DÜNYA TURİZM GÜNÜ'NDE EVRENSEL MESAJLAR

Sarıkız Kazdağı Etnografya Müzesi’nden...

Bundan önceki yazımda Sinop ta yapılan Arama konferansı için Güre den Sinop a uzanan yaşam öyküsü bazında Sabahattin ALİ ağırlıklı olarak yer verdiğim Galeriyi bugün de evrensel değerleri ile paylaşmak istiyorum.
1980 yılından beri kutlanmakta olan ve 1997 yılında İstanbul da yapılan Dünya Turizm Örgütü Genel Kurulu sırasında her yıl bir ülkenin ev sahipliğinde kutlanması kararı alınan Dünya Turizm Günü bu yıl TAYLAND da “Herkes İçin Turizm – Evrensel Ulaşım Kolaylığı '' konusu ile kutlanacak.

Evrene Ulaşım
Dünyanın en büyük ve en eski açık hava müzesinde 12 bin yıllık uygarlığın izlerini taşıyan topraklarda yaşamanın ayrıcalığını hissedebilen, evrenler arası ulaşımı binlerce yıl önce çözmüş astronomi bilginleri ile aşmış bir ülkede yaşıyoruz.

2016 yılının konusu olarak seçilen “Tourism for All – promoting universal accessibility '' Tanımının ülkemizin zenginliklerinden dünyaya “Evrene Ulaşım '' anlamında sunulabileceği görüşündeyim.

Dijital Ortamda Üretilmemiş Bildiriler Gerekli
Bu karar Dünya Turizm Günü nün sıradan, dijital ortamlarda düzenlenen mesajlarla kutlanması yerine ülkelerin geleceğe yönelik evrensel anlamda proje ve gelişim modellerinin dünya komu oyu paylaşılması açısından önem taşıyor. Ülkelerin geleceğe yönelik kararlarının ve bakış açılarının dünya kamuoyunda paylaşılması açısından Bu yıl ülkemizin TAYLAND da hangi mesajlarla yer alacağını Bakanlığın yayınlayacağı bildiride izleyebileceğimizi tahmin ediyorum.
Ben bu yılın konusu ile uyumlu olarak denizle ilk kez tanışan DENİZ in geleceğe ve evrene mutlu ve umutlu bakışını seçtim. Geçen yazımdaki Esentepe li simitçinin manisini ve Simit i de unutmadım. (1)

Yöresini ve Kendini Keşfeden Müze
Dünya Turizm Günü için Sıradan bildiriler yayınlanmadan önce bir başka konuyu, müzecilik alanında pek çok tercihin yeniliklerin ve akımların üzerinde durulduğu, geçmişe, sanata ve yöreye olan ilgilerin yeni yorumlarla artırılması yönünde gelişmeler örnek olarak gösterilebilecek bir yatırımı da gündeme taşımak istedim.

SARIKIZ KAZDAĞI ETNOGRAFYA GALERİSİ bilgi ve duyguyu bir arda arada değerlendiren yapısı ile Güre de bu anlamda çok önemli bir yere sahip.
Açıldığından beri seçkin ziyaretçilerin ve basının ilgisini çeken Müze den alınacak izlenimlerle Antandros Kenti nin gizemli yaşamından bir başka evrensellik örneği olarak AENEAS ın Rotası ndan Roma ya ulaşmak, Homeros un destanlarındaki öykülere ulaşmak mümkün. KAZDAĞLARI nın mitolojik kronolojisi içerisinde günümüze yansıyan sunumlar, bahçesinde yerel ürünlerle yapılan sunumlar herkes için evrensel değerleri olan bir ortam sağlıyor.

Güre de dünyanın önemli müzelerindeki uygulamaların örnekleri ile zenginleştirilmiş mutlaka görülmesi gereken bu kentsel ve yöresel mekanı tanıtmaya devam edeceğim. Kazı Ekibinin başarılı çalışmalarından ayrıca bahsedeceğim.

(1)
Haniya çıt, çıt
Yemeli çıtırdan
Eskişehir unundan
Şimdi çıktı fırından          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
27 Eylül 2016 Salı
Mesaj Gönder 1968 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TARIMDAN KOPAN KÖYLERE 5 BİN MİLLET KONAĞI GELİYOR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
AYASOFYA'DA SON SPAGAT

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
2018 TROYA YILI BİR İLETİŞİM STRATEJİSİNİN SONUCUDUR.

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
YENİ YASADA SON DÖNEMEÇ...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
GEORGE V HOTEL ÖRNEĞİ: HARCAMA MI, YATIRIM MI..

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK-II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .