördüm. Yurtdışında görev yaptığım sürelerde de yabancı medyada, fuarlarda ve her türlü etkinlikte Serbest Gazetecilere tanınan kolaylıkları tanımak fırsatını buldum.


Serbest Gazetecilik ve Yazarlık Almanya başta olmak üzere ve Batı dünyasında örgütlü ve etkili bir yapılara sahip; Almanya da Almanya Gazeteciler Birliğine (DJV) üyesi Almanya Serbest Gazeteciler Derneği ne kayıtlı 25.000 Serbest Gazeteci olarak Basılı medya, Radyo ve Televizyon ve internet alanında çalışıyor. İşlerini de serbestliğin ve konuların çok yönlü değerlendirilebileceği bir ortamda çalışmak olarak tanımlıyorlar.

Daha önceleri çeşitli yazılarımda da dile getirdiğim bu konuda, yapılan bir işin adının konmasını ve Turizm Medyasının Türkiye çapında buna öncülük etmesini önerirken mevcut dururumu da ana hatları ile özetlemek istiyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı Müfredatında çağdaş uygulama da kapsayan tanımı ile: Serbest Gazeteci Herhangi bir basın kuruluşuna bağlı olmaksızın çalışan gazetecidir. Doğrudan doğruya veya bir ajans aracılığıyla kararlaştırılacak ücret karşılığında, belirli bir iş ( makale, resim, fotoğraf, radyo veya televizyon programı) teklif eden veya tamamlanmış bir çalışmayı bir gazeteye satmaya uğraşanlar da serbest gazetecilerdir. Serbest gazeteciler, aynı anda bir veya birkaç gazeteye (ücretli ya da ücretsiz) katkıda bulunabilir ve böylece tüm zamanlı da çalışıyor olabilir.

Basın Kartları Yönetmeliği kapsamında ise Serbest Gazetecilik daha önce Sarı Basın Kartı taşıyan daha sonra işsiz kalan gazetecilere sağlanan bir imkan olarak yer alıyor.

Uluslararası geçerliliği olan bir Basın Kartı sahibi Serbest Gazeteci olarak bu tanımın uluslararası uygulama paralelinde geliştirilmesi ile Türkiye de bir öncülük yapabileceğimize inanıyorum. Gücümüz internette her gün kendisini yenileyen Turizm Gazetelerimiz yanında sayısı hiç de az olmayan turizme özel dergilerimiz, meslek kuruluşlarının yayınları ve izlenimlerini bizlerle paylaşan yüzlerce yazarımıza dayanıyor. Meslektaşlarımız haberleri bizlere iletirken, bilimsel yazılar ve yorumlarla da yenilikleri izlememize katkıda bulunuyorlar.

Pek çok turizmcinin doğrudan iletişimini sağlayan, ülke çapında yayın yapan gazete, radyo ve televizyonlar aracılığı ile de izleyici ve okuyuculara ulaşan ve “özel bir ihtisas alanı olarak tanımlanan turizm gazeteciliğinin '' bu etkisini dünya çapında da gösterebilmesi için, Dernek ve kuruluşlarımız da katkılarını esirgemiyorlar.

Her gün büyük bir ilgi ile izlemekte olduğum değerli dostlarımız arasında TURAD Başkanımız Sayın Bahattin YÜCEL araştırma projeleri ile, TUYED Başkanımız Kerem KÖFTEOĞLU tüm Türkiye de ufuk açan önerileri; ulusal medyada da temsilcimiz olan ATİD Başkanı Sayın Seçim AYDIN Hürriyet Gazetesindeki Turistin Not Defteri Köşesi (kitap halinde de yayınlandı) ile temsil ettikleri kuruluşların adını medyaya ve değerli görüşlerini bizlere ulaştırıyorlar.


FIJET in Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye de temsilciliğini yapan ATURJET, Türkiye de iki uluslararası FIJET kongresinin başarı ile sonuçlanması yanında Dünyada kültürel mekanlara verilen Turizm Oskarları olarak bilinen Altın Elma ödüllerinin Nemrut Dağı (Adıyaman) na ve Kaleiçi (Antalya) ne verilmesini sağlamıştır. 2010 yılında İstanbul ve Bodrum da yapılan Kongrenin basın yansıyan tanıtım değeri bir milyon EURO nun üzerindedir.

2012 yılında ATİD le işbirliği halinde Hamamönü (Altındağ-Ankara) projesi ile Türkiye deki üçüncü Altın Elma Ödülünün kazandırılmasına çalışıyoruz. Bu çalışmalarımıza destek veren başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimizi yinelemek isteriz.

Öncelikle örgütlü bir yapılanmada tüm dünyaya Turizm Yazarlığı, Turizm fotoğrafçılığı, Metin Yazarlığı gibi kurslar ve seminerler verilebilecek bir merkezin yerinin Türkiye olduğunu kabul ettirebiliriz. Turizm medyasının yeni mensup olacaklar Evliya Çelebi nin torunlarından ülkemizde alacakları ilk bilgilerle mesleğe atılabilirler.


Dikkate alacağımız bir başka mesaj da FIJET Başkanı Tijiani HADDAD ın “Turizmin Dünya ekonomisi, huzuru, kültürü ve çevresi için bir güç kaynağı olduğu '' tanımıdır. Bunun bir sonucu da Sayın HADDAD ın “bu özelliğin turizm basını tarafından kamuoyuna taşınacağına ve turizmi şimdiye kadar hep doğru yönde değerlendiren turizm yazarları ve gazetecileri olarak ülkelerimiz için çok şeyler yapabileceğimize inanıyorum '' sözlerinin arkasındaki gücün farkına Kültür ve Turizm Bakanlığı nın da varması olacak. Özel bir ihtisas dalı olan Turizm Yazarlığı ve Gazeteciliği Bakanlık tarafından yapılan etkinliklerde de bu topluluğa özel bir önem verilmesini gerektiriyor. Bir arşiv oluşturulması, Basın müşavirliğinin bültenler dışında da ilişki içinde olması etkinliğin artmasını, akreditasyonu ve haber kaynaklarına uygun şartlarla ulaşılmasını sağlayacak ilave yararlar getirecektir. (*)

(Burada size EDİTÖRÜMÜZÜN görüşü olarak bir dipnot açmak istiyorum. Özellikle Ajanslardan ve diğer kaynaklardan haber alınması konusundaki görüşleriniz için...)


Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Haber Ajansları ile de görüşerek Turizm Medyasından başlayarak Türkiye de de Serbest Gazeteciliğin örgütlü bir faaliyet haline gelmesi için temaslara başlanabilir.

Turizm Yazarları kadar okurlarının da olması bizleri mutlu ediyor. Yazılarımızın değerlendirildiği okuyucu görüşleri yanında, görüşlerimizin raporlar haline getirildiği, uzmanlar eliyle değerlendirildiği ortamlarda katkılarımız daha da artıyor.

Gazete, dergi, kurum ve kuruluşların periyodikleri, internet gazeteciliği gibi yazılı; radyo ve TV lerle de görsel alanda yeterince taşıyıcı, yazar ve yapımcıya sahip olan Türkiye turizm medyasının da hızlı gelişen bir yapıya sahip olduğunu, dünya turizm medyası tarafından da kaynak olarak kullanıldığını görmekteyiz.

Bizler önyargı, tarafgirlik ve dar görüşlülüğü kaldırmanın yolunun gezmek, insan ve ortamları tanımaktan geçtiğine inanan bir meslek grubunun mensubu olarak çalışıyoruz. Katkılarımız hep bu yönde oldu. Okurlarımıza da Yaşadığı yeri değiştirenlerin insanlara ve çevreye bakış açılarının daha olumlu olacağı inancını vermeye çalışıyoruz. Bu nedenle de yazar ve okur birlikteliğinin önemini vurgulamaya çalışıyorum.

Başarıyı günlük yayınlar kadar kendi medyamızda da yakalayacak yollar bizim elimizde. Yazılı basında elde edilen başarının diğer TV, Radyo gibi taşıyıcılara da taşınması ile bu alanda yapılan denemelerin başarısı için katkılarımızın gerekli olduğuna inanıyorum.

Elli sektörle girdi-çıktı ilişkisi içinde olan bir sektörün haberciliği daha farklı görüş açıları yakalamayı, yeni teknolojileri ve sorumlulukları beraberinde getiriyor. Hele kültür ve Sanatın da turizmin bir parçası olduğu günümüzde kamuoyunu gerçekten bilgilendirebilen, turizm rehberliğini sadece grupları gezdirerek değil yazıları ile de yapabilen niteliğimizin de görülüp tespit edildiği ve bunu günün meslek yapılanmaları içinde uygulayan, birleştiren bir anlayışa ihtiyacımız var.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
28 Mayıs 2012 Pazartesi
Mesaj Gönder 3463
 Yorumlar
ADIL ÇULHAOĞLU yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Turizm gazeteciliğnin turizme katkısı 04.06.2012

Hüsnü Bey, Başlattığınız bu form bazı gerçekleri ve sorunları tabiki çözüm önerilerini de beraberinde getireceğine inanıyorum. Almanya'da doksanlı yıllarda görev yaptığım dönemde turizm medyası konusunda 2 anımı iletmek istiyoru.Daha önceki bir yazımdada anlattığım gibi Münihte tren yolculuğu sırasında yolcunun biri gazetenin turizm ekini yanına alıp,diğer bölümlerini koltuğa bırakmıştı.Bu turizm ekinin onun tatiilini planlamasındaki etkisini gösteriyordu. 90'lı yıllarda turizm eklerinde redaksiyonda kadrolu çalışan gazeteci sayısı 10 bulurken 2000'li yııların başında gittiğimizde bu sayının 2-3'lere kadar düştüğünü görmüş,bu ayrılan gazetecilerin durumunu merak etmiştim.Çeitli gazetelerden ayrılan gazetecilerin artık bir ajans kurarak serbest gazeteciliğe başladılarını gördüm.İş sparişi alıp yöreleri ülkeleri tanıtan seyahat yazılarını hazırlayıp satmaya satarak geçimlerini sağladıklarını öğrendim.Turizm ofislerinin sağladıkları katkıları da onların çalışmalarında maliyetleri düşürüyordu. Ülkeler,şehirler,yöreler hakkında rehber kitap hazırlayan turizm yazarları da redaksiyon çalışmaları için turizm ofisleriyle iş birliği halindeydi. Günümüzde kitapçılara gittiğimizde rehber kitaplarin yer aldığı reyonların önündeki kalabalıklaşma her zaman diğerlerinden fazla olduğu görülmekte. Turizm sektörünün artık tanıtıma daha fazla önem vermeye başlamaları ister bir yayın organında kadrolu, ister serbest olarak çalışan turizm gazetecileri ve yazarlarıyla artan bir şekilde işbirliğini gerekli kılmaktadır.Kadrolu gazetecilerin harcamaları ve telif hakları konusunda sıkıntıları pek olmamaktadır.Ancak,serbest çalışanların daha ziyade gönüllü olarak çalışmalarını yürrüttükleri görülüyor. Ülkemizde tatile çıkanların sayısının hızla arttığı dikkate alındığında serbest gazetecilerin turiz tanıtması alanındaki çalışmalarının daha da bir önem kazandığına şahit olmaktayız. Size ve serbest turizm gazeteci arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum.

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
GÜNEY AFRİKA İZLENİMLERİM

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ANADOLU COĞRAFYASI BİZİ ÇAĞIRIYOR

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS'TA DÖRT YANLIŞ TÜM DOĞRULARI GÖTÜRÜYOR

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARINA KÖYLERDE MUTLU YAŞAM

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM ELÇİLERİNİZ MİSYONUNUZU DEVAM ETTİRECEK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .