BÜYÜK BİR GÖBEK İNME VE KALP KRİZİ RİSKİNİZİ ARTIRABİLİR Mİ?

Büyük bir göbeğiniz varsa, kilolu olsanız veya olmasanız bile kalp ve dolaşım sorunları konusunda daha fazla risk altındasınız demektir.


Araştırmacılar, normal kilolu olan ancak yağlarının çoğunu bel etrafında tutan insanların, aşırı kilolu ama obez olmayan ve fazla kilolarını bel etrafında taşımayan insanlarla karşılaştırıldığında; kalp krizi, inme, baypas ameliyatı veya ölüm gibi problemlerin riskinin, iki kattan fazla olduğunu tespit etmişlerdir.
Araştırmacılar ABD de Minnesota da bulunan Mayo Kliniğinde ve Çek Cumhuriyeti ndeki St Anne s Üniversite Hastanesi nde insanların BMI sine (vücut kitle indeksi) ve bel-kalça ölçümlerini yapmış ve ölçümleri değerlendirmişlerdir.

Normal kilolu ama karınlarında daha fazla yağ bulunanların, bulunmayanlara kıyasla, yüzde 87 oranında daha fazla problem riskine sahip olduğunu; kişilerin bel çevresinde fazla kilolu olmaları halinde diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol riskinin artması olasılığının yüzde 52 daha fazla olduğu görülmüştür.
Bu çalışma, göbek yağının kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını ve bel ölçümünün BMI ya göre genel riskinizin daha iyi bir göstergesi olma eğiliminde olduğunu söylemek mümkündür.

Vücudumuzdaki yağların davranışını hakkında hala bilmediğimiz çok şey var.
Bununla birlikte, bir bütün olarak obezite hala önemli bir risk faktörüdür, bu yüzden BMI yı tamamen görmezden gelemeyiz ve insanları kilolarını kontrol altında tutmaya teşvik etmek önemlidir.

Vücudumuzdaki yağın davranışı ve bazı insanların neden kalçaları etrafında ve bazılarının neden karın bölgesinde daha fazla yağa sahip oldukları hakkında, daha fazla bilmediğimiz çok şey var, bu nedenle bu cevapların bazılarını açığa çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
19 Haziran 2018 Salı
Mesaj Gönder 912 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
YAZLIK SARAY İNŞA EDİLEN OKLUK KOYU KAPATILDI!

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
GAP YTK BAŞKANLIĞINA KADIN ADAY OLURSA...

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
İNANÇ TURİZMİNDE SEYİT BİLAL İBRAHİM HAZİRESİ

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BESLENME ENGELİYLE SEYAHAT ETMEK...

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
HOŞGELDİN BABACIĞIM I Yorum VAR !

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
ÇORLU TREN KAZASININ FAİLİ SU'YUN KUVVETİ Mİ.?

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
SELANİK TÜRKLERİNDİ –I-

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ANADOLU SU KÜLTÜRÜ MERKEZİ Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
BALİ, ENDONEZYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .