YAŞLANMA EKONOMİSİNDE GELECEK ZİRVESİ

İki buçuk saat süren zirveden elde edilen 90 ayrı çıktı; Yaşlanma Ekonomisinin geleceğine yol gösteriyor.

Yaşlılıkta turizm, seyahat, eğitim, teknoloji, yatırım, inşaat, tüketim, sağlık ve rehabilitasyon ürünleri ile yaşlı bakımı ekonomisinde ulusal çözümlerimizin geliştirilmesinde öncü olan ve geleneksel hale gelen Beşinci Uluslararası 3. Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi 30 Kasım – 01 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara Hilton Oteli nde T.C. Cumhurbaşkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destekleriyle; Ankara Ticaret Odası, Philips Türkiye, Samsung Türkiye ve Flavius Antiaging Merkezleri başta olmak üzere diğer kurum ve kuruluşların katkılarıyla; Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erkan İBİŞ başkanlığında, Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm.Dr.Sinan İBİŞ koordinasyonu ile gerçekleştirilmiştir.

Kongre içerisinde 2017 yılı ve geleceğinde yaşlanmada bakım, teknoloji, politika, turizm, yatırım, istihdam ve ekonomi alanlarının masaya yatırıldığı “Yaşlanma Ekonomisinde Gelecek Zirvesi“ gerçekleştirilmiştir.

Zirveye otoriteler olarak siyaset Konusunda Aile ve Sosyal Politikalardan Sorumlu, Eski Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Güldal Akşit; asistif teknolojiler ve sağlık teknolojilerinden sorumlu Philips Türkiye adına Philips Ceo su Haluk Karabatak, bakım hizmetleri ve kurumları adına Darülaceze Vakfı Başkanı Fatih Saraçoğlu, sağlık bakımı ve potansiyel yatırımlar adına Rönesans Holding Sağlık Yatırımları Ceo su Kaan Kemal Ekermen katılmışlardır ve bu zirveyi Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzman Dr.Sinan İBİŞ yönetmiştir. Zirvede kongreye katılım sağlayan 379 kişiye 12 ana başlık altında 12 soru yönetilmiş, sorulara interaktif katılımlar sağlanmış, zirve otoritelerinin ise yaşlanma sektörü ve sorular konularında yorumları alınmıştır. İki buçuk saat süren zirveden elde edilen 90 ayrı çıktı ise aşağıdadır.

“Yaşlanma Ekonomisinde Gelecek Zirvesi nden Çıktılar…
1. Dünyada en hızlı yaşlanan ülkelerden birisiyiz (Dünyada ilk 10 içerisindeyiz).
2. Yaşlanma ile ilgili doğru çözüm süreçlerine ve sürdürülebilir politikalara ihtiyaç var. Çözüm süreçleri doğru planlanmazsa doğru sonuçlara ulaşılamaz.
3. Yaşlılık ile ilgili alanlarda ulusal farkındalık çok önemli, ülkemizde bu farkındalık çok zayıf ve geliştirilmesi gerekiyor.
4. Yaşlanma ile ilgili bakım ihtiyaçları konularında çok ciddi eksiklikler var, bu alanda da farkındalık çok önemli.
5. Yaşlılık sektörü insanlar için yeni iş alanları yaratıyor
6. Yaşlılıkla ilgili A dan Z ye çözümler ülkemizde gelişmemiş durumda ve bu sektörel alan iş dünyasına da keşfedilmemiş fırsatlar sunuyor.
7. Yaşlılık ekonomisi ve turizmi Türkiye ye pek çok fırsatlar getirebilir. Fakat aynı zamanda pek çok tehlikeyi de barındırıyor.
8. Turizme katılım yaşlıları ayakta tutar ve ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlar.
9. Ülkemizin yaşlı turizmi potansiyelini ekonomiye dönüştürmek için diplomatik kanallarımızı çalıştırmalıyız ve pazar bilgilerine göre doğru pazarlarda pazarlama iletişimi geliştirmeliyiz.
10. Yaşlı bakımı, yaşlıları ayakta ve zinde tutacak turizm, yaşlı ekonomisi için yatırım yapılmalı.
11. Yaşlı ile ilgili yapacağınız her yatırım geleceğinize yaptığınız yatırımdır. Yaşlı bakımına duygusal bakmalıyız, empati yapmalıyız.
12. Yaşlı bakımını aile boyutu ile değerlendirmek lazım, bakım hizmetlerinde ailelerin rollerini geliştirmek lazım. Çünkü yaşlı bakımı ailede başlar.
13. Yaşlıların eğer aile ortamı yok ise bakımevleri, huzurevleri yalnız kalmamak adına, dost edinmek için uygun ortamlardır.
14. Yaşlılıkla ilgili yapılacak her şey için ekip çalışması gerekir.
15. Demanslılar için sağlığa ulaşabilir olmak önemlidir.
16. Yaşlılarımızın aktif ve mutlu yaşam olanaklarının sağlanması, onların engin deneyimlerinden, tecrübelerinden faydalanılması toplumumuza sağlıklı bir gelecek sağlar.
17. Yaşlıların düşük geliri aktif yaşlanmaya engel oluşturuyor.
18. Yaşlının ekonomik durumunu düşünmek lazım, çünkü yaşlılıkta insanlar fakirleşiyor.
19. Emekli aylıkları ne teknolojide, ne turizmde, ne de yaşlılıkta hakkıyla yaşamaya yetmiyor. Yaşlılar emeklilikle fakirleşiyorlar ve devletimiz yaşlıların aylık maaşlarını daha yaşanabilir seviyelere yükseltmeli.
20. Sosyal devlet politikası gereği yaşlıların ve emeklilerin yaşam gelirlerinin artması gerekmektedir.
21. 12 milyon emekli var. Sağlık sisteminde geriatri hastaneleri ve geriatri polikliniklerine ihtiyaç var.
22. Yaşlıların teknolojiyi kullanabilmeleri için çocuklar devreye sokulabilir, böylelikle çocuklarla yaşlılar arasında gönül köprüsü de kurulabilir.
23. Gelişmiş ülkelerde teknolojik bakım destek teknikleri ileride, Türkiye de bu konu geride.
24. Yaşlılarımız teknolojiye uzaklar, yaşlıların teknoloji ile dostluklarını ve yararlanımlarını geliştirecek eğitsel aktivasyonlar planlanmalıdır.
25. Çocuklarımız yaşlıların teknoloji ile ilişki kurmasında ve eğitiminde rol sahibi olabilir.
26. Medikal tıbbi aletler yaşlılarımızın hayatını kolaylaştırabilir, yaşam sağlıklarını sürdürülebilir kılabilir.
27. Yurtdışında huzurevlerinin, yaşlı bakım merkezlerinin yanına çocuklar için kreşler yapılıyor. Çocuk kreşleri yaşlılarımızın yaşamlarına müthiş kazanımlar sağlayabilir.
28. Huzurevlerinin yanına kurulabilecek kreş ve barınaklar yaşlıların sahiplenme duygusuna destek olabilir.
29. Yaşlı bakım merkezlerinde yaşlılara yaklaşım planı değiştirilebilir.
30. Teknolojiler sadece hayatı kolaylaştırmamalı, aynı zamanda ekonomiye de katkı sağlamalı, yani ucuz olmalı.
31. Hasta yaşlı bilgilerinin sürekli elde edilebilirliği çok önemli.
32. Kamu-özel hastanelerinin en büyük farkı yardım masasının çok etkin çalışması.
33. Kamu özel ortaklığı hastanelerinde yardım masası sistemi var. Hemşire hasta odasında su bile dökülse bunu otomatik olarak takip edebiliyor. Bu takip sistemlerinin gelişmesi yaşlılarımıza verilen sağlık hizmetleri kalitesi ve takiplerinde önemli kazanımlar sağlamıştır.
34. Kamu-Özel İşbirliği ile yüksek güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi ilk defa yapıldı. Böyle bir şartname yoktu, araştırıp şartnameyi biz oluşturduk. Geriatri hastaneleri veya yaşlı bakım konseptleri ile ilgili de böyle bir yol izlenebilir.
35. Çin ve Japonya daki yaşlılıkla ilgili sektörel yapının incelenmesinde yarar var. Bu ülkelerde yaşlıların ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde emekli ücreti almaları sağlanıyor.
36. Uzaktan teknolojik bakım hizmetleri kaliteli sağlık hizmetlerinin olmazsa olmazıdır. Bu tür hizmetler aynı zamanda bilgilerin uzun süre depolanmasını ve uzun süreli ulaşılabilirlik sağlıyor.
37. Türkiye yaşlılar için nitelikli bakım elemanlarını yetiştirip iç piyasada istihdam edebilir ve hatta çeşitli ülkelerin bakım elemanı ihtiyaçlarını karşılamak üzere iş gücü ihracatı yapabilir.
38. Termallerimiz yaşlılara rehabilitasyon hizmetlerinin sunumuna yönelik yeniden yapılandırılabilir ve termal rehabilitasyon alanlarında yaşlılara hizmet sunumunda çalışacak iş gücü yetiştirilebilir.
39. Yaşlı bakımı yapan personelin yaşlı bakımı konusunda bilgili, deneyimli, birikimli olması gerekir.
40. Bakım elemanına ihtiyaç var, Milli Eğitim Bakanlığı nın yaşlı bakım elemanı modül programı kapatıldı, tekrar açılması gerekir.
41. Eğitimlerin nitelikli olması ve nitelikli iş gücü geliştirmek için eğitim ekibi, materyalleri, iletişim kaynakları multidisipliner vizyonda olmalı.
42. Bakım hemşireliği, yaşlı bakım teknik elemanı yetiştirilmeli ve bu meslekler özendirilmelidir.
43. 90 a yakın yaşlı bakım teknikeri eğitimi veren kurum var.
44. Türkiye bakım elemanlarını iyi yetiştirip başka ülkelere ihraç edebilir.
45. Yaşlı bakım hizmeti multidisipliner bir yaklaşımla yapılmalı, multidisipliner ekip ile yetkin kişiler yerleştirilmeli.
46. Yaşlı bakım teknikerleri bir süre sonra hemşire olmak istiyorlar, bu yüzden lisans tamamlama eğitimine gidiyorlar. Teknikerlik mesleğine devam etmeleri için asgari ücretle çalıştırılmamalılar.
47. Yaşlı bakım elemanı, teknikerlik bölümleri tercih edilirken öğrencilerin ne iş yapacaklarını bilmeden bölümlere girmeleri bu işlerin ileride yapılabilirliklerini azaltıyor. Mezunlar mesleklerini yapmıyor, başka alanlara yöneliyor veya lisans tamamlama eğilimine giriyorlar.
48. Yaşlı bakım hizmetlerine; koruyucu sağlık, akut sağlık, rehabilitasyon bakım hizmetleri, sosyal bakım hizmetleri dahil edilmelidir.
49. Yaşlılardaki yaygın devamlı hastalıklar nedeniyle, çoklu ilaç kullanımı ciddi maliyetlere ve ilaç etkileşimleri ile sağlık kayıplarına neden olmaktadır. Yaşlılarda çoklu ilaç kullanımı hem devlete zarar, hem de tedavinin etkinliğini azaltıyor.
50. Muhtarlıklar vasıtasıyla bölgelerindeki ihtiyaç sahipleri yaşlılar tespit edilerek bu kişilere yardım ve destek olunabilir. Böylelikle ülkemizde yetiştirilmiş bakım ve teknik elemanlar istihdama kazandırılabilir.
51. Standartlar teorikte var, fakat pratikte uygulanmıyor.
52. Kar zarar hesabı ile ilgili olarak asistif teknoloji kullanımını yaygınlaştırmak gerekiyor.
53. Yaşlıları üretime katmak, yaşam kalitelerini arttırmak ve uzmanlardan yardım almak, rehabilitasyonlarını sağlamak gibi köklü değişikliklere ihtiyaç var.
54. Yaşlanma ekonomisinde uygulanabilir kararlar için yetkin mevkilerin yaşlanma alanlarıyla ilgili kararlar alması ve uygulamaya koyması gerekiyor.
55. Türkiye de devletin içinde olduğu yaşlılar için evde bakım sisteminin geliştirilmesi ve desteklenmesi gerekiyor.
56. 2008 de devreye giren sağlık sigortası kapsamı arttırılıp, uzun süreli bakım da eklenmeli.
57. Evde bakım hizmetlerinden 500.000 kişi faydalanıyor. Buna harcanan paranın 2 katı ile Türkiye de buna ihtiyaç duyan herkes faydalanabilir.
58. Yaşlılar için en önemli politika; siz yaşlınıza bakın, biz destek olalım politikasıdır.
59. Yaşlılarımızı iyi bir merkeze yerleştirebiliriz, ama onları ihmal etmemeliyiz. Evde bakım ihtiyacı hizmetleri ülkemizde hızla geliştirilmeli.
60. Yaşlılıkla ilgili tüm süreçlerin gelişmesi için sosyal gönüllü olmak gerekli. Her birimiz yaşlı bakım ve huzurevlerinde gönüllü işlere katılım sağlayabiliriz ve onları öğretebiliriz.
61. Büyüklerimize sahip çıkalım, bu bizim en yüce maneviyatımızdır.
62. Yaşlıların bakımı ile ilgili süreçler içerisinde yaşlıya hiçbir şekilde ek ödeme çıkmamalı.
63. Hiçbir geliri olmayan kişilere devlet huzurevleri için 3.050 TL ödeme yapıyor. Huzurevlerinden hiçbir ücret ödemeden faydalanıyorlar. Memur emeklileri düşük maaşları ile huzurevlerinde mağdur ediliyor.
64. Huzur evlerinde özel sektör ve devlet arasındaki maliyet farkını herkes karşılayamıyor. Devletimiz insanların önündeki bu maliyeti karşılayabilme güçlüğünü ortadan kaldırmalıdır.
65. Yaşlılar için çalışan özel kuruluşlar teşvikle desteklenirse devlet daha rahat edebilir.
66. Yaşlıların temel bakım ihtiyaçlarını içeren özel bakım hizmetleri oluşturulmalı (demans-alzheimer,..)
67. Bakım ihtiyacı olan hastalar hastaneleri işgal etmemeli.
68. Bir kişinin devlet huzurevine maliyeti aylık 3.824 TL (ayaklı), yatağa bağımlı ise 5.300 TL civarı, bakım ihtiyacı olan bir kişi hastanede yattığında devlete maliyeti aylık 100.000 TL civarı. Bu durumlara karşı STK lar devlet tarafından desteklense hem hizmet kalitesi artar, hem de devlet için daha karlı olur.
69. Sosyal baskı insanların huzurevlerine yerleşmeye karar verme süreçlerini olumsuz etkiliyor.
70. Yaşlıların huzurevlerine yerleşme korkusu var, ailelerinin de güven sorunu var.
71. Yaşlılık ile ilgili süreçler yazılı hale (kitap, mecmua, gazete vs.) getirilmiyor. Sosyal bakım hizmetleri hiçbir gazetede yazmıyor.
72. Kaymakamlık, valilik, belediyeler, özel idareler yaşlılığın ihtiyaçları alanlarının gelişmesi ile ilgili ciddi bir farkındalık yaratmalılar.
73. Yaşamı anlamlandırmak gençken yapılacak yatırımlarla oluyor.
74. Yaşlılarla ilgili yapılacak yerler için şehir planlamalarında yerler planlanmamış.
75. Yaşlı bakımı ile ilgili oluşturulacak projeler için network yok
76. Türkiye de yapılan bir çok proje var. Fakat bu projelerin hiç biri dijital ortama aktarılmıyor.
77. Sivil toplum-özel sektör-devlet bu konularda bir arada hareket etmeli.
78. Hiçbir meslek tek başına meslek değildir.
79. STK lar huzurevlerini daha sık ziyaret etmeliler.
80. Çocuklarla yaşlıların anlık bir araya gelebileceği etkinlikler olmalı.
81. Huzurevleri ve bakım evleri şehir içinde olmalı, erişimleri ve hareket kabiliyetleri yüksek konumlar tercih edilmelidir.
82. Geriatrik hastanelerin yapılmasındaki en büyük engel Çevre ve Şehircilik Planlamasında.
83. Devlet, butik bakım konseptleri yaratmalı, 75. Yıl Huzurevi gibi büyük konseptler uygun değil
84. Kaldırımların ve otobüslerin iniş-çıkışları yaşlılar için uygun hale getirilmelidir.
85. Yaşlıların şehirde erişim sorunları var, yaşlılara dost şehirler, semtler, mahalleler ve araçlar geliştirilmelidir.
86. Evde bakım ile huzurevi arasında geçişi kolaylaştıracak bir kurum olmalı. (Yaşlı kreşi konsepti).
87. Öyle bir sosyal projeler olsun ki yaşlılık konuları sürekli gündemde olsun.
88. Moda sektörü yaş ayrımcılığı yapıyor, yaş ayrımcılığı da yaşlıları dışlanmış hissettiriyor.
89. Dünya yaşlılıkla ilgili sorunları baştan itibaren yaşlıları senaryoların içine alarak çözüyor.
90. Sektörler arası işbirliğinde sorunlar var. Sektörler yeteneklerini diğer sektörlerde yeni ürün, yeni hizmet ve yeni uygulamalara döndürebilir.
          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
14 Aralık 2017 Perşembe
Mesaj Gönder 1114 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
MERMER OCAĞI RUHSATI VERİLEN ARAZİ GENETİK HAZİNE ÇIKTI!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKOK MEVSİMİ AÇTI

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN KAPI HİÇ ŞEN OLMUYOR

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .