AMBER-İPEKYOLU'NDA SANAT DİPLOMASİSİ

Gelişimlere Açık Bir Girişim

Ülkemiz ve Ankara için Kamu Diplomasisi anlamında da bir değer oluşturan ve katkı sağlayan Sekizinci Şefika KUTLUER Festivali ne Slovakya, Türkiye, Polonya, Kore, Avusturya, Litvanya ve Portekiz den gelen 90 sanatçı katıldı. www.sefikakutluer.com

Her biri kendi içinde ve izleyenler açısından özgünlük taşıyan, 6 Büyükelçilik tarafından desteklenen 7 programın yer aldığı Festival e Yenimahalle Belediye Başkanının gösterdiği ilginin diğer kurum ve kuruluşlar açısından da değerlendirilmesi gerektiğini ve Ankara nın kültürel anlamdaki yerinin vakit çok geç olmadan korunması açısından gerekli olduğunu düşünüyorum. www.sefikakutluerfest.com
Ankara ya konser için gelen ziyaretçilerle birlikte 6000 in üzerinde sanatseverin izlediği festival Refik Kutluer in , “Korumak için Tanımak Lazım '' konulu sunumu, “Zaman Ötesi Fado '' konseri ve gelecek yıl için tekrar yeniliklerle birlikte olmak dilekleri ile kapandı.

Amber-İpekyolu nun açacağı yeni ufuklardaki etkinlikleri bu işbirliği ortamında izleyeceğimiz ümidimi de burada ifade etmek istiyorum. Bu anlamda Ankara daki Büyükelçiliklerin gösterdikleri ilginin sanatçılarımız için Büyükelçiliklerimiz tarafından da gösterildiğini sanatçılarımıza da çeşitli ülkelerde etkinlik imkânları sağlandığını memnuniyetle izliyoruz..
Amberyolu Ve İpekyolu Ankara da Sanatla Birleşti
Kehribar dan yapılmış çalgılara Altın Flütü ile eşlik eden, Litvanya İyi Niyet Elçisi unvanını da taşıyan Şefika KUTLUER antik çağların önemli yollarından biri olan AMBERYOLU nu Ankara da İpekyolu ile birleştirmiş oldu.(1)

2017 yılında Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı nın Polonya Cumhurbaşkanı nı ziyareti sırasında okuduğum bir haberde yer alan dileğin ne şekilde yaşama ne şekilde aktarılacağını merak etmiştim. turkish.china.com/home/comment/1441/20160621/688033.html
En güzel yanıtı bu yola sanatla yeni bir anlam kazandıran ve Ankara yı bu ağa ilave eden Şefika KUTLUER e Litvanya İyi Niyet Elçisi Ödülünün takdimi sırasında Litvanya Büyükelçisinin Amberyolu ndaki yeni projeler için de destek vereceklerini açıklayan demecinde yakalamış oldum. (2)

Korumak İçin Tanımak Lazım
Sekizinci Festivalin sonunda da bir kültür kenti olan Ankara nın yerinin altıncı Sıralarda olmaması gerektiğini, bir Devlet Sanatçısı ve Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi olarak üzerine düşen görevi yerine getirmek için bu festivalleri düzenlediğini belirten Şefika KUTLUER e destek “Korumak için Tanımak Lazım '' konulu sunumu ile ülkemizdeki Kültürel Miras ının derinlemesine bir analizini yapan Refik KUTLUER den geldi.

“Tarihi yapılarımıza ve Türkiye ile bütünleşmiş geleneksel yemeklerimize, tümüyle kültürel değerlerimize sahip çıkma bilincinin oluşmasının ve öneminin ağırlık kazandığı sunumuna Hıdırellez ve Islıkla haberleşme konularının da eklenmesi ile zenginleşen varlıklarımızın dünyada önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak başladı.

Napoli Pizzası için 2 milyon imzanın toplandığı toplumsal bilinçlenmenin ülkemizde de yerleşmesi için öncelikle değerlerimizin tanınması ve benimsenmenin önemine değinen Refik KUTLUER, Olimpiyat Ateşi, başta olmak üzere evrensel pek çok değerin Anadolu kaynaklı olduğunu gösteren örnekler verdi.

Anadolu yu bu açıdan tanımanın ve korumanın önemini gündeme taşırken Bodrum Mouseleum, Artemis Tapınağı gibi dünya harikalarını da içinde olduğu değerlere yeterince önem verilmediğine değinen Kutluer, yerleşik topluma geçen kavimlerin Göbeklitepe de tanrıları memnun etmek için yaptıkları tapınağın gizeminin, çok sayıda kişinin gezmesinden daha önemli olduğuna da dikkat çekti. Mevlana yı anma günlerinin de aynı titizlikle ele alınmasının önemini yine bu gizemin korunması gereken değerler bazında açıkladı.

Kentimizde yoğunlaşan sanat etkinliklerinin ve alışkanlıklarının yaz aylarında özellikle Ege bölgemizde yoğun ilgi gördüğünü memnuniyetle tekrar ifade etmek istiyorum. Refik KUTLUER in sunumunda işaret ettiği gibi tanıdıkça daha çok seviyor, benimsiyor ve koruyuz. Somut olan ve olmayan tüm kültürel mirasımız için de olan dileğine de katılıyoruz.

Oyun Yerine Karar Vermek
Bu etkinlikler kültürel gezi programlarına alındığı sürece de amaca daha çok yaklaşmakta olduğumuzu göreceğiz. Sanat ve kültürde “Ankara da Tasarlanmıştır “vurgusu bile Atatürk ün Ankara için koyduğu hedefin devamı açısından özel bir önem taşımaktadır.
Kaynaklarımız ve değerlerimiz arasında yerel, ülkesel ve evrensel bağlantılar ve ağlar kurarak gelişmelerini sağlayacak düşünceleri Endüstri 4.0 kapsamında da tıpkı Sanayi Devriminde olduğu gibi, yeni alanların gelişmesine neden olacaktır.

Anadolu nun sunduğu imkanlarla Menşe Ülke kavramının yeni tanımının birleşmesinin sağlayacağı gelişmeleri yakalayabilmek için sanatı matematik, resim ve antik çağların değerleri ile birleştiren Akıllı ağlar akıllı bağlantıların sağladığı çözümlerin ve sonuçlarının iyi okunması, yaşama aktarılması gerekiyor.

Talep sahiplerini etkin katılımcı durumuna taşıyan bir müşterinin talebinin değeri tarafından çözümlendiği bir düşünce tarzının sanata yansıması çıtayı yükseltecektir.
Kaynaklarını iyi değerlendirebilen Akıllı Kentler talepleri kendilerine yönlendiriliyor. Yeniliklere açık yenidünyada bu düşüncelerle yetişenlerin küresel yeteneklerle buluştuğu ortamlara, yeni ifadesi ile “oyun yerine karar vermek '' gerekiyor.

Tüm etkinlikleri ile Ankara yı böyle bir oyun yeri olarak tanımlamak kültürel ve sanat anlamındaki yerini tekrar kazanması için bir çağrı olarak değerlendirmek gerekiyor.

Hulusi
Hacettepe Üniversitesi ndeki derslerim sırasında Çin in ülkesinin tanıtımı sırasında yer verdiği Su kabağından yapılmış nefesli bir çalgıyı İpekyolu nun sonunda bir değer olarak paylaşmak istedim. Huluxiao ya, sesinin ipek gibi (si) hafif ve rahat olmasından dolayı, “Hulusi '' de denilmektedir“.
turkish.cri.cn/chinaabc/chapter23/chapter230307.htm
https://www.youtube.com/watch?v=2LX7QoL1Dxk

Turizmhaberleri.com olarak Girişimsel olmak kadar Gelişimsel anlamda atılacak adımların ve kararların Doğu ile Batı yı birleştiren Anadolu da İpekyolu üzerine döşenecek sanat yolunu Kehribar çalgıların temsil ettiği “Amberyolu '' olarak işaretleyen bir değerlere ulaşan Festival için KUTLUER leri kişisel çabaları ile gösterdikleri hedefler nedeniyle kutluyoruz.

(1) AMBER KUARTET in kullandığı doğanın milyonlarca yılda oluşturduğu kehribardan üretilen özel yapım çalgılar tektir ve Avrupa Birliği tarafından da entelektüel varlık olarak sertifikalandırılmıştır.

(2) BONCUK TİCARETİ AMBER YOLU: Roma İmparatorluğu’nun sınırlarını Tuna Nehri’ne kadar genişletmesi ile MÖ 1. yüzyılın başlarında Augustus ve Tiberius dönemlerinde imparatorluğu boydan boya geçen Baltık denizi ve Kuzey Denizinden çıkarılan kehribarların çeşitli yollardan güneye, Akdeniz e taşındığı yollara verilen genel ad.
Kaynak : DÜNYA TARİHİNİ ŞEKİLLENDİREN 8 ANTİK TİCARET YOLU Belkıs Dalkıranoğlu ve https://tr.wikipedia.org/wiki/Kehribar_Yolu

(Katkılarından dolayı Büşra ya teşekkürlerimizle)          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
24 Aralık 2017 Pazar
Mesaj Gönder 1080
 Yorumlar
REFIK BAŞDERE yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Aklı, yüreğin sesi ile birleştirmek ve çıkan sesleri akustik bir ortamda huş içerisinde dinlemek. 25.12.2017

"Amber İpekyolu'nda Sanat Diplomasisi" başlıklı muhteşem yazısı nedeniyle değerli yazarımız Hüsnü Gümüş'ü, 8 nci Uluslararası Sanat Sempozyumu'na değerli görüşleri ile katkılarını sunan ve flütü ile verdiği harika fon akustiği ile gönülleri fetheden Sanat Elçimiz Şefika Kutluer hanımefendiyi içtenlikle kutluyor ve alkışlıyorum.
Korumak için tanımak lazım" sloganı ile sanatçımızın ne denli çarpıcı, bilim ve kültüre yelpaze açan bir rüzgarın öncülüğünü yaptığı yolundaki ifadesini hepimizin takdir ile karşılacağı aşikardır. Binlerce yıl, çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış ülkemizde, arkeolojik miraslar, tarihi yaşanmışlıklar, zanaat, sanat, yöresel el işleri, müzik, edebiyat ve felsefi düşüncenin temsil edilmesi yanı sıra ve ülkemizin her yöresinde bütün dünyanın damak zevkinin haklı alkışlarını alan yemek kültürünün zenginliğine işaret etmek de yerinde olur. Diğer taraftan, kültürel ilişkilerin, ulusları ve devletleri birbirine yaklaştırmak ve sorunların barış düzleminde çözümüne katkı sağlayan diplomatik bir yol olduğunu düşünmekteyim. Bu bağlamda, Kuzey Avrupa ülkelerinden Tuna nehri tarafından ülkemize/ Karadeniz'e taşınan zararlı atıkların önlenmesi doğrultusunda Karadeniz Teknik İşbirliği Örgütü aracılığı ile gerekli çözümün bulunmasını beklemekteyim. Okyanusların,Denizlerin ve Irmakların dünyanın ortak ve korunmakla sorumlu olduğumuz alanlar olduğunu kabul etmeliyiz. Keza, Lozan anlaşması ile açıklıkla sınırları belirlenmiş sınırlar ve kıta sahanlıklarının da, ihlal edilerek, Türkiye'nin başka sorunlar yaşamak istemediği bir sırada, Yunanistan tarafından 18 adanın daha işgal edilmiş olmasını, dostluk ve ortak kültürel ilişkilerimize zarar vereceğini düşünmekteyim. Bu bağlamdaki düşüncelerimi, "Aklı, yüreğin sesi ile birleştirmek ve çıkan sesleri akustik bir ortamda huş içerisinde dinlemek." başlığı ile saygıdeğer okuyanlara saygıyla arz ediyorum. Refik Başdere

MUSTAFA ÖZGÜLTEKIN yorum yaptı... Yorum Ekleyin
turizm. 25.12.2017

sayın hüsnü gümüş bey. çalışmalarınız, yazılarınız takdire şayan. tebrikler.

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
YANLIŞ TARIM UYGULAMASI ARILARI YOK EDİYOR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHR-İ KARS

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FIJET GENEL KURULU MARAKEŞ İZLENİMLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TOPLUM OLARAK HAYAL ETMEYİ UNUTTUK

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .