CUMHURİYET'İN HEDEFİ OLAN KÜLTÜR VE TURİZM

95’nci yılını kutladığımız Cumhuriyet’imiz, her alanda olduğu gibi Kültürel geçmişinden güç alan tüm gelişmeleri yönlendirebilecek kavramlara ve ortama sahip Anadolu topraklarında bulduğu yaşamı ebediyen sürdürebilecek güçtedir.Pir Sultan Abdal ın bir yolu birlikte yürümek için gerekli gücün sırrını ortaya koyan “Özü öze bağlayalım / Sular gibi Çağlayalım '' dizeleri Cumhuriyet in ilk sivil toplum kuruluşu Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ile başlayan sürecin temelinde yatan ideali de göstermektedir.
Atatürk ün yüzyılları hedefleyen öngörüsünde Anadolu ve Türkiye Cumhuriyeti nin evrendeki yerini doğru ve özgün değerleri ve kavramları ile bilinmesinin, tanıtılmasının ve sonsuza kadar korunmasının izleri gizlenmiştir.

Dolmabahçe Sarayı nı ilk defa dünya kongresine açan süreci tamamlamaya çalışan ülke, İstanbul Dünya Sergisi sırasında fark edilen yerinin ve özelliklerinin ziyaretçilere iyi tanıtılması ihtiyacı ile turizmde ilk meslek yasası ile rehberlik mesleğinin önemini ortaya koymuştur.
Sirkeci ve Haydarpaşa Garlarının tamamlanması ile dünya medyasına “Batı Doğu ile Buluştu '' sloganı ile yansıyan bir özellik, bir özgünlüktür.

Türkiye Tanıtma Platformlarında paylaşılmasının koşullarını belirleyen “Kültürel Eylem Planı, '' “Kültür Şurası '' ve “Turizm Şurası '' kararları Anadolu nun özgün yapısı, kavramları, kuramları ve antik değerleri ile bu topraklardan evrene anlam katacak şekilde kullanılmasının ana hatlarını içeriyor.

Yabancı kökenli sözcüklerin hakimiyetine bırakılmayacak, terk edilemeyecek bir kültür ve bunu yerinde kullananabilecek bir turizm yapısının yenileşim imkanı olarak turizmde tutku yaratacak kavram ve ortamlarda gelişmesine imkanlar hazırlamak gerekir.

7 bine yakın kazı alanı olan bir coğrafyanın tüm dünyada yeni bir ilgi alanı olması için yazarımız Olay SALCAN ın “Tüm Ülkenin Dünya Kültürel Miras Alanı '' olarak ilan edilmesi önerisi ile başlatılacak kampanya dünyada kendine güvenen ve övünen bir ülke izlenimi ile büyük ilgi görecektir.

Batının doğuya kavuşması ile başlayan canlılık yakın tarihimizde TÜRKİYE adı ile dünyaya açılabilecek bir kıvama ve yapıya kavuşmuştur. 95 nci yılın armağanı bu kavram olacaktır. 100. yıla hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti ni 100 yıla taşıyacak kavram bu olacaktır. Özentiden uzak dünya çapında modeller aramak yerine çözümü ulusal kurum, kuruluş ve kavramlarda arayan yapısından çıkarabilmenin hazırlıklarının yapıldığı bir aşama olmalıdır bu 5 yıllık dönem.

Kendisini 12 bin yıl koruyan değerleri yapay malzeme ile korumaya çalışmak, böyle olacağını sanmak en azından evrenin doğal gelişimine karşı koymaktır. 2000 yılında başlayan Türkiye nin tüm değerlerin merkezi olduğunu gösteren kampanyalarla gelişen ortamın geldiği sonuç; Anadolu nun 12 bin yılda ürettiği kavramlara tutku yaratmak yerine onları taklitçi, birer kavram haline düşüren sözcüklerden, yapılaşmalardan uzaklaşmak özgün, özgür ve özgül olma çağını yeniliklerinin başlayacağı bir dönem olmalıdır.

Kadim Uygarlıklar, Küresel Ley hatları, manyetik iletişim kanallarının düğümlendiği bu değerli coğrafyayı antik değerlerin üstünü örterek onları doğal yaşamlarından evrenin dengelerinden uzaklaştırıp birer dijital fotoğraf alanı olarak dönüştürmek 2030 yılının kültür beklentilerine cevap veremez. Kutsal yerlerin verdiği ziyaret hazzını engellemeyen yıldızlardan aldığı güçlerle yaşayan dünyanın manyetik gücünden bize enerjiler aktaran yerlerin özelliklerini korumak gerekiyor.

Değerlerimizi evrensel yerine taşımak idealinden başlayan asırları aşan gelişmeleri kültür ve turizmde güncel teknolojiyi, his ve yaşama olan etkilerden uzak bir dijital turizm ve kültür ortamının olumsuz etkilerinden uzak, dünyanın bize olan ilgisine daha çok yaklaştırmak amacıyla kullanabilmenin yollarını bulmaya, araştırmaya yönelmek gerekiyor.

Ülkemiz için Kavramları, dili, değerleri ile geçmişin korunacağı tutku yaratacağı bir gelecek için yeni bir atılım dönemi olması, Cumhuriyet günlerimizin ebedi olması dileği ile.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
29 Ekim 2018 Pazartesi
Mesaj Gönder 542 Yorumlar

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN KAPI HİÇ ŞEN OLMUYOR

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BİR DÖNEMİN TANIĞI YOLCU BEKLEME EVLERİ YOK OLUYOR

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .