50.YIL SERGİSİNDE ANILAR PAYLAŞILDI...

“Seyyahinden Turizme-Turizm Tarihinden Sayfalar”

Müsteşar Özgür ÖZASLAN destekleri ile oluşan 50 nci yıl sergisi; Ankara da Bakanlığın kuruluşundan beri görev alanlar için mutlu bir karşılaşma ortamı oluşturdu. Sayın ÖZASLAN ın açılış konuşmasında yer verdiği serginin kalıcı bir nitelik kazanması hedefini de turizm merkezlerimizde tekrarlanacağı, yörenin turizm geçmişinin de yer aldığı eklemelerle daha zengin hale geleceği temennisi olarak yorumlamak istiyorum.

Turizmin gelişiminde araştırmalar ve fiziki planlamanın öneminin ortaya konduğu kendisine Makamında kullanılan başlıklı not kâğıtlarının armağan edildiği dönemin Müsteşarı Mukadder SEZGİN de açılış konuşmasında yaşadığı ve katkıda bulunduğu çalışmaları özetledi.

Açılışta gösterilen 1958 yılında çekilen İstanbul Tanıtım filminin bazısı halen güncel olan mesajları içeren etkisi ses getiren bir tanıtım filmi olan Claude LELOUCH un 1973 yılında Kapadokya da çektiği Türkiye filminin izleyenlere dağıtılan kopyası ile desteklenmiş oldu. Aynı dönemde hazırlatılan ses ve ışık gösterileri serisinin örnekleri olan Anıtkabir ve Sultanahmet gösterilerinin de sergiye dahil edilmesi yararlı olacaktır.

Milli Kütüphane Başkanlığı tarafından hazırlanan “Turizm ve Tanıtma Bakanlığı nın 50. Yılı Bibliyografyası '' isimli CD de 3898 kitabın ve 2314 makalenin (en az bu kadar Makalenin daha yer alabileceğini düşünüyorum) künyeleri yer almaktadır. Milli Kütüphane nin web sayfasından da ulaşılabilen bu bilgiler tamamlandığında gerçekten inceleme ve araştırma çalışmaları için temel bir başvuru kaynağı olacaktır.


Panoların önünde izlenimlerini paylaşan dostlar
Çalışanların katkılarından oluşan kurumsal hafızadan halen yararlanılabileceğini bir kez daha göstermiş oldular. Bakanlığın kuruluş yıllarından beri hizmet veren bugün gelinen noktada emeği ve katkısı olanlar sergilenenlerin ötesindeki anılarını paylaşmak fırsatını da buldular. Gelecekte daha fazla dostumuzu burada görmeyi dilerken Türkiye Turizm Araştırmaları Merkezi için de bilgi ve anılarını aktarmaya hazır olduklarını düşünüyorum.


Sayın ÖZASLAN ın serginin gelecek yıllarda yenilenmesi dileğini daha etkin bir katılıma da yol açması temennisi olarak yorumlarken; Kontrolörler Kurulu nun kurucusu Tekin ACAR ve TÜRSAB ın kurucu Başkanı Özcan YUVALI izlerini sergiye taşıyan eşleri vasıtasıyla ebediyete intikal eden arkadaşlarımız ve görev şehitlerimizle birlikte anmış olduk.

Bu dostluk ortamında Emekli olduktan sonra da taşınabilecek bir fonksiyon taşıması düşünülerek hazırlanan kimlik kartlarımızın eskimediğini düşündüm. Serginin Turizm Haftasında öğrencilerin gezi programına dahil edilmesi ile bugün turizmi yaşamlarının bir parçası olarak gören yaşamlarında yer verenlerin de ilgisinin çekilmesi ile izlenimlerinin haklılığının görebilecekleri görseller ve hareketli sunumlarla zenginleştiğinde İzleyenlere de mesajları olabilecek bir nitelik kazanmasına katkısı olacağına inanıyorum. 6/12209 sayılı Turizmi Teşvik Çerçeve Kararı ve DPT nin teşvikle ilgili yetkilerinin Bakanlıklara geçmesi ile ilgili karar 10 yıllık süre içersinde Bakanlığın teşvik ve koordinasyon anlamındaki imkânlarını artırmıştır.

Turizm basını ve yerel yönetimlerin turizme olan ilgisini Başarılı ve kalıcı işlerin yapıldığı Bakanlığın ikinci 10 yıllık döneminde elde edilen gelişmelere ve bunu devam ettiren yönetimlere bağlamak da yanlış olmayacaktır.

Bakanlığın tarihi yatırım, işletme ve eğitim hamlesini de içeren dünyada örnek alınan krizleri ve zorlukları kendi başına yenebilen bir geçmişin topyekun bir çalışma ve anlayış ortamının ifadesidir.
Tanıtma, Yatırım, İşletme ve Eğitim fonksiyonlarının pazarlamaya yansıtıldığı özel sektör ve kamu işbirliği ortamının devam eden takdire değer bir ifadesidir.
“Turizm İşbirliği Nizamnamesi '' nin verdiği yetkiye dayanarak yapılan düzenlemeler ve Turizm Koordinasyon Kurulu kararları ile yapılan düzenlemeler 2634 sayılı yasanın temel düşüncelerinin oluşmasını sağladı. Nitelikler Yönetmeliği ve Yat Turizmi (Deniz Turizmi) Yönetmeliği ne de bu nedenle Bakanlar Kurulu Kararı olma özelliği verilmiş oldu.
Serginin gerçekleşmesine katkıda bulunan Tanıtma Genel Müdürü İrfan ÖNAL ve ekibine teşekkürlerimi iletirken bundan sonraki durağının 9 MAYIS günü, Sinop olmasının Sinop Alan Yönetimi nin oluştuğu Avrupa Günü nde özel bir anlam taşıyacağını, “Türkiye Turizm Araştırmaları Merkezi '' nin (www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=2514) ilk adımlarının burada atılacağını ve Sinop lu dostların arşivlerindeki fotoğraf ve kitapları ile de sergiye destek vereceklerini düşünüyorum.          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
14 Nisan 2014 Pazartesi
Mesaj Gönder 2321 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TARIMDAN KOPAN KÖYLERE 5 BİN MİLLET KONAĞI GELİYOR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
AYASOFYA'DA SON SPAGAT

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
2018 TROYA YILI BİR İLETİŞİM STRATEJİSİNİN SONUCUDUR.

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
YENİ YASADA SON DÖNEMEÇ...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
GEORGE V HOTEL ÖRNEĞİ: HARCAMA MI, YATIRIM MI..

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK-II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .