Çevre - Doğa

Bakan Kurum: AYDER Yaylasını Dünyanın merkezi haline getireceğiz

Ayder’de çok ciddi  otopark problemi olduğuna dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ayder’i dünyanın merkezi halne getireceğiz. 1750 araçlık bir kapalı otopark inşa ediyoruz. Ayrıca 55 adet apartımızı rezerv..

Bakan Kurum: AYDER Yaylasını Dünyanın merkezi haline getireceğiz

Ayder’de çok ciddi  otopark problemi olduğuna dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ayder’i dünyanın merkezi halne getireceğiz. 1750 araçlık bir kapalı otopark inşa ediyoruz. Ayrıca 55 adet apartımızı rezerv alanımıza inşa edeceğiz.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası’nda incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dünyanın merkezi haline getirmeyi hedefledikleri bölgede yürütülen projelerle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

AYDER’E 1750 ARAÇLIK  OTOPARK VE 55 APART GELİYOR

“Ayder’de çok ciddi bir otopark problemimiz vardı. Bu problemi çözmek adına hemen Ayder’in girişine 1750 araçlık bir kapalı otopark inşa ediyoruz. Tamamen yerin altında, hiçbir şekilde yerin üstünde yapılar gözükmeyecek. Gelen misafirlerimiz araçlarını oraya bırakacaklar ve oradan koyacağımız Ring seferlerimiz ile buradaki işletmelerden faydalanabilecekler. Buradaki doğal güzellik çok daha öne çıkacak. İnşallah önümüzdeki yıl vatandaşlarımızın hizmetine açacağız. Bunun dışında Ayder’in mimarisine uygun 55 adet apartımızı rezerv alanımıza inşa edeceğiz. “ ifadelerini kullandı.

AYDER YAYLASINI DÜNYANIN MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Ayder Yaylasının dünyanın merkezi haline getireceklerini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Rize’mize ilişkin birçok projeyi yapıyoruz. Taş köprülerimizi, ormanlarımızı, termal sularımızı doğal kaynaklarımızı korumak, ihya etmek ve gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’de yayla denilince ilk akla gelen alanlardan birisi olan Ayder Yaylasını bir dünya merkezi haline getirecek, çok güzel organizasyonların yapılacağı, bu doğal güzelliklerden en güzel şekilde vatandaşımızın faydalanacağı bir projeyi yürütüyoruz. Ayder’de İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ve Belediyemiz ile birlikte çok kapsamlı sokak sağlıklaştırma projesi yürütüyoruz. Bu kapsamlı proje çerçevesinde Ayder’in içerisinden geçen yollar, kaldırımlar, aydınlatmalar, kanalizasyon giderlerinin tamamını yeniliyoruz. Projemizin ilk etabını inşallah Haziran sonunda bitirip vatandaşlarımızın hizmetine açacağız.” dedi.

RİZE MERKEZDE 393 BİN METREKARELİK MİLLET BAHÇESİ…

Rize’de yürütülen ve yapılması planlanan projelerle ilgili bilgi veren  Bakan Kurum şu bilgileri aktardı:

“Rize’de 3 tane millet bahçesini projelendirdik, toplamda 4 tane millet bahçesini gerçekleştireceğiz. Güneysu’da 42 bin metrekarelik bir millet bahçemiz var. İnşallah önümüzdeki hafta ihalesi yapılacak ve önümüzdeki yıla kadarda yapılıp vatandaşlarımıza teslim edilecek. Ardeşen sahilde 110 bin metrekare millet bahçesi için belediyemizle proje detaylarını görüşüyoruz. Sahilin hemen yanında vatandaşlarımız için bisiklet ve yürüyüş yolu, millet kıraathanesinin olduğu önemli bir millet bahçesini Ardeşen merkezde yapıp vatandaşlarımızın hizmetine sunuyor olacağız.

İyidere’de bir millet bahçemiz var, proje çalışmasında sona gelindi. Önümüzdeki aylarda ihalesini yapacağız. Rize merkezin millet bahçesi içinde 393 bin metrekarelik bir alan belirledik. Sahilimizde içerisinde bir selatin camimizin, bisiklet yollarının, içerisinde serenderlerin, ahşaptan dinleme alanlarının olduğu örnek bir millet bahçesini Rize merkezde projelendiriyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL