Güncel

Türkiye Almanya Kardeş Şehirler Konferansı’na “Kent Diplomasisi” damgasını vurdu

Türkiye-Almanya Kardeş Şehirler Konferansı, Türkiye Belediyeler Birliği moderatörlüğünde ilk kez çevrimiçi olarak gerekleştirildi. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Uluslararası diplomasinin yanında kent diplomasi de öne çıkmaya başladı”..

Türkiye Almanya Kardeş Şehirler Konferansı’na “Kent Diplomasisi” damgasını vurdu
Türkiye-Almanya Kardeş Şehirler Konferansı, Türkiye Belediyeler Birliği moderatörlüğünde ilk kez çevrimiçi olarak gerekleştirildi. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Uluslararası diplomasinin yanında kent diplomasi de öne çıkmaya başladı” dedi.

turizmhaberleri.com-haber merkezi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını 31 Ağustos’a uzatan Almanya’nın son olarak Türkiye’yi riskli ülke ilan etmesi turizm sektöründe şok etkisi yaratırken tüm uluslararası diplomatik girişim ve görüşmeler de sonuçsuz kaldı. Bu hafta hem turizmciler hem de siyasi çevrelerde sıcak gündemdi Almanya’nın kararı.

Almanya’nın  Türkiye’yi riskli ülke ilan etmesi özellikle turizm camiasında hayal kırıklığı yaşatmasının yanı sıra , Türkiye-Almanya Kardeş Şehirler Konferansının Türkiye Belediyeler Birliği’nin moderatörlüğünde çevrimiçi  gerçekleştirilmesi de çok çarpıcı bir tesadüf oldu. “Büyükşehir Belediye Başkanları Yuvarlak Masa” toplantısında  konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Uluslararası diplomasinin yanında kent diplomasi de öne çıkmaya başladı.” açıklaması ise önemli bir kavram olarak akılda kalırken, Türkiye- Almanya arasında  yürütülen uluslararası diplomasi trafiği riskli ülke engelinin aşılamaması ile noktalandı.

GELECEĞİN DÜNYASI KENTLER DÜNYASI OLACAK..
İstanbul’da yapılması planlanan ancak küresel salgın nedeniyle çevrimiçi düzenlenen Türkiye Belediyeler Birliği’nin moderatörlüğündeki toplantıya her iki ülkeden büyükşehir belediye başkanları katıldı. Toplantının ana başlıkları arasında Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesi, yerel yönetimlerinin ortak sorunları ve hedefleri vardı. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, hayatın yerelde aktığını, geleceğin dünyasının kentler dünyası olacağının öngörüldüğünü söyleyerek “Kentler vatandaşlara en yakın kamu otoriteleri olarak çok daha çözüm üreten, çok daha kolay vatandaşa dokunan ve birlikte hareket etme becerisi gösteren kurumlar haline geldi. Uluslar arasındaki ilişkiler, konjonktürel nedenlerle yakınlaşsa da, uzaklaşsa da insanlık tarihi boyunca kentlerin genel olarak düşman olduğu, birbirleri ile ilişkilerini kopardıkları pek görülmemiş” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

Kardeş şehirlerle ilişkilerimizin güçlendirilmesi gerek
Kentlerin genellikle kardeşlik ilişkisi kurduğunu, buradan da her iki kent ve o toplumun insanları için faydalı sonuçlar çıktığını ifade eden Başkan Soyer, “Özellikle pandemi süreci bize gösterdi ki, uluslararası ilişkilerin kentler boyutunda sürdürülmesi çok daha faydalı ve çok daha etkin sonuçlar ortaya koyuyor. O nedenle biz kardeş şehirlerle ilişkilerimizin güçlendirilmesi, çeşitli alanlarda sürdürülecek işbirlikleri ile devam etmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye hazırız. Ve bunu da büyük bir memnuniyetle yapacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi. Bu işbirliklerinin sadece heyetlerin birbirlerini ziyareti ile sınırlı kalacak bir kardeşlik olmayacağını da söyleyen Başkan Soyer, “Hakikaten işbirliği alanlarını zenginleştirecek ve her iki kentin halkına da fayda sağlayacak sosyal, ticari, turistik, kültürel her anlamda işbirliği içeren konular olabilir” diye konuştu.

Soyer konuşmasının devamında şunları söyledi: “Birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz olduğu ve birbirimize destek verirsek de hem küresel sorunlarla, hem pandemi gibi büyük krizlerle daha kolay başa çıkacağımızı gördük. Bir birimizden ilham almamıza, birbirimize ilham vermemize fırsat açmamız lazım. Birbirimize ihtiyacımız olduğu çok açık bir şekilde pandemi sürecinde ortaya çıktı. Bu işbirliği zemininin gelişerek devam etmesini diliyorum.”

Toplantıya kimler katıldı:

Bergkamen Belediye Başkanı Roland Schäfer, Berlin Belediye Başkanı Michael Müller, Bremen Belediye Başkanı Andreas Bovenschulte, Castrop-Rauxel Belediye Başkanı Rajko Kravanja, Essen Belediye Başkanı Thomas Kufen, Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann, Hannover Belediye Başkanı Belit Onay, Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, Mannheim Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz, Potsdam Belediye Başkanı Mike Schubert, Türkiye’den ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıraAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ordu Büyükşehir Belediye BaşkanıMehmet Hilmi Güler ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL