BİRLİKTE YAŞAMAK

Dünya Engelliler Günü ve Dünya İnsan Hakları Günü...

Engelliler Günü nün ardından gelen Dünya İnsan Hakları Gününde; gelişmiş toplumların bakış açısının, yaşam ortamlarının herkes için engelsiz olarak düzenlenmesinin çeşitli, kurum ve kuruluşlar tarafından ele alındığı bir dönem bekliyoruz.

BM İnsan Hakları Komisyonu nun BM Genel Kurul Kararını Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunu olarak değerlendirmesi ile “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması '' yolunda bir ortak nokta da oluşmuş oldu.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi nde temelde bir insan hakkı olarak ele alınan engellilik konusunda yasalarımızda da engellilere ilişkin olarak evrensel değerlerle paralel düzenlemeler yer almaktadır. Ayrıca kamuoyu tarafından az bilindiğini düşündüğüm Başbakanlık İnsan Hakları Kurumu na (www.insanhaklari.gov.tr) da burada çözüm ortağı kuruluşlar arasında yer vermek istiyorum.

Çoğu kez “yaşlı '' , “engelli '' , “bakıma ihtiyacı '' olan gibi kavramlarla gündeme eş anlamlı olarak getirilen bu konuda pek çok etkinliğin düzenlendiği de bilinmektedir. 30 EYLÜL–1 EKİM günlerinde katıldığım ve Editörümüz Nilgün Hanımın değerli, aktarımları ile izlediğimiz bu toplantıyı sonuçları olan bir etkinlik olarak değerlendiriyorum. Toplantıyı ayrıntılı tespit ve önerileri ile açan Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm. Dr. Sinan İBİŞ ve değerli yazarların 10'dan fazla yazısını ilgi ile okudum; çok yararlı kazanımlar edindim.

Ankara da Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları ve Araştırma Merkezi ve Medikal Turizm Derneğinin işbirliği ile yapılan “Küresel Yaşlı Bakımı ve Yaşlı Turizmi Buluşması '' nın sırasında kararların uygulamaya aktarılması konusunda Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı temsilcilerinin toplantı sırasındaki iyi niyet ve yaklaşımlarına da değinmeden geçmeyeceğim.


Birlikte Oturalım
Bu bağlamda Kongre sırasında dağıtılan Adalet ve Kalkınma Partisi Yaşlıların ve Özürlülerin Sorunlarını Araştırma Grubu nun “Türkiye de Sağlıklı ve Aktif Yaşlanma (2012) '' isimli çalışmasında yer alan gelişme önerileri arasında ülkenin ihtiyaçlarının ön planda tutulduğu bu konuda düşüncesi olanların mutlaka yararlanması gereken, bir araştırma olarak niteliyorum.

Öncelikle, şu sıralarda nüfusumuzun yüzde 7,5 u civarında olan ihtiyaç, batı toplumlarındaki yüzde 15 oranına ulaştığında hazırlıklı olmamız açısından bir işaret almış oluyoruz. Batı toplumlarının yaşlı bakımı hizmetlerini dışarıda sağlamaya yönlenmelerinin ardında kalan pek çok nedenden biri bu kapasitenin vaktinde hazırlanmamış olmasıdır.

Gerçekten Yaşam ortamlarımızı çağdaş şehircilik koşullarına uydurduğumuz sürece özel olarak alınması gereken tedbirlerin de giderek azalacağı kesindir. Ankara daki toplantıda Almanya ve Avusturya dan gelen katılımcıların üzerinde durduğu gibi hedef tüm insanların birlikte ve aynı mekânlarda oturup yaşamasıdır. Bir kentin İki ayrı yaşam tarzı için planlanması yerine ortak ihtiyaçları karşılayacak şekilde düzenlenmesi yeterli olacaktır.

Acil Yardım yollarının ( Almanya da BMZ işaretli yollar ve girişler) , park yerlerinin, yürüyüş yollarının, alış-veriş merkezlerinin, durakların, huzurevi, bakım merkezi gibi bu işler için işyeri açma izni verilen yerlerin 100, 200 ve 500 metreye kadar olan çevrelerinin Belediyeler, ilgili kurum ve kuruluşları tarafından ihtiyaçlara uygun şekilde düzenlenmesi gerekecektir. Toplu ulaşım araçlarının (otobüs, taksi, dolmuş) ve sürücülerinin de bu kapsamda düşünülmesi gerekir.

Özveri Gerektiren Bir Çalışma Alanı

Ülkemiz için hazırlayacağımız bakım ve hizmet yerleri, yerleşimleri, personel ve bakım ölçütleri dış piyasaya açılımı kolaylaştıracaktır.

Toplantıda gündeme getirilen yetişmiş işgücü ihtiyacı için, o sırada da belirtmiş olduğum gibi, askerlik hizmetine alınanların bu hizmette kullanılmalarıdır. Batılı tanımıyla bir kamu hizmeti olan askerliğin bu ve benzeri alanlarda yapılması iş gücünün yönlenmesi ve alışması için önemli bir adım olacaktır.

Bu alanda özveri ile görev yapan sektörün tüm çalışanlarına kolaylıklar diliyorum.

ECEM Bakım Merkezinde kurucuları başta olmak üzere tüm çalışanlarında tanık olduğum insanların haklarına ve engellilerin beklentilerine uygun sevgi ve saygı ortamını tüm ülkeye yayabilecek bir anlayış en büyük kazanımız olacaktır. İnsanlardan gelecek iyi niyet duyguları, temenniler ise en önemli kazancımız olacaktır.

Best Ager olmak ve Gelecek Garantisi
İlk adımları toplantı sırasında “Refah Fonu '' (BES ve DASK Benzeri) oluşturulması ve bu kaynakların yukarda sözü geçen çalışmada yer alan projelerle uyumlu yatırımlarda ve hizmetlerde kullanılması çağdaş anlamda yenilikçi, öncü ve örnek bir hareket olacaktır. Bundan sonra yapılacak toplantıların Fon, kapasite, işgücü ve kaynakları gibi konuları alacak başlıklar altında her biri konusuna özel olarak düzenlenmesi yararlı ve katkılı olacaktır diye düşünüyorum.

“Özürlüler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Özürlülere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik '' gereği özürlülere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere özürlü kişilere İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri) tarafından verilen Kimlik Kartları; Avrupa ülkelerinde verilen kartların da tanınması anlamında olumlu bir gelişmeyi ifade etmektedir.

Best Ager denilen küresel turizm ve diğer hizmet gruplarının en verimli kesitini oluşturan 55 + yaş gurubu ise hasta ve güçsüz oldukları için değil, ortam değiştirmenin olumlu etkilerinden yararlanarak daha aktif bir yaşam ortamında olmayı istemektedirler.

Dünya yaşlılarına kapılarımızı açarken onlara yaşamlarına değer katacak neleri sunabileceğimiz, aktif yaşlanma süreci kapsamında etkin el becerileri, edebiyat ve düşünce incelemeleri, kültürel ortam tanıtımları, becerilerinden ve deneyimlerinden yararlanma okullara konuşmacı olarak davet edilmeleri gibi imkânların da ortaya konması gerekecektir.

Boğaziçi Üniversitesinin yaptığı gibi kurslar yanında Atılım Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi AÖF nin, Atatürk Üniversitesi nin benzeri programlarının İlave eğitim, lisansüstü eğitim imkânlarının kolaylıklarla sunulması gerekir.

İlk kez INTOUR un işbirliği ile Avusturya dan gelen grubun ağırlandığı ülkemizde iç ve dış turizm için sosyal, ekonomik, psikolojik, fiziksel beklentilere uygun düzenlemelerin yapılması gerekecektir. Bu anlamda yararlanabileceğimiz bir kaynak da ALTİD-TOUREXPI tarafından 2008 yılında yaptırılan Turizm Araştırmasıdır.

Saygı ve Özen
Bu bağlamda, insan hakları gününde “Eylemsizlik '' konusunda taşıt sürücülerinden, “Ergonomi '' konusunda tüm tasarımcılardan ve “Eğim '' konusunda da mimar ve mühendislerimizden anlayış bekleme ve tüm çevremizden “ilgi ve saygı görme '' hakkımızı kullanmak istiyoruz.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ/ SİNOP ALAN YÖNETİMİ BAŞKANI
09 Aralık 2013 Pazartesi
Mesaj Gönder 1545 Yorumlar

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ IV

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ÇANAKKALE KAÇAK ACENTACILIKTAN GEÇİLMİYOR!

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
SAĞLIK SEKTÖRÜNDE GELECEK PERSPEKTİFİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ALPU OVASI'NI KARARTACAK TERMİK SANTRALE İPTAL KARARI

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
İSTANBUL ANILARIM III Yorum VAR !

Nihan Atasayar EŞLİSOY
Yazara Mesaj gönderin
EXPAT OLMANIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
BANDUNG, YOGYAKARTA, ENDONEZYA

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TÜRSAB'A DEĞİŞİM DAYAKLA MI GELECEK...

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .