SİNOP'TA 15 EYLÜL

Atatürk'ün 15 Eylül 1928'de Sinop'u ziyaretine dair..

Türkçe nin 20.nci yüzyılda geçirdiği yapısal değişikliklerin (1928 Harf ve 1932 Dil Devrimleri) başlangıcı olarak kabul edilen Harf Devrimi nin Anadolu nun çeşitli şehirlerinde tanıtılması amacıyla Atatürk ün 15 EYLÜL günü yaptığı ziyaret Sinop için özel bir önem taşımakta ve kutlanmaktadır.


Ziyaret sırasında uğranılan, harflerin tanıtımının yapıldığı kara tahtanın bulunduğu yapı, özel oda o gün basına yansıdığı şekli ile yerinde ve hafızalarımızda durmaktadır. Sinop Belediyesi nin hazırlattığı Kültür Yayınları kapsamında da tanıtılan bu olayın bir başka özelliği de Sinop luların Cumhuriyetin değerlerini benimsemiş, yaşamlarına aktarmış olmalarının fotoğraflardan da izlenebilmesidir.

Diyojen nin Kinik düşüncesinden kaynaklanan Filozof Prof.Dr. Nermi UYGUR tarafından düşünce dünyasına aktarılan SİNOPLUGİLLER kavramı da Sinop luların çağdaşlığa, yeniliğe ve elindeki değerlerin yerinde kullanılmasına olan yatkınlıklarının bir ifadesi olarak Harf Devrimi sırasında tanıtım amacıyla seçilmesinde bir isabettir.

Düşüncenin ve Yaşamın Uyumu
Sinoplu bir aileden geldiği söylenen, dünyanın en iyi hatipleri arasında sayılan Thebai den sonra günümüzde Muğla yakınlarında bulunan yaşadığı antik kentin adı ile anılan Stratonikela lı Mennipos gibi bilim dünyasına katkıda bulunan pek çok değerli hemşerimiz, cumhuriyet devrinde de paylaşmayı, iyilik yapmayı seven bu anlayışı bilime olan katkılarıyla birleştirerek evrene taşımışlardır.

Dr. Rıza NUR İl Halk Kütüphanesi nin önemli bir kaynağını teşkil eden bağışlar, halkın okumaya, düşünceye ve bunu paylaşmaya verdiği önemin bir başka göstergesi olarak değerlendirilebilecek bir özelliktir. Sinopluların beklediği Bağışçılar listesinin düzenlenmesi ve duyurulması Kütüphaneye ayrı bir benimsenme değeri katacaktır.


Zafer Kıraathanesi
Bu ziyaret sırasında uğranılan her mekânın ayrı bir anı değeri taşıdığına inanıyorum. Bunları kent bilimcilerinin ayrıntılı incelemelerine ve gelecek yıllarda yapacakları sunumlara bırakırken ailemizle ilgili bir anıya da burada örnek olabilir düşüncesi ile yer vermek istiyorum.

Atatürk ün Sinop ziyareti sırasında yorgunluk kahvesini Dedem Hüsnü Efendi nin Meydankapı daki Zafer Kıraathanesi nde içmiştir. O gün 7 yaşında olan Babamın hep gururla bahsettiği, Atatürk ü yakından gördüğü kıraathane daha sonraları Kaleyazısı na taşınmıştır.

Sağında ve solunda Türk Bayraklarının olduğu tabelasını anılarımda saklıyorum. Kahve içilmesi için başka bir yer düşünülürken buranın tercih edilmesinde adının da rolü olduğu büyüklerimiz tarafından söylenirdi. Fincanların ise Trabzon daki Atatürk Köşkü nde sergilendiği söylenmektedir.

Pişirilen Kahvenin evlerde çekilip hazırlandığı, özel tepsilerde sunulduğu, gazetelerin özel çerçevelerde okunduğu gelenek ve isim kıraathane kapanınca, kendisinden Sinop la ilgili anıların da derlenebileceğini düşündüğüm, 90 yaşını kutladığımız Amcam Ahmet Gümüş tarafından kurukahve markası olarak devam ettirildi.

Yeğenlerimin Tuzcular Caddesindeki tarihi yapıda bir Sinop markası olarak aynı özenle sürdürdüğü bu anıyı her yıl 15 EYLÜL de kutlanan ve ülkemizi harf ve dil devrimlerine taşıyan olayların içinde bir damla olarak anılmaya değer buluyorum.

Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği
Başkanlığını turizmci dostumuz Seyit ŞEN in yaptığı dernek Sinop lu bilim insanlarımızdan Prof. Dr. Melih GÖRGÜN ve Avrupa Kültür Derneği ndeki dostları tarafından Sinop un kültür geçmişindeki değerlerinin yaşatılması için evrensel anlamda etkinlikler düzenlemektedir. Anadolu daki ilk bienal olan Sinop Bienali ile başlayan çalışmaların son uygulamasını da 7 EYLÜL Günü Sinop Eski Hal Binasında düzenlenen el sanatları çalışmalarında izledik. Hanımların ve Sinop ta katkıda bulunmak isteyenlerin amatör bir ruhla katıldıkları ve ürettikleri el sanatları gelecek için satılabilecek, ziyaretçilerin ilgisine sunulabilecek ürünlerin ortaya çıkarılması için bir teşvik değeri olan Kutlanması gereken bir etkinlik olarak değer taşımaktadır.

Mutlu Kentin Erdemleri
Sinop Nermi UYGUR hocamız gibi hiç ziyaret etmeyenlerin dahi ismini duyduğunda mutlaka görmeyi istediğini ifade ettiği evrensel değerleri ile bilinmektedir.
Sinop Alan Yönetiminde en üst seviyede temsil edilen Sivil Topluma olan ilgilerini esirgemeyen Valilik ve Belediyemizin paylaşabilecek çalışmalar için katkılar vermesi ayrıca şükranla belirtilmeye değerdir.
Düşüncenin ifadesinde önemli bir yeri olan harflerin tanıtılmasını amaçlayan bir devrimin başlangıcında yer alan erdemli, gösteriş ve aşırılıktan uzak yaşamı nedeniyle Türkiye nin Mutlu Kenti Sinop ta değerlerini ortaya çıkarabilecek çalışmaların devamını diliyorum.          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
17 Eylül 2015 Perşembe
Mesaj Gönder 1825 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
FIJET AKADEMİ'DE HEM EĞİTİM, HEM KKTC TANITIMI

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'NİN DAYANAĞI OLAN TARIM İŞTE BÖYLE ÇÖKERTİLİYOR!

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM VE İNOVASYON

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
BARACUDA TOUR'DAN SONRA TUR ANDIAMO'DA KAPATILACAK MI?

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
ALAÇATI OT FESTİVALİ KAPIDA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .