TURİZMİN GELECEĞİ... GELECEĞİN TURİZMİ

Michel de Nostradame bilinen adı ile Nostradamus en tanınmış kahindir. Geleceği bilmek dolayısıyla kontrol etmek paha biçilemez bir güç olduğu için kahinler ve kehanetleri, parapsikoloji üzerine araştırmalar çağlardır önemini kaybetmemiştir.

Günümüzde astroloji-fal, falcılar yazılı ve görsel basında ciddi yer almaktadır. Kehanet’in temeli sezgi-hissikablelvuku sonucu prediksiyondur (önceden söyleme) .

Benim böyle yeteneklerim! olmadığı, öngörü yoksunluğundan suçlanmayı da göze alamadığım için sözü OECD 2018 Raporuna ve özellikle İhracatçılar Birliğinin hazırladığı 160 sayfalık çok detaylı bir çalışmaya bırakmayı yeğledim.

Fizyolojik gereksinimlerin tatmini sonrası sosyal gereksinimlere dolayısı ile seyahat etme özgürlüğünü kullanmaya sıra geldiğini raporu inceledikçe daha iyi anlayıp somut veriler ışığında stratejimizi oluşturabiliriz.

Dün küreselleşme (ucuz emek) adı altında Çin-ASEAN-Hindistan’a yapılan yatırımlar bu ülkelerin bazılarında on beş yılda inanılmaz bir büyümenin gerçekleşmesini sağlamış milyarlarca dolar ürün ve daha sonrası sermaye ihracatı ile Avrupa’nın toplam nüfusundan fazla orta sınıf oluşturmuştur. Yine düne kadar çağdışı kalmış bu ülkeler yaşlı Avrupalıların eğlence odağı olarak turist çeken ülke iken pek yakında muazzam turist ihraç eden ülkeler olacağını söylemek kehanet olmayacaktır.

Turizmin Geleceğini Şekillendiren Mega Eğilimler başlığındaki OECD raporu, “öngörülen veya görünmeyen fırsatlar- riskler, toplumun sosyal-ekonomik-politik-teknolojik mutasyonunu etkileyerek turizmin geleceğini belirler“, diye başlamakta ve bu mega eğilimlerin oluşumu son derece yavaş olmasına karşın bir kere yerleşip kök saldıktan sonra insanların turizm sektörü dahil sürekli etkiler diye devam etmektedir.

Sırası ile a- turistik talebin evrimi, b- turizm gelişiminin devamlılığı c- yapısal teknoloji ve d-gezginlerin hareketliği çok boyutlu incelendiğinde turizmin geleceği konusunda sağlıklı öngörüye ulaşabiliriz.
          |                              

A.Nejat  Şardağı
European Network for Accessible Tourism ENAT Türkiye Temsilcisi
05 Ağustos 2019 Pazartesi
Mesaj Gönder 930 Yorumlar

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS'TA DÖRT YANLIŞ TÜM DOĞRULARI GÖTÜRÜYOR

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHİRLERİMİZİ PLANLAMA DEĞİL, RANT YÖNETİYOR!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
4 KUŞAK TURİZM...

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARINA KÖYLERDE MUTLU YAŞAM

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM ELÇİLERİNİZ MİSYONUNUZU DEVAM ETTİRECEK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .