ONGUNLARIMIZ VE ONURLUKLARIMIZ

“Ankara’nın -Bitmeyen- Amblem/Logo Serüveni Paneli’den...

Ankara Enstitüsü Vakfı ve Ankara Kulübü Derneği tarafından birlikte düzenlenen “Ankara nın -Bitmeyen- Amblem/Logo Serüveni Paneli '' Ankara nın amblemi tartışıldığı bu toplantı bana göre tüm kentlerimiz açısından da özgünlükleri arama yönünde bir çağrıydı.

Değerli konuşmacıları dinlemekten Ankara nın geleceğinin saklı olduğu değerlerin sahiplenilmesinden ve her zamanki gibi katılmaktan mutlu olduğumuz bir çağrıydı.
Ankara dan yapılan bu çağrıyı bugünkü durumun tüm Türkiye için Cumhuriyetin Başkentinden özetlenmesi yeni arayışlar ve öze dönüş için bir çağrı olmalıdır diye düşünüyorum.

Ongunlarımızı ve Onurluklarımızı tercüme kavram, çözümlerle ve modellerle ulaşılamayan sonuçlarının uluslararası model ararken ulusal modellerden uzaklaşmanın bıraktığı boşlukların doldurulması açısından önemsiyorum.

Turizm İhraç Eden Ülkenin Kavram İthal Etmesi
Marka kent çalışması yapanların fuarlarda yaşam, mutfak ve kültürde ithal modellerin ve kavramların sunumun yapmak yerine kentleri hakkında yazılmış eserlere, kentlerinden yetişmiş kişilerin anlatılarına Beş Şehir Kitabına, Anadolu Ressamlarının Tablolarına, Ankaralı Gezginlerin seyahat yazılarına yönlenmeleri daha uygun olur.
Başkentimizin onyıllardır devam eden sorununun her yönüyle ele alındığı ve Hürriyet Ankara Yazarı Dr. Necati Yalçın ın yönettiği Panel; Ankara Enstitüsü Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Timur Erkman ile Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı ve Ankara Enstitüsü Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Metin Özaslan ın açış konuşmalarıyla başladı.

Yenileşime Ongunlarla Ulaşmak
Toplantı sırasında Konuşmacıların Türk dilinin kullanılması konusunda gösterdikleri özenden yola çıkarak İnovasyon yerine güzel dilimizden türetilmiş Yenileşim kavramı altında aradığımız çözümlerde amblem sembol yerine “ONGUN '' Plaket yerine de “ONURLUK“ sözcüklerini onur duyarak kullanabiliriz. Bunun sonucu ise ulaşılan “UTKU '' dur.

Ankara Kimliği
Sayın Dr. Özkan ın Ankara nın özelliklerini özetleyen konuşması sırasında yer verdiği Kimliğini Arayan Kent başlığı altındaki açıklamaları bana 1972 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünde Turizm konulu Lisansüstü Tezimi yazarken ulaştığım bir kaynakta karşıma çıkan bir tanımlamayı hatırlattı.
Bir yabancı Büyükelçiliğin Anakarada görev yapacak mensupları için hazırladığı Ankara Tanıtımındaki cümleler şöyleydi:
“Kendi aralarında ve hatta evlerinde bile birbirlerine hanım ve bey diye hitap eden Hanımefendiler ve Beyefendilerle beraber yaşayacağınız bir başkenttesiniz. (Bu sözcükler Türkçe kullanılmış İngilizce dilinde açıklanmıştı) Bunu sağlayan Ankara nın geçmişinde yer alan ve yeni bürokrasinin oluşturduğu sevgi ve saygı modelidir. Bunu her ortamda hissedebilirsiniz. Yaşamınızda izler bırakacak bir ortamda çalışacaksınız. ''

O tarihlerde Kızılay da iş çıkışı birbirlerini şapkalarını çıkararak selamlayan ve Ankara ya memurlar kenti olarak değer kazandıran büyüklerimizi ve onların evlatları olarak Bulvar Palas ta, Balin Otel in Gülağacın da, Büyük Ankara Oteli nde, Bulvardaki Mola Otel de ve Dedeman daki ortamları hatırlıyorum.
Bana göre bu tanım yeni Türkiye nin Başkentteki görünümüydü bugün çözümüne ihtiyaç duyduğumuz Kamu Diplomasisi anlamında o zaman adı konulmamış ama bugün de değeri olan bir yaklaşım olarak paylaşmak istedim.

Bu cümleden hareketle Başkan Sayın Dr. ÖZASLAN ın çağrısına yanıt olarak 50 yıl öncesinin bu ifadelerini, köşe yazarlarımız tarafından da paylaşılan sevgi çiçeğinin ismindeki düşünsel ve evrensel (endemik) yüceliğin ifade edildiği tasarımlardan aldığım güçle günümüze taşıyacak bir öneride bulunmak istiyorum:
Ankara nın Ongunu SEVGİ dir
Ankara nın Ongunluğu SEVGİ ÇİÇEĞİ dir.

UTKU su ise bu başkentin değerini koruyacak yerlerde olması için onu taşıyacak sevenlerine yol açmasıdır.
www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=3506
http://mobil.hurriyet.com.tr/yazarlar/necati-yalcin/ankaranin-sadece-sevgi-bekleyen-cicekleri-40478905
Bu bağlamda ATO Ankara Kongre ve Ziyaretçi Bürosu tarafından kullanılan Başkent Ankara dan tüm ülkeye yayılan renkler etrafında bütünleşen, anlamlandırılan bir ongunumuz olduğunu da hatırlatmak istiyorum.

Ankara Araştırmacısı Timur Özkan, etkinlik sonrası yaptığı değerlendirmede görüşlerini; panelin ilk ve belki de en önemli sonucu olarak Ankara nın kendine yakışan bir ambleme sahip olma konusundaki kararlılığının ve arayışının devam etmekte olduğunun bir kez daha görüldü. Tasarım ilkeleri kamu ve sivil yerel inisiyatifler tarafından belirlenen ve amblem/logo alanında tasarımcılardan oluşan bir jürinin değerlendirme yapacağı, geniş katılımlı bir yarışmayla başkente yakışan ve burada yaşayan herkesin içtenlikle kabul edeceği bir amblem belirlenebilir. Ankara bunu hak etmektedir, Ankaralılar bunu beklemektedir... '' şeklinde paylaştı.

www.hurriyet.com.tr/ankaranin-amblemi-panelde-tartisildi-40661146
Yakın dönemde düşünce ve hukuk anlamında tartışmalara neden olmuş gelişmelerin yeterince gündeme taşındığı durum tespitlerinin sonuca yönelik bir yönetişim ve sevgi ortamında devam edeceği görülüyor.

Toplantının Başkent ten tüm ülke için doğru ve güzel arayışlara yol açacak bir önderlik yapması dileğini yineleyerek Dernek Başkanımız Dr. Metin ÖZASLAN A, Yönetim Kurulu Üyesi Timur ÖZKAN a ve görüşlerin paylaşan konuşmacılara teşekkürlerimle başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
02 Aralık 2017 Cumartesi
Mesaj Gönder 1095 Yorumlar

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
BİR TANITIM AJANSI ÖRNEĞİ: ATOUT FRANCE

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK KERVANSARAYDA KALORİFER VE KLOZETİ UYGUN GÖRDÜ!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
SMYRNALI HEMŞEHRİLERİM AMİŞLER

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .