Güncel

Mağduriyetimiz derin kriz yönetim beklentimize cevap vermiyor

Koronavirüs sürecinde 1 Haziran 2020 itibariyle yeni normale geçiş yaptığımız şu günlerde seyahat acentalarının sıkıntılarını değerlendiren Nextour’un sahibi Nesrin Göçhan; “mağduriyetimiz derin kriz yönetim beklentimize cevap vermiyor” dedi. Nilgün Atar-turizmhaberleri.com..

Mağduriyetimiz derin kriz yönetim beklentimize cevap vermiyor

Koronavirüs sürecinde 1 Haziran 2020 itibariyle yeni normale geçiş yaptığımız şu günlerde seyahat acentalarının sıkıntılarını değerlendiren Nextour’un sahibi Nesrin Göçhan; “mağduriyetimiz derin kriz yönetim beklentimize cevap vermiyor” dedi.

Nilgün Atar-turizmhaberleri.com

1 Haziran itibariyle yeni normal programına geçen ülkemizde uzun süre evlerde kapalı kalan insanların özgürleşmek, tatil yapmak, sosyalleşme özlemleri son dönemlerde çok renkli ve düşündürücü karelerle basına yanıyor. Bir yandan “aman dikkat, maske mesafe uyarısı, diğer yandan parklarda meydanlarda sosyalleşmeye çalışan, tatil hayalleri kuran halkımız… Sektöre baktığımızda ise belirsizlikler, genelgelere ulaşmaya, uygulamalarda  sorularına yanıt bulmaya çalışanların çabalarını görüyoruz. Geçiş sürecinde karmaşa büyük… Beklenti ise sadece sektörel destek..!

Korona sürecinde ülkemizde ve tüm dünyada turizm endüstrisinin çok büyük zarar gördüğü tartışılmaz gerçek. Seyahat acentaları da bu sancılı sürecin desteksiz kalan baş aktörleri. Dün KİTSAB öncülüğünde Lefkoşa’da  KKTC Başbakanlık binası önünde ekonomik destek için eylem yaptı seyahat acentaları.. Türkiye’de de durum farklı değil ve acentalar sessizliğini koruyor.

Korona virüs salgınından en fazla seyahat acentalarının   zarar gördüğünü  ve beklenen destekleri alamadıklarını vurgulayan Nextour’un sahibi Nesrin Göçhan; “Yabancı ülkelerde olduğu gibi sektörün temsilcileri turizmin lokomotifi sayılan seyahat acentalarına  devletimiz tarafından geri ödemesiz  veya faizsiz destek verilmesi  gerekir. Mağduriyetimiz derin kriz yönetim beklentimize cevap veremiyor.” açıklamasında bulundu.

Sektörün zor durumda olduğunu vurgulayan Göçhan; “Kültür ve Turizm Bakanlığı,  Maliye Bakanlığı, TÜRSAB işbirliğinde 1 yıl ödemesiz  faizsiz destek kredisi verilebilir. Zor günlerden geçtiğimiz şu süreçte seyahat acentalarının işini  devam ettirmeleri  için kredi  beklentisi var.” dedi.

1988 yılından beri Adana ve turizm denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olan deneyimli turizmci Nesrin Göçhan; TÜRSAB Yönetim Kurulu’nda, BYK ve komitelerde, STK’larda  aldığı görevler, bölge turizminin gelişiminde aktif roller üstlenmesiyle tanınıyor. Ayrıca geçmişte CHP Adana milletvekili adaylığı dolayısıyla siyaset deneyimleri de olan Göçhan, tüm bu çeşitliliği ve deneyimlerini sektörel sorunların çözümü için anahtar olarak kullanıyor.

BANKALARIN RİSKLİ GRUP TANIMLAMASI ACENTALARI NEFESSİZ BIRAKTI…

Geçtiğimiz günlerde riskli meslek grubu olarak tanımlanması nedeniyle bankalardan kredi alamayan seyahat acentaları ve turizm sektörüne ek destek paketi sunulmasını talep eden CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un yanıtlaması için meclise soru önergesi vermişti.

Sektör sorunlarının meclise taşınmasının çözümleri hızlandıracağına  ve sektörün geçiş sürecini kolaylaştıracağına inandıklarını belirten Göçhan; Seyahat Acentalarının sesini  TBMM’de duyurmak için Milletvekilleri tarafından yapılan önerge çalışması konusunda; meslektaşımız ve Bakanımız Sayın Ersoy’un yeniden değerlendirme yapacağını  düşünüyorum  ve bekliyorum.” Dedi. 

Covid 19 salgınının en fazla turizm sektörüne ağır darbe vurduğunu belirten CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, seyahat acentalarının hükümetten destek alamadığını ve riskli grup olarak tanımlandıkları için TOBB’un nefes kredisinden yararlanamadıklarına dikkat çekerek,  ek destek paketinin acilen hazırlanmasını açıklamıştı.  Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi sunan Dr Şevkin’in soru önergesi şu başlıklardan oluşuyor:

1- Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle TOBB nefes kredisinden kaç turizm seyahat acentesi faydalanabilmiştir? Kaç acentenin başvurusu ‘riskli grup’ta olduğu gerekçesiyle reddedilmiştir?

2-Turizm seyahat acentelerine yıl sonuna kadar Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) muafiyeti getirilecek midir?

3-Acentelere, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından 1 yıl ödemesiz, faizsiz minimum 50 bin TL ek destek sağlanması öngörülmüş müdür?”

4-Türk Hava Yolları’nın umulmayan uçak biletlerini iade etmeyip uçuşu yolcuya ertelettiği bilinmektedir. Yolcular ise satın aldıkları biletin iade ücretini seyahat acentesinden talep etmektedir. Bu durum acenteleri sıkıntıya sevk etmektedir. Sorunun önüne geçilmesi için bu konuyla ilgili bir düzenleme yapılacak mıdır?

5-Turizm sektörü çalışanları için ekonomik destek paketi öngörülmüş müdür? Çalışanlara nakit desteği verilmiş midir, verilecek midir?

6-Turizm seyahat acentaları sahiplerine acil olarak sicil affı getirilmesi ve sektörün gelinen               noktada devlet tarafından desteklenmesi düşünülmekte midir?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL