3 SAATTE 30 YILLIK SEYAHAT ACENTASI BELGESİ NASIL İPTAL EDİLDİ..?

3 saatte 30 yıllık seyahat acentası belgesi iptal ettiren kürtaj turizmi meselesini masaya yatırıyoruz..Buyrun Bakalım Belgeli belgesiz Turizm Arenasına..

Baracuda Tour un Belge iptali üzerinden tam bir hafta geçti… Hala üzerinde konuşuluyor ancak TÜRSAB Başkanı Ulusoy un dediği gibi konu kapanmış değildir. Bilakis yeni başlıyor..Çünkü bir köşe yazısı ve yayınlanan haberler nedeniyle acenta belgesinin jet hızıyla iptal edilmesi; Turizm sektöründe, Türk turizminde ulusal basın ve turizm basınında bir ilk… Bu olay hem ülke turizmi, hem basın hem sektör, hem de iş ve ticaret hukuku adına şok edici bir gelişme.. İlk andan itibaren hiç kimse duyduklarına ve okuduklarına inanamıyor. Ayrıca hem Bakanlığa hem de TÜRSAB a seyahat acentalarının tepkisi çığ gibi büyüyor.


Baracuda Tour kürtaj turu düzenleyebileceğini yazısında açıklamıştır. Bu turu düzenlediğini ispatlayan bir belge ve kayıt var mıdır.? Sadece bir köşe yazısı ve habere göre mi belge iptal ediliyor, bunu anlamak çok zor.. Hiç araştırmadan, soruşturmadan, savunma almadan, denetlemesi yapılmadan gerçekleştirilen belge iptali iş ve ticaret hukukuna aykırıdır. Bu yanlışın en kısa sürede düzeltilmesini umuyor ve diliyoruz.

İlk günlerin şokunu ve şaşkınlığını atan Cem Polatoğlu, kararın iptali için hukuki mücadelesine başladı. Bu yazıyı yazmadan önce de kendisi ile konuştum; ulusal basın ve turizm gazeteciliği- yazarlığı, habercilik anlayışı üzerine görüştük..


Cem Polatoğlu malumunuz 30 yıllık turizmci.. Yıllardır hem turizm sektöründe hem de basında aktif olarak yer alıyor. .. Sektörel sorunları irdeleyen, öneriler ve çözümler sunan yazılarının yanı sıra çok renkli gezi izlenimleri ile geniş bir okur kitlesine sahip… TUYED Üyesidir. . En son Temmuz ayında Türk-Rus Turizm işbirliği çerçevesinde TÜRSAB yetkilileri ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ın da bulunduğu bir dizi etkinlik için Tataristan da idi. Bakan Günay, Polatoğlu nu ne kadar tanıyor bilemiyorum.

MAĞDURLARIN SAVUNUCUSU...
Şimdi kendisi mağdur konumunda ama pek çok mağdur sitelerinin de kurucusudur. www.sanalbankamagdurlari.com, www.sigortamagdurlari.com, www.avukatmagdurlari.com, www.eskiesmagdurlari.com, www.doktormagdurlari.com, www.aveamagdurlari.com..Umarız buna bir de seyahatacentalarımagdurları.com eklenmez....


AH O KÖŞE YAZISI.....
Konuya farklı bir açıdan turizm basını ve ulusal basın cephesinden bakmak istiyorum:
Aslında her şey Baracuda Tour un sahibi Cem Polatoğlu nun bir köşe yazısı ile başladı…İnanılmaz ama gerçek bu…

Polatoğlu nun köşe yazısı “Kürtaj Dahil '' 299 Euro 3 gece – 4 gün '' başlığını taşıyor. Reklam gibi başlık değil mi?.. Yasakların yeni turizm çeşitleri doğurduğuna dikkat çeken Polatoğlu; kumar, alışveriş, eğitim, bayi ve seks turizmini örnekliyor ve yasağın kürtaj turizmini doğuracağını öngörüyor. Köşe yazısında konuyla ilgili tek bölüm de aynen şöyle:

Kürtaj ve Sezeryan Turizm i;
Bu yasakla birlikte nur topu gibi yeni bir Turizm çeşitlememiz daha oldu. Kürtajın ve Sezeryan ın kısıtlanması veya yasaklanması ile birlikte, özellikle Kuzey Kıbrıs, Kırım, Bosna ve diğer yakın komşularımıza Kürtaj ve Sezeryan turları artacak gibi görünüyor. Acentamızın operasyon departmanımızın yaptığı araştırmalara göre bu hizmetin karşılığı Kırım da anlaşmalı olduğumuz bir hastanede işlemler yapılmak kaydı ile 3 gece 4 gün turumuz “kürtaj dahil '' 299 euro olarak satışa sunulabilir.


Bu yasaklar üzerine bir öngörü yazısı… Konu ile ilgili yapılan araştırmadan bahsediliyor ve … '' satışa SUNULABİLİR '' vurgusu ile noktalanıyor. Kişisel bir fikir yazısı … Ayrıca kürtaj turizmine yönelik reklamı falan da yok.Yani eylem gerçekleşmemiş...


KÜRTAJ TURİZMİ HABERİ PASTA GİBİ SUNULDU...
İnternet turizm basınında köşeden yayınlanan bu yazı; ulusal basında reklam ağırlıklı iştah açıcı bir haber olarak değerlendirildi ve öyle sunuldu.. Nasıl mı ?..Radikal Gazetesi nden Dilek Kösedağlı nın haberi şu girişle verildi:

“Kürtaj yasası hakkında yazılanlar, konuşulanlar ve fişlenme korkusu fırsatçıları da harekete geçirdi. Baracuda isimli turizm şirketi 15 gün önce yurtdışına kürtaj turizmi başlattı. Kırım da kürtaj dahil 3 gece 4 gün tur fiyatı 299 euro, Bosna 600 dolar, İngiltere 1200 pound. Kürtaj olduğunun duyulmasından çekinen 16 kişi tur satın aldı.
Tur şirketinin genel müdürü Cem Polatoğlu nun kürtaj turu ilanındaki açıklamaları da çarpıcı: '' Ne zaman memlekette bir şey yasaklanır ya da zor bulunur, derhal su yolunu bulur. Biz turizmciler de bu yokluklardan, yasaklardan nemalanırız. ''


Köşe yazısı kürtaj turu ilanı olarak değerlendirilmiş ve hem yazıdan alıntılar hem de Polatoğlu ile yapılan görüşmeler aktarılarak haber tamamlanmış.
http://m.radikal.com.tr/NewsDetail.aspx?ArticleID=123471&CategoryIDs=2

İşte bu haberdir aslında düğmeye bastıran..

Polatoğlu nun köşe yazısı üzerine alınan açıklamalarla da tamamlanınca bambaşka bir hal alıyor, belge iptal ettiren bomba bir habere dönüşüyor. Haberi okuyan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay; gazeteyi arıyor ve acentayla ilgili TÜRSAB a talimat verdiğini, belge iptali için derhal işlemlerin başlatıldığını bildiriyor.

Ertesi gün gazetede yayınlanan haber şöyle:

'' Kürtaj tartışmalarını ‘fırsat a çeviren turizm şirketinin belgesi Kültür ve Turizm Bakanlığıtarafından iptal edildi. Meslektaşları tarafından da sert biçimde eleştirilen ilgili şirketin sahibi ise uygulamayı savunmaya “Ben yapmazsam başkası yapar '' sözleri ile devam etti. Radikal de dün yer alan ‘kürtaj dahil 299 euro başlıklı haberi Kültür ve Turizm Bakanlığı yla, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ni (TÜRSAB) ayağa kaldırdı. ''

İşte süper gazetecilik mi demeliyiz…?

İnternet Turizm basını kürtaj turizmine yönelik köşe yazısını çarpıcı başlıklar ve sunumla değerlendirmez iken, ulusal basın nakış gibi işleyerek gündeme taşımış ve gazetecilik görevini yapmıştır. Bu önemli ve üzerinde tartışılması gereken bir ayrıntı.. Konuyu yönlendiren ulusal basın olmuştur, internet turizm basını ise seyirci kalmıştır.

BAKANLIK DÜĞMEYE BASMADA ACELE ETTİ...
Şimdi gelelim diğer önemli detaylara.. Bakanlık aynı gün gönderdiği açıklamasında; Basında BARACUDA Turizm Seyahat Acentası tarafından “Kürtaj Turizmi adı altında turlar düzenlediğine ilişkin haberler yer almaktadır. Bakanlığımızca olaya süratle müdahale edilmiş ve büyük emekler verilerek önemli bir seviyeye getirilen ülke turizmi için talihsizlik olarak nitelendirilecek söz konusu olayın gerek turizm anlayışımıza ve etik kurallara aykırı olması gerekse de ülke imajımıza ve turizmimize zarar vermesi dikkate alınarak adı geçen acentanın belgesi bugün itibariyle iptal edilmiştir. '' demiştir.

HABER YAYINLANDI, BELGE İPTAL OLDU...
Bakanlık açıklamasında, ülke imajı ve turizmine zarar vermemesi için belgenin iptal edildiği bildiriyor ve basında yer alan Kürtaj turizmine yönelik haberleri de kaynak gösteriyor. Bu açıklamalar acele alınan bir kararın göstergesi… Özetle basında çıkan habere göre kürtaj turu yapılmış gibi kabul ediliyor ve hiç araştırılmadan 30 yıllık acenta belgesi iptal ediliyor. En büyük yanlış burada… Savunma almadan, araştırmadan, soruşturmadan sadece bir haberden yola çıkılarak belge iptaline gidilmesi sektöre büyük darbe vurmuştur. Tüm seyahat acentaları tepkilidir ve hukuk sürecinde bu yanlışın düzeltilmesini umutla bekliyorlar.

KONU KOLAY KOLAY KAPANMAYACAK...
Gelelim TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy un belge iptali ile ilgili tutumuna..

Başaran Ulusoy, '' Kanunun bana verdiği yetki ile 30 uncu maddeyi işlettim ve Baracuda Tour u disiplin kuruluna sevk ettim. Konu kapanmıştır '' derken, Polatoğlu ilk günden itibaren üyesi olduğu birlik başkanına ulaşamadığını, açıklama dahi alamadığını belirtiyor. Ve hala resmi bir belge bekliyor, başına gelenlere inanabilmesi için…
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
10 Ağustos 2012 Cuma
Mesaj Gönder 3757 Yorumlar

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .