ESKİMEYEN ANILAR

“Kültür oluşturucular, “taşıyıcılar“ ve “yararlananlar“...


Kültür ekonomilerinin üç unsuru olan “kültür oluşturucular ‘, “taşıyıcılar ve “yararlananlar ın bir arada gelişmesi için sanat izleyicilerinin önemini yaratıcı ekonomiler olarak bilinen çağdaş oluşumun bir ifadesi olarak hatırlatarak başlamak istiyorum.

CSO bu anlamda sanatın oluşmasına ve taşınmasına katkı sağlayan 150 yıllık bir kuruluşumuz. Biz de varlığından mutlu olduğumuz 50 yılı aşkın süredir kapısından girdiğimiz CSO binası ve anılarımızda yeri olan izler bırakan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası nın CSO nun Sevgililer Günü Programında Rodrigo nun Gitar Konçertosu ve GERSHWIN Şarkıları ile bir kez daha anılarımıza döndük.

Aniello DESIDERIO nun icrası ile bin kişinin nefes almadan dinlediği Aranjuez i anıların yolculuğunda dinlerken 2004 yılında Frankfurt Müzik Fuarı sırasında Cecilia Rodrigo ile karşılaşmamızı ve babasının bu güzel eserlerinin ilham kaynağı olan İstanbul lu annesi Viktorya nın öyküsünü anlattığı günü hatırladım.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Devlet Senfoni Orkestraları ile çalışmaya başladıktan sonra Türkiye dostu olmuş isimlerden Besteci Rene GIESSEN in aktardığı karşılaşma öyküsünün devamı olan Rodrigo nun yarım bıraktığı GIESSEN in tamamladığı “Aldeas de Espana“ nın Dünya sunumunun Türkiye de yapılması ve bu bağlı projelerin halen gerçekleşebilir olduğunu tekrar paylaşmaya çalışıyorum.. . http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=8130&start=100

Bu arada “Sessiz Bir Kültür Elçisi“ başlıklı yazımızda da paylaştığımız gibi Rene GIESSEN in HAZİRAN 2004 te Giessen Filarmoni Orkestrası tarafından icrası sonrasında GIESSEN şehrinde partisyonun başına “Türk Halkına İthaf Edilmiştir diye yazarak imzaladığı YENİSEY Konçertosunun ilk seslendirilişine taşıdı. Türklerin Orta Asya dan çıkışını anlatan Konçerto nun bir özelliği de sur-round eser olmasıdır.
http://d-nb.info/1047813971

Antalya da ilk seslendirilişinden sonra NEWYORK NEWYORK gibi evrensel bir değer kazanacağı yorumları yapılan Canan Günçer in sözlerinden Rene GIESSEN tarafından bestelenen “AH ANTALYA (Dream of ANTALYA) da nedense unutulan eserler arasında.

GIESSEN in Türk ve Yabancı gençlerden oluşturduğu JUNGENÇ Orkestrasının yarım kalan yolculuğunu, buna bağlı olarak da bu konserde konuk sanatçı olarak yer alan Samsun Devlet Opera ve Balesi Klarinet Sanatçısı Özlem ÇELİK le başlayan oluşumunu hatırladım.

Londra dan duyulan sesimiz Özlem ÇELİK de ülkemizi çağdaşlık ölçüsünde dünyaya ifade eden sanatçılarımızdan. Lisansüstü eğitimini Royal Academy of Music in kabul ettiği ilk Türk sanatçısı olarak sürdürüyor.

Londra daki çalışmalarını kendisinden dinlediğimizde evrene sanatçılarımızla da katkı sağladığımıza bir kez daha gururla tanık oluk. Başarı dileklerimizi, başladığı çalışmaları tamamlaması ve aynı gururla tekrar kutlamak için beklediği imkanların sağlanması dileği ile iletiyoruz.

2006 yılında yetenekli Alman ve Türk gençlerinden oluşan JUNGENC ODA ORKESTRASI 2007 yılında genişleyerek 50 kişiye ulaşan gerçek bir filarmoni orkestrasına dönüştü. 2008 yılında Adana, Ankara, Eskişehir, Bursa, İzmir, İstanbul, Münih, Weimar, Stuttgart, Frankfurt, Dresden ve Berlin den öğrencilerin ve piyano sanatçımız Yudum ÇETİNER in katılımıyla Türk ve Alman devletlerinin ortak projesi haline dönüştü.

Son olarak Ankara ve Eskişehir deki konserlerinde izlediğimiz Yudum ÇETİNER ve Selin ŞEKERAMBER (Blanc&Noir) de dünyaya sanatla açılan Kendileri uzaklarda olan ama insanları yakınlaştıran değerli sanatçılarımızdan. İkilinin hedefleri repertuarlarını öncelikle Türk bestecilerin eserleri ile zenginleştirmek.

Tüm sanatçılarımızı duygularımızın paylaşıldığı ülkemizin farklı güzellikleri ile tanıtıldığı ortamlarda bir gün birlikte alkışlayabilmek ümidi ile bize bu imkânı verdikleri için teşekkür ediyor; başarılarının devamını diliyoruz.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
23 Şubat 2018 Cuma
Mesaj Gönder 730 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .