Güncel

TÜRSAB’ın sessizliği, Avrupa Türk Acentacılar Birliği’nin çok sesli eylemi

Alman hükümeti Türkiye’yi koronavirüs tedbirleri kapsamında riskli ülke ilan ettiğini açıkladı.  TÜRSAB konu ile ilgili sessizliğini korurken, Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR) seyahat uyarısının kaldırılması için eylem düzenliyor. Nilgün..

TÜRSAB’ın sessizliği, Avrupa Türk Acentacılar Birliği’nin çok sesli eylemi

Alman hükümeti Türkiye’yi koronavirüs tedbirleri kapsamında riskli ülke ilan ettiğini açıkladı.  TÜRSAB konu ile ilgili sessizliğini korurken, Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR) seyahat uyarısının kaldırılması için eylem düzenliyor. Nilgün Atar

Seyahat uyarısını 31 Ağustos’a uzatan Almanya, yeni karara göre Türkiye’yi koronavirüs tedbirleri kapsamında riskli ülke ilan etti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun tepkileri, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın ikna ziyareti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel ile yaptığı görüşmeler kapsamında Almanya’nın Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısının kaldırılması talepleri sonuçsuz kaldı. AB üyesi ülkelere kapılarını açan Alman hükümeti Türkiye için vatandaşlarına “riskli ülke” seyahat uyarısında bulundu.

Yeni oluşturulan uluslararası seyahat uyarısı listesinde risk kapsamındaki ülkelere giden Almanlar, dönüşte 14 gün ev karantinasında kalmaları zorunlu olduğundan tatil tercihleri önemli ölçüde etkilenecek. Türkiye, Almanların tatil için tercih ettiği ülkeler arasında İtalya ve İspanya’dan sonra üçüncü sırada yer alması nedeniyle önemli bir konumda.

TÜRSAB KRİZ YÖNETİMİNDE SESSİZLİK…

Alman hükümetine seyahat uyarısının kaldırılması için yapılan onca diplomatik baskıya rağmen geri adım atılmadı. Turizm sektörü Almanya’nın Türkiye’ye uyguladığı riskli ülke uyarısı şokunu yaşıyor..  Seyahat acentaları ise meslek örgütü TÜRSAB’ın kriz yönetimindeki sessizliğini turizm platformlarında tartışıyor. Turizm tarihinin en zor günlerinde destek almadan ayakta kalmaya çalışan seyahat acentaları, sektörün sesine kulak veren, makama ve birimlere ulaşılabilir, çözüm yaratan, yanlarında olan bir meslek örgütü görmek istediklerini belirtirken TÜRSAB yönetimini istifaya davet edenlerin sayısı giderek artıyor.

Avrupa Türk Acentaları Birliği’nden büyük ses getiren çıkış…

TÜRSAB’ın sessizliğine karşılık yurt dışındaki Türk kökenli seyahat acentaları büyük yankı uyandıran açıklamaları ve eylem planlarıyla dikkat çekiyor. Üstelik Alman turizmciler de aynı görüşleri paylaşıyorlar. Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR Int. AG.), Almanya’nın Türkiye için adil olmayan seyahat uyarısını kaldırması için  18 Haziran Perşembe günü Köln ve Düsseldorf ‘ta protesto eylemlerine başlayacaklarını, ayrıca Türkiye’nin bu konudaki  hukuki  haklarını aramak üzere dava açmaya hazırlandıklarını   açıkladı.

TÜRKİYE’YE SEYAHAT UYARISI KALDIRILSIN.

Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR) Ceo’su Cumhur Sefer, sosyal mesafe kurallarına uyarak gerçekleştirecekleri protestolara ilk olarak Almanya’nın Düsseldorf ve Köln kentlerinde başlayacaklarını bildirdi.  COOP TRR üyesi Türk kökenli acentecilerin katılacağı eylemlerde “Eşit Muamele İstiyoruz” ve “Seyahat Uyarısı Kaldırılsın” yazılı pankartlar taşınacak.  Resmi makamlardan izin alındığı belirtilen eylemler Biefeld, Berlin, Münih ve Stuttgart’la devam edecek. Düsseldorf ve Köln kentlerinin ana meydanlarında 18 Haziran Perşembe günü saat 12.00-14.00 arasında gerçekleştirilecek eylemler, Berlin’de 25 Haziran 2020 tarihinde düzenlenecek.

TÜRKİYE’YE HAKSIZLIK YAPILIYOR…

Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR) Ceo’su Cumhur Sefer, Almanya’nın seyahat uyarısındaki eşitsizliğe dikkat çekerek şu açıklamada bulunuyor: “Vaka ve vefat sayısı çok yüksek olmasına rağmen seyahat izni çıkan İngiltere, İspanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelere nazaran Türkiye, çok daha iyi konumda. Eylemlerimizde biz de buna vurgu yapıp ‘Eşit Muamele İstiyoruz’ diyeceğiz. Bu konuda Türkiye tarafından resmi adımların atıldığını, görüşmelerin yapıldığını elbette biliyoruz ama biz yine de bu sürece destek olmak, Türk kökenli acentecilerin sesini duyurmak ve kamuoyu oluşturmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Hukukçularla yaptığımız görüşmelerde Almanya’ya karşı hızlıca dava açıp sonuç alabileceğimizi ve kazanma şansımızın çok yüksek olduğunu öğrendik; bu davayı biran önce açmak için hazırlık içindeyiz.”

ALMAN TURİZMCİLERDEN ÇOK SESLİ BÜYÜK TEPKİ…

Alman turizmciler de tepkilerini yüksek sesle dile getirmeye çekinmiyorlar. Örneğin Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV), Başkanı Norbert Fiebig, kararın “orantılı” olmadığını, 160 civarında ülkenin aynı kefeye konduğuna yönelik eleştiri getirirken, FTI Grubu’nun CEO’su Ralph Schiller de Alman hükümetinin bu kararla “Almanya’daki tur operatörleri ve seyahat acentelerinin zor durumda bırakıldığına ve  kararın söz konusu birçok destinasyon için sert bir darbe olduğuna dikkat çekiyor

Alman Dışişleri Bakanı Maas ise Türkiye’nin de içinde bulunduğu seyahat uyarısının devam ettiği ülkelerde “salgının olumlu yönde gelişmesi, sağlık sisteminin sağlam olması, turizm açısından gereken güvenlik önlemlerinin alınması, seyahatte güvenilir gidiş ve dönüş imkanları sağlanması” halinde, Eylül’den önce seyahat uyarısını seyahat tavsiyesine dönüştürebileceklerini açıklamıştı.

ANTALYA’DA YENİDEN KEŞFET ETKİNLİĞİ

Almanya’nın aldığı riskli ülke kararına karşın Türkiye’nin tanıtım çalışmaları devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı 60 ülkenin büyükelçileri ve  yabancı basın mensuplarını 19-20 Haziran tarihlerinde   “Yeniden Keşfet” konulu etkinlik kapsamında Antalya’da ağırlayacak. Türkiye’de “Güvenli Turizm Belgesi” alan tesislerin  tanıtılacağı programda konuklar; oteller, uçaklar ve havalimanlarında alınan tedbirleri, olası sağlık sorunları karşısında sunulacak hizmetlere kadar tüm ayrıntıları yerinde gözlemleyecek.

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL