TURİZMDE VERİLERİN YORUMLANMASINDA YENİ YÖNTEMLER

Falih Atıcı’nın hazırladığı TRT Radyo 1 ‘de yayınlanan “Ekonomi Günlüğü” programının bu ayki konusu açıklanan 2017 yılına ait Turizm İstatistikleriydi.

Türkiye de TRT tarafından televizyon yayınlarının 50 yıl önce başladığı güne rastlayan bu program için kuruma olan teşekkürlerimizi, kutlamalarımızla ve dinleyicileri ile paylaştığı değerlerin yerine ulaşan mesajlarla dolu olması dileğimizle destekleyerek gönderiyoruz.

Zafer ERGİN in sunduğu Program sırasında turizmde verilerin paylaşımından daha önemli olanın değerlendirilmiş veriler şeklinde yorumlanması olduğunu, istatistiklerin rakamsal değerlerin ve matematik ifadelerin ötesinde bir değer ifade etmesi gerektiğini vurgulamaya çalıştım.

Durağan ve Devingen Veriler
Durağan istatistiklerin, devingen verilere dönüştüğü günümüzde sıralamadaki yerinizden daha çok bulunduğunuz yerde verimlilik ölçülerine uyumunuz önem kazanıyor. Turizm gibi evrensel bir değeri ölçüyorsanız dünyadaki yerinizi tespit eden de bunlar oluyor.
Önemli olanın, daha doğrusu istatistik verilerle yorumlama yapanların, özellikle yeni dönemde ön plana çıkarmaları gereken hususun olayı randımana katkı açısından ele almalarıdır diye düşünüyorum.

Turizm ürünü iç ve dış piyasada bir bütün olarak borsa anlayışı ile değerleniyor ve satılıyor. Bu husus Yıllar önce bu husus Berlin Turizm Borsası (ITB- İnternationale Tourismus Börse Berlin) kurulurken bu dikkate sunulmuş ve ITB nin bir fuar olmadığı hep vurgulanmıştı, bugün bir gerçek olarak yaşanıyor.

Ülkelerin turizmden aldıkları payın değerini borsaya sürdükleri ürüne aracılar ya da doğrudan alıcılar olarak yöneltilen talep tayin ediyor. Tıpkı Borsalar gibi, kaç lot işlem hacmi gerçekleştiğine bakıyorsunuz. Bu nedenle 180 gün sonra istatistik veri olarak açıklanan değerleri sadece sayılar olarak görmek gerekiyor.

WORLDOMETERS ve TSA
Bana göre günümüzde veri sunumunda ve değerlendirilmesinde bilinen iki değer “Gerçek Zamanlı Dünya İstatistikleri '' (WORLDOMETERS http://www.worldometers.info/tr/) ile “Turizm Uydu İstatistikleri '' (TSA-Statistics and Tourism Satellite Account-http://statistics.unwto.org/) tekniklerinin birlikte kullanılmalıdır. TSA konusunda ülkemizde de çalışmalar yapıldığını, Dünya Turizm Örgütü nün her yıl en az bir toplantı düzenlediğini ve gerçek zamanlı bazı verilerin izlenebildiğini biliyorum.

Turizmde verilerin çözülmesi ve ekonomik ölçümlere aktarılması için elde edilen değerlerin bu anlamda oluşturulacak gerçek zamanlı verilerle çalışan birimlerce üretilmesi, önlemlerin anında oluşturulabilmesi için de karar alıcılara aktarılması gerektiğini düşünüyorum.
Söz gelimi turizmin GSMH içinde % 6,2 ye kadara yükselen payının düşüş nedenleri, bunun gıda, ulaşım, diğer hizmetler ve yatırımlar üzerindeki olası olumsuz etkilerinin giderilmesi gibi çalışmalar üzerinde durulurken yeni bir ölçüm metodu olarak GSYİH üzerinde de çalışılması gündeme taşınabilir.

Sonuçta tüm faaliyetler mikro ölçüde kârlılık, makro ölçüde Milli Gelir hesaplarındaki girdi-çıktı (input-output) analiz tablolarında ve matrislerindeki yeriniz ve evrensel boyutta dünyadaki rekabetin içinde olabilmek için yapılıyor.

Aşırı Turizm beklentileri ile tanımlanmış bir hedefe ulaşılamadığını turizmden hak ettiğimiz payı alamıyoruz cümleleri ile ifade etmek yerine gerçekçi ifadelerle durumu anlatmak ve paylaşmak mümkün olabilir. www.turizmhaberleri.com/KoseYazisi.asp?ID=3737

Türkiye nin 2023 yılı hedeflerinin belirlendiği planda yer alan 63 milyon yabancı ve kişi başına 1350 dolar hedeflerinin ihracat içinde ulaşılan %30 payın devamı için yeterliliği irdelenirken devamı ve iç piyasa gelirlerinin ve dövizin gölge fiyatı analizlerinin istatistik veriler aracılığı yapılabilmesi 180 günlük süre dolmadan önce mümkün olabilecektir.

Öteden beri savunduğumuz ve son günlerde turizm otoriteleri tarafından de dile getirilmekte olan Gişe Memuru anlayışı ile veri toplanması modasının da geçtiğini düşünüyorum. Gerçek veriler ve değer indirgenebilen ve artırılabilen katsayılarla işlenen turizm istatistikleri yoluyla paylaşıldığında görünüm ve dünya ile paylaşım da farklı olacaktır.

Türkiye nin Dünya Turizm Borsa sında elde ettiği değer, pay ve ürünün borsa (piyasa) değeri geleceğe umutla bakmak dışında bir seçenek olmadığını gösteriyor. Bu bir Gözlemci Algılaması olarak abartılmış, artırılmış veriler olarak düşünülmeden not edilmelidir.

Bu yayınla bundan sonraki turizm istatistikleri değerlendirmelerinde sadece dış turizmden ibaret olmayan bir turizm ekonomisinin varlığının ortaya konduğu ve verimliğin ölçüldüğü bir ortam için çağrı fırsatı oluşturulduğu düşüncemi kuruma, RADYO 1 e ve yapım, sunum ve yayın ekibine, turizmhaberleri.com olarak teşekkürlerimle iletmek istiyorum.

31 OCAK 1968
Televizyon yayınlarını başladığı bu özel günü hatırlayabilenlerden biri olarak, özgün mekânında Radyo Sanatçıları Konserini izleyerek kutlayanlar arasında yer almanın mutluluğu ile tamamlamış olduk.

Bu arada televizyon yayınlarının başladığı ilk yıllarda hava durumunu kendi çizdiği haritalarla sunuşu ile hatırladığımız Alaaddin ÖZMERT i de anmadan geçmek istemiyorum. Almanya da edindiği bilgilerle hava durumunu uzun yıllar bizlerle paylaşan, arşiv kayıtlarında yer almadığını söylediği yayınları için emekli Çalışma Müşaviri dostuma uzun ve başarılı nice yıllar diliyorum.          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
02 Şubat 2018 Cuma
Mesaj Gönder 640 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TARIMDAN KOPAN KÖYLERE 5 BİN MİLLET KONAĞI GELİYOR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
AYASOFYA'DA SON SPAGAT

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
2018 TROYA YILI BİR İLETİŞİM STRATEJİSİNİN SONUCUDUR.

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
YENİ YASADA SON DÖNEMEÇ...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
GEORGE V HOTEL ÖRNEĞİ: HARCAMA MI, YATIRIM MI..

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK-II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .