ESENLİK ENDÜSTRİSİNİN EMEKÇİLERİ

Evirilen Turizm, Esenlik Endüstrisi ve Ulusal Turizm Hareketi üzerine......

“Onlar Bal Yüklü Arılar Gibi Dönerler '' diyor bir seyahat yazısı seyahatlerinden dönen dervişleri, abdalları, halk ozanlarını anlatırken. www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=33682

Yollarda, Köy Odalarında, Kervansaraylarda, Hanlarda anılarını paylaşan ve döndüklerinde toplumsal yaşam ve yaşantıyı ezgileri ile paylaşan adına turizm dediğimiz olayın bugüne evirilmesini anlatan bu tanımlama ile başlamak istedim.

Orta Asya coğrafyasını yurt tutan atalarımız; akıl danışılan, sözü dinlenen, büyük ve saygın bilge kişilere “Aksakal; '' sevgiyi sebil eyleyen, haberi bol, sohbeti tatlı ve araştırmacı gezgin dervişlere de, “Yoleri '' derlermiş.
www.dursunozden.com.tr/?p=1511

Günümüzde gezilerden dönen çağdaş Yolerleri nin anılarını sadece kendilerine saklamadıkları, paylaştıkları bir dönem. Bal yükleri peteklere, peteklerden de bizlere tatlı anlamlı izlenimler olarak ulaşıyor. O halde bunun da güncel ve kimliği olan bir adı olmalı.

Esenlik Endüstrisi
Gezilerinden dönenlerin peteklere dolduracakları anıların paylaşılacağı ortamı “Esenlik Endüstrisi '' olarak tanımladığımızda Endüstri 4.0 akımı içerisindeki yerini ve çalışmaların hedefini ortaya koymuş oluruz.

Endüstrinin yaşamı kolaylaştıran etkilerini 1934 yılındaki Akşam Gazetesi nin bir kupüründen aktarmak istiyorum. (1) Geleceğimizi o tarihlerde açıklayan gelecek tasarımcılarına (fütüristlere) katılmak için günümüzü Esenlik Endüstrisi bağlamında da Endüstri 4.0 ile tanımlayacak fütüristlere ve bunların çalışacakları TEKNOKENT lere ihtiyacımız var.

Bayram tatili sonrasında turizmi değerlendiren söylemlerin sadece sayılara yönelik olmasının yeterli olmadığı bir ortamda, yeni bir bakış açısına evrime ihtiyaç gösterdiği görüşündeyim. Fahri TANIR ın Bizimkaradeniz (Sinop) Gazetesindeki yazısında tanımladığı gibi turistlerle birbirimize turist gibi, gişe memurları gibi (onlar gelene bilet keserler ancak sayıya bakarlar sinemaya kim gelmişi film kim nasıl izlemiş nasıl bir izlenimle ayrılmış onları ilgilendirmez) baktık.

Okul dönemlerimizde en az iki kez kentimizi ve gittiğimiz yerleri anlatan kompozisyonlar, ödevler yazdığımızı, bunlara kıssalar, anlatılar ve kütüphaneden atıflar eklemediğimiz sürece de tam not alamadığımızı hatırlıyorum. Bu nedenle tatillerimizi bal yüklü arılar gibi güzel izlenimlerle dönebileceğimiz bakış açısı zenginleştirebildiğimiz, evrensel anlamda da değerlendirdiğimiz sürece geleceğin gezginlerine hitap edecek bir yapıya ulaşabileceğiz. Özendirilen Yunus gibi gezenlerin daha çok kazanımla dönebilecekleri tarihimizde yer alıyor.
YUNUS GİBİ GEZMEK- Okumak için: www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=3435

Evirilen Turizm
Turizmde evirilmeyi alışılmış değerlerimizi ve kavramlarımızı koruyarak yabancılardan alınan sözcüklerin anlamsızlığından kurtulabileceğimiz bir yapıya ulaşmaya dikkat çekmek istiyorum.
Bilinen yöntemlerin yetmediği bir dönemde özgün ve özgül değerlerle evirilmek gerekiyor. Günümüzde gezgin halk ozanlarının yerini alan türetici gezginlerin taşıyacakları yükler önemli hale geliyor.

Bu evirilmeyi yaşamak için genç uzmanlarımıza işletme sahiplerine turizmcilere yeni nesile X-Y-Z kuşağına ve Esenlik Endüstrisinde 4.0 ı kullanacak fütüristlerle Ödül aldığımız kadar Akademilerinin ödüller verdiği, arandığı bir ortama yapıya dönüşmeliyiz.

Ulusal turizm gelişmelerinin evrensel paylaşımlarla evirilmesi döneminin en önemli atılımı yabancılara ihtiyaç olmadan kararlar üretebilmek ve bunun türetici niteliğe kazandıracak ihtiyaç duyanlarla paylaşmak olacaktır.

Kapitülasyon dönemlerinin yabancı hayranlığına ihtiyaç duymadığımız daha iyi göreceğiz evirilebilirsek.

Türkiye yi ve Türk işletmelerini yanına alanların yönlendirici olduklarını kabul etmeleri gerekiyor. Eskiden olduğu gibi. Türkiye de herhangi bir yabancı takdir ettiği zaman değil doğası ve yapısı güzel olduğu için değerli ve bunu da en iyi kazandıracak olan yine bu ülkemin ulusal değerleri, özgün ve özgül yöntemlerle paylaşanları olacaktır.

Ulusal Turizm Hareketi
Evirilen turizm yeni bir anlayış gerektiriyor. Ulusal Turizm Hareketi ile İşletme, Altyapı, Eğitim olarak sahip olduğumuz değerleri kullanarak türeteceğimiz ürünler ve satış yöntemleri doğrudan çağdaş gezgininin karakteri olarak tanımlanan kendi için ürün tasarlayanlara ulaşacaktır.

Paylaşan, üreten gençleri ve dünyaya öğretim üyesi yetiştiren okullarımızla ve işletmelerimizle birikimlerini evrensel niteliklerle zenginleştirerek aktarabilen dünya ile işbirliği ortamında değerli gelişmelere evirilen bir yapıda olduğumuzu ortaya koymalıyız.

Esenliğimiz ve Evrensellik İçin Turizm
Dünya marklarının ve turizm hakkında geleceğe yönelik bilimsel yapıların geliştiği bir ülke haline gelen Türkiye nin bu özelliğe uygun olarak yapılanması zamanının geldiğini düşünüyorum. Bu anlayışı benimseyenlerin; Biz anlayışı ile bizlere Mutluluklar yaşatmaktan mutlu olacaklarına inanıyorum.

FIJET AKADEMİ 2018 in İzmir başarısında olduğu gibi Ulusal Turizm Hareketine esenliğimiz ve evrensellik anlamında gerekli katkıların üniversitelerimiz ve turizm medyamızdan gelebileceği düşüncesindeyim. www.turizmhaberleri.com/KoseYazisi.asp?ID=4007

          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
11 Eylül 2018 Salı
Mesaj Gönder 602 Yorumlar

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
YIKICI AFETLERİN TEK SORUMLUSU DOĞA MI?

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
VAR OLANI BİR ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRMEK EN BÜYÜK TURİZM YATIRIMIDIR.

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .