KONGRELERİN ŞEHRİ ANKARA...

Ankara'da Kongre Turizmi Ortak Akıl Arama Konferansı izlenimleri....


Kuruluşunu izleyen 1 yıl içersinde gerçekleştirdiği ve Ankara ya kazandırmaya hazırlandığı kongrelerle başarı çizgisini yakalayan Ankara Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ANKZB) ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen Ankara da Kongre Turizmi Ortak Akıl Arama Toplantısı 21-22 NİSAN da yapıldı.

23 NİSAN ın 95 nci yılını kutladığımız bu günde, 1930 yılında Uluslararası Turizm Birliği nin (AIT / AIT-FIA) Dünya Kongresi için Dolmabahçe Sarayı nın bir kongre ile turizme açılmasını sağlayan Atatürk ü turizm ve dünya kongrelerinin ülkemize kazandırılmasında ileriyi gören, kararları açısından da, bir kez daha anmak istiyorum.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi ve ANKZB Koordinatörü Seçim AYDIN ın toplantının açılışı ve kapanışında yaptığı konuşmalarda yer verdiği gibi ATO bünyesinde bulunan ANKZB bu özelliği ile de bir ilk ve öncü model olmak yolunda. ANKZB üyeleri ile kamu ağırlıklı çözümlerin yolunu açabilecek bir yapılanmaya sahip.

LOGO ların Gizemi
ANKZB nin Logo su da logoların bu niteliğini temsil eden izler taşıyor. Sayın AYDIN ın yaptığı konuşmada vurguladığı gibi logodaki tüm renkler Ankara ve Anadolu nun özgün değerlerinden alınmış. İşaret ettikleri nokra ise Anadolu nun kalbi Ankara; karşılıklı iletişimi ifade ediyor. ANKZB ise, Ankara ve Anadolu yu kucaklayan etkili bir çalışma ortamı içersinde bulunuyor.

Ankara, bir kongre ve ziyaretçi merkezi olarak tamamlayıcı ve destekleyici etkinliklerle (Alış-veriş Festivali, Film ve Sanat Festivalleri v.b.) son yıllarda hızlı bir gelişme izledi. ATO nun bu yoldaki kararlılığı tamamlayıcı ve destekleyici yeni faaliyet alanları da oluşturuyor. Kongrelerin kendi içsel yapıları kadar katılımcılarının birer ziyaretçi olarak kente yapacakları katkıların artışını sağlayacak öneriler tüm katılımcıların ortak kararları olarak açıklandı.

Ankara nın Anadolu nun kalbi olmaya hazırlanan hedefleri arasında kongre turizminin gelişimi açısından 2023 Turizm Stratejisi ve Kalkınma Planlarında yer alan kararların hayata geçirilmesi açısından üstlenebileceği önemli görevleri var.

Kongre Turizmi Teşviklerinin oluşturulması, Kongre ve Ziyaretçi Bürolarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belgelendirilmesi, Türkiye Kongre ve Ziyaretçi Büroları Birliği nin kurulması bu bağlamda akla gelen önemli çalışmalar arasında. Bu tür yapılanmalar sektörel gelişimi sağlayacak koordinasyonu ve işbirliği yapılabilecek ortamları bulmak konusunda da yetkili olacaklardır.

Ankara nın sahip olduğu Kongre Şehri olma özelliğini geliştirebileceği de bu toplantıda bir kez daha ortaya konulmuş oldu. Katıldığı fuarlar, uluslar arası alandaki üyelikleri ve başarılı bir ekibi olan ANKZB bu toplantının sonucunda değerlendirebileceği yol haritasının önemli ipuçlarını da hem Ankara hem de Anadolu açısından elde etmiş olacak.

Kongre ve Toplantı Turizmi Eğitimi
Katılımcı kuruluşlar arasında yer alan üniversiteler, eğitim kurumları, ANRO, TÜRSAB gibi kuruluşların da ayrı bir ihtisas alanı olan Kongre ve Toplantı Turizmi konusunda yeni eğitim programları geliştirilmesi yönünde çalışmalara başlayacaklar.

İmkânların ürün haline getirilmesi ve etkinlik ajandaları ile ziyaretçilerin ilgisine sunulması bağlamında kentsel ulaşım ve müzelerin yükleneceği yeni fonksiyonlar da gündemdeki yerini ilgili kuruluşların ilgisine ve kararlarına sunulacak şekilde yer aldı.

Ankara da Turizm bölümleri bulunan Atılım, Başkent, Bilkent ve Hacettepe Üniversiteleri programlarına kültür, kongre gibi konularda destek olacak eklemeler yapabilecekler.

Turizm Medyası da Davetliydi
Katkı sağlayabilecek tüm kurum kuruluşların davet edildiği, görüş ve düşüncelerin ifade ve tespit edildiği, ilgi ile izlenen, Ankara da olmanın ve yaşamının bu kente katkı sağlamanın mutluluğunu ve mensup oldukları kurumların imkanlarının bu yönde değerlendirilmesi imkanlarını paylaşan geniş katılımlı bir toplantı ortamıydı.

Hatırladığım kadarı ile Turizm Medyasının da en kapsamlı şekilde davet edildiği bir etkinlik oldu. Tüm turizm medyasının bu toplantıya davet edilmiş olması haberin üretilmesi açısından özgün kayıtların önemini vurgulayan ve örnek alınması gereken bir davranıştı.

Kendi de uluslararası basın kartı sahibi olan Seçim AYDIN a bu öngörüsü nedeniyle bu daveti alan ve icabet edemeyen tüm arkadaşlar adına da teşekkürlerimizi iletmek istiyorum.

Turizm Haftasına Özellik Kazandırdı
Bu etkinliğin Turizm Haftası Programlarına dahil edilmesini ve Müdürlüğün zengin bir kadro ile katılımını sağlayan İl Müdürü Doğan ACAR da Ankara da turizm ve kültürün bilinen anlamlarının dışında sürekliliği, kalıcılığı ve uluslar arası alanda etkileri olan bir nitelik kazanması için bu anlamda da bir öncülük yapmış oldu.

Oturumlar Sheraton Oteli nin konuksever ortamında gerçekleşti. Meslek birliklerinden, belediyelerden, derneklerden, üniversitelerden, kamu kuruluşlarından gelen tüm davetliler Katılımın, katkının ve paylaşımın yüksek olduğu güzel bir arama konferansı yaşadılar. İlk gün başlayan ilgi ve katılım son saate kadar aynı şekilde devam etti.

ATO Başkanı Salih BEZCİ, Yönetim Kurulu Üyeleri, toplantıya katılan ATO Meclis Üyeleri ve ANKZB Koordinatörü Seçim AYDIN ın şahıslarında ATO nun tanıdığı imkânların bu konferansa en iyi şekilde yansıması için çaba gösteren ANKZB ekibine de teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Dr. İrfan MISIRLI 2 gün yorulmadan bu toplantıyı yönetti. İpuçlarını yakaladı ve sonuç raporlarına aktarılmasını sağladı.

Kentimiz Kendimizdir
Sonuç raporunu beklerken benim görüşüm Ankara yı bir başka gözle sunabileceğimiz noktalar yakalamanın izinde olduğumuz görüşündeyim. Bir süre önce CER Modern de yapılan NONPARIS Sergisi nin kentleri başka açılardan görebilme çizgisindeki yorum ve bir kentin en önemli ziyaretçisinin kendi oturanları olduğu görüşünün bu toplantı sırasında yeniden tanımlanmış olması ayrı bir memnuniyet konusudur.

Alan Yönetimlerinin, “Yöremiz '' kavramı ile desteklenen bir nitelik kazanması gerektiğini ve benimseneceği ortamların bu tür paylaşımlı toplantılar vasıtasıyla geliştirilebileceğini de Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi nden Halil DEMİRDELEN in sunumundan aldığım izlenimle burada belirtmek istiyorum.

Ziyaretçilerin İlgi ve Memnuniyeti
ANKZB Koordinatörü Seçim AYDIN, kapanışta yaptığı konuşmada Hedeflerinin bir kongre şehri olarak ziyaretçilerin ilgisini ve memnuniyetini amaçlayan, kentin turizm ve kültür ekonomisine katkı sağlayan bir strateji kapsamında yoğunlaştığını belirtti; ATO Yönetimine, Kültür ve Turizm İl Müdürü Doğan ACAR a ve katılanlara bu yöndeki katkıları için teşekkürlerini dile getirdi.          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
24 Nisan 2015 Cuma
Mesaj Gönder 1973 Yorumlar

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
YIKICI AFETLERİN TEK SORUMLUSU DOĞA MI?

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
VAR OLANI BİR ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRMEK EN BÜYÜK TURİZM YATIRIMIDIR.

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .