BÜYÜK BİR GÖBEK İNME VE KALP KRİZİ RİSKİNİZİ ARTIRABİLİR Mİ?

Büyük bir göbeğiniz varsa, kilolu olsanız veya olmasanız bile kalp ve dolaşım sorunları konusunda daha fazla risk altındasınız demektir.


Araştırmacılar, normal kilolu olan ancak yağlarının çoğunu bel etrafında tutan insanların, aşırı kilolu ama obez olmayan ve fazla kilolarını bel etrafında taşımayan insanlarla karşılaştırıldığında; kalp krizi, inme, baypas ameliyatı veya ölüm gibi problemlerin riskinin, iki kattan fazla olduğunu tespit etmişlerdir.
Araştırmacılar ABD de Minnesota da bulunan Mayo Kliniğinde ve Çek Cumhuriyeti ndeki St Anne s Üniversite Hastanesi nde insanların BMI sine (vücut kitle indeksi) ve bel-kalça ölçümlerini yapmış ve ölçümleri değerlendirmişlerdir.

Normal kilolu ama karınlarında daha fazla yağ bulunanların, bulunmayanlara kıyasla, yüzde 87 oranında daha fazla problem riskine sahip olduğunu; kişilerin bel çevresinde fazla kilolu olmaları halinde diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol riskinin artması olasılığının yüzde 52 daha fazla olduğu görülmüştür.
Bu çalışma, göbek yağının kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını ve bel ölçümünün BMI ya göre genel riskinizin daha iyi bir göstergesi olma eğiliminde olduğunu söylemek mümkündür.

Vücudumuzdaki yağların davranışını hakkında hala bilmediğimiz çok şey var.
Bununla birlikte, bir bütün olarak obezite hala önemli bir risk faktörüdür, bu yüzden BMI yı tamamen görmezden gelemeyiz ve insanları kilolarını kontrol altında tutmaya teşvik etmek önemlidir.

Vücudumuzdaki yağın davranışı ve bazı insanların neden kalçaları etrafında ve bazılarının neden karın bölgesinde daha fazla yağa sahip oldukları hakkında, daha fazla bilmediğimiz çok şey var, bu nedenle bu cevapların bazılarını açığa çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
19 Haziran 2018 Salı
Mesaj Gönder 1380 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .