SİNOP'TA 15 EYLÜL

Atatürk'ün 15 Eylül 1928'de Sinop'u ziyaretine dair..

Türkçe nin 20.nci yüzyılda geçirdiği yapısal değişikliklerin (1928 Harf ve 1932 Dil Devrimleri) başlangıcı olarak kabul edilen Harf Devrimi nin Anadolu nun çeşitli şehirlerinde tanıtılması amacıyla Atatürk ün 15 EYLÜL günü yaptığı ziyaret Sinop için özel bir önem taşımakta ve kutlanmaktadır.


Ziyaret sırasında uğranılan, harflerin tanıtımının yapıldığı kara tahtanın bulunduğu yapı, özel oda o gün basına yansıdığı şekli ile yerinde ve hafızalarımızda durmaktadır. Sinop Belediyesi nin hazırlattığı Kültür Yayınları kapsamında da tanıtılan bu olayın bir başka özelliği de Sinop luların Cumhuriyetin değerlerini benimsemiş, yaşamlarına aktarmış olmalarının fotoğraflardan da izlenebilmesidir.

Diyojen nin Kinik düşüncesinden kaynaklanan Filozof Prof.Dr. Nermi UYGUR tarafından düşünce dünyasına aktarılan SİNOPLUGİLLER kavramı da Sinop luların çağdaşlığa, yeniliğe ve elindeki değerlerin yerinde kullanılmasına olan yatkınlıklarının bir ifadesi olarak Harf Devrimi sırasında tanıtım amacıyla seçilmesinde bir isabettir.

Düşüncenin ve Yaşamın Uyumu
Sinoplu bir aileden geldiği söylenen, dünyanın en iyi hatipleri arasında sayılan Thebai den sonra günümüzde Muğla yakınlarında bulunan yaşadığı antik kentin adı ile anılan Stratonikela lı Mennipos gibi bilim dünyasına katkıda bulunan pek çok değerli hemşerimiz, cumhuriyet devrinde de paylaşmayı, iyilik yapmayı seven bu anlayışı bilime olan katkılarıyla birleştirerek evrene taşımışlardır.

Dr. Rıza NUR İl Halk Kütüphanesi nin önemli bir kaynağını teşkil eden bağışlar, halkın okumaya, düşünceye ve bunu paylaşmaya verdiği önemin bir başka göstergesi olarak değerlendirilebilecek bir özelliktir. Sinopluların beklediği Bağışçılar listesinin düzenlenmesi ve duyurulması Kütüphaneye ayrı bir benimsenme değeri katacaktır.


Zafer Kıraathanesi
Bu ziyaret sırasında uğranılan her mekânın ayrı bir anı değeri taşıdığına inanıyorum. Bunları kent bilimcilerinin ayrıntılı incelemelerine ve gelecek yıllarda yapacakları sunumlara bırakırken ailemizle ilgili bir anıya da burada örnek olabilir düşüncesi ile yer vermek istiyorum.

Atatürk ün Sinop ziyareti sırasında yorgunluk kahvesini Dedem Hüsnü Efendi nin Meydankapı daki Zafer Kıraathanesi nde içmiştir. O gün 7 yaşında olan Babamın hep gururla bahsettiği, Atatürk ü yakından gördüğü kıraathane daha sonraları Kaleyazısı na taşınmıştır.

Sağında ve solunda Türk Bayraklarının olduğu tabelasını anılarımda saklıyorum. Kahve içilmesi için başka bir yer düşünülürken buranın tercih edilmesinde adının da rolü olduğu büyüklerimiz tarafından söylenirdi. Fincanların ise Trabzon daki Atatürk Köşkü nde sergilendiği söylenmektedir.

Pişirilen Kahvenin evlerde çekilip hazırlandığı, özel tepsilerde sunulduğu, gazetelerin özel çerçevelerde okunduğu gelenek ve isim kıraathane kapanınca, kendisinden Sinop la ilgili anıların da derlenebileceğini düşündüğüm, 90 yaşını kutladığımız Amcam Ahmet Gümüş tarafından kurukahve markası olarak devam ettirildi.

Yeğenlerimin Tuzcular Caddesindeki tarihi yapıda bir Sinop markası olarak aynı özenle sürdürdüğü bu anıyı her yıl 15 EYLÜL de kutlanan ve ülkemizi harf ve dil devrimlerine taşıyan olayların içinde bir damla olarak anılmaya değer buluyorum.

Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği
Başkanlığını turizmci dostumuz Seyit ŞEN in yaptığı dernek Sinop lu bilim insanlarımızdan Prof. Dr. Melih GÖRGÜN ve Avrupa Kültür Derneği ndeki dostları tarafından Sinop un kültür geçmişindeki değerlerinin yaşatılması için evrensel anlamda etkinlikler düzenlemektedir. Anadolu daki ilk bienal olan Sinop Bienali ile başlayan çalışmaların son uygulamasını da 7 EYLÜL Günü Sinop Eski Hal Binasında düzenlenen el sanatları çalışmalarında izledik. Hanımların ve Sinop ta katkıda bulunmak isteyenlerin amatör bir ruhla katıldıkları ve ürettikleri el sanatları gelecek için satılabilecek, ziyaretçilerin ilgisine sunulabilecek ürünlerin ortaya çıkarılması için bir teşvik değeri olan Kutlanması gereken bir etkinlik olarak değer taşımaktadır.

Mutlu Kentin Erdemleri
Sinop Nermi UYGUR hocamız gibi hiç ziyaret etmeyenlerin dahi ismini duyduğunda mutlaka görmeyi istediğini ifade ettiği evrensel değerleri ile bilinmektedir.
Sinop Alan Yönetiminde en üst seviyede temsil edilen Sivil Topluma olan ilgilerini esirgemeyen Valilik ve Belediyemizin paylaşabilecek çalışmalar için katkılar vermesi ayrıca şükranla belirtilmeye değerdir.
Düşüncenin ifadesinde önemli bir yeri olan harflerin tanıtılmasını amaçlayan bir devrimin başlangıcında yer alan erdemli, gösteriş ve aşırılıktan uzak yaşamı nedeniyle Türkiye nin Mutlu Kenti Sinop ta değerlerini ortaya çıkarabilecek çalışmaların devamını diliyorum.          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
17 Eylül 2015 Perşembe
Mesaj Gönder 1740 Yorumlar

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
2018 TROYA YILI BİR İLETİŞİM STRATEJİSİNİN SONUCUDUR.

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
VEYSEL EROĞLU SU SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN IRAK'A ATANDI

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
YENİ YASADA SON DÖNEMEÇ...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
GEORGE V HOTEL ÖRNEĞİ: HARCAMA MI, YATIRIM MI..

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK-II

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHR-İ KARS

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .