Güncel

KKTC Başbakanlık Bilim Kurulu’ndan kamuoyu açıklaması

Covid 19 Salgını sürecinde hükümet kararlarına bilimsel yönlendiricilik yapması amacıyla oluşturulan kurul ile ilgili polemik yapıldığını belirten KKTC Başbakanlık Bilim Kurulu Koordinatörü Dr. Ahmet Savaşan çalışmalar hakkında açıklamada bulundu. Bilim..

KKTC Başbakanlık Bilim Kurulu’ndan kamuoyu açıklaması

Covid 19 Salgını sürecinde hükümet kararlarına bilimsel yönlendiricilik yapması amacıyla oluşturulan kurul ile ilgili polemik yapıldığını belirten KKTC Başbakanlık Bilim Kurulu Koordinatörü Dr. Ahmet Savaşan çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Bilim Kurulunda yer alan isimler ve çalışma sistemi hakkında bilgi aktaran Dr.Ahmet Savaşan’ın açıklamasının tamamı şöyle:

Salgın sürecinde hükümet kararlarına bilimsel yönlendiricilik yapması amacıyla oluşturulan Başbakanlık Bilim Kurulu’nun kimlerden oluştuğu ve nasıl çalıştığı ile ilgili polemik yapılmaya çalışılmaktadır.

Başbakanlık Bilim Kurulu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren ve bünyesinde Tıp Fakültesi veya Sağlık Bilimleri Fakültesi bulunan veya kadrosunda ilgili konuda uzman barındıran Doğu Akdeniz Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi ve Uluslararası Alasia Üniversitesi’nden; Prof. Dr. Ali Ünyayar (Mikrobiyoloji-Bioteknoloji), Prof. Dr. Banu Elçin Yoldaşcan (Halk Sağlığı), Prof. Dr. Finn Rasmussen (Göğüs Hastalıkları), Prof. Dr. Fisun Yıldız (Göğüs Hastalıkları), Prof. Dr. Hüseyin Kaya Süer (Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji), Prof. Dr. Refik Mas (İç Hastalıkları ve Geriyatri), Prof. Dr. Nedime Serakıncı (Tıbbi Biyoloji ve Genetik), Prof. Dr. Songül Vaizoğlu (Halk Sağlığı), Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ (Tıbbi Mikrobiyoloji – Viroloji), Yrd. Doç. Dr. Ayşe Seyer (Tıbbi ve Klinik Mikrobiyoloji), Yrd. Doç. Dr. Emine Ünal Evren (Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji), Yrd. Doç. Dr. Hakan Evren (Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji),Yrd. Doç. Dr. Mehmet İlktaç (Tıbbi ve Klinik Mikrobiyoloji), Yrd. Doç. Dr. Özge Türkeri (Tıbbi Biyokimya) ve Yrd. Doç. Dr. Tevhide Ziver’den (Tıbbi ve Klinik Mikrobiyoloji) oluşmaktadır.

Başbakanın daveti ve söz konusu üniversitelerin görevlendirmesi ile oluşturulan ve koordinasyonu tarafımdan yapılan kurulda ayrıca Farmakoloji Profesörü  Dr. İbrahim Benter ile Moleküler Genetik uzmanı, Milletvekili Dr. Jale Refik Rogers da görev yapmaktadır.

Kuruldaki değerlendirmeler ise tutanak ile saptanmakta, kararlar yazılı hale getirildikten sonra kurul üyelerinin imzasına sunulmaktadır. İmzalar ıslak imza veya salgın döneminde pek çok toplantının da yapıldığı gibi dijital ortamda alınmakta ve kararlar bu aşamadan sonra Başbakan’a yazılı olarak sunulmaktadır.

İlgilenenlere ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Dr. Ahmet Savaşan

KKTC Başbakanlık Bilim Kurulu Koordinatörü

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL