Güncel

Bakan Ersoy: Turizm sektörünün geleceğinde bu program olmalı..

Güvenli Turizm Belgelendirme Sistemi’nin Kovid-19 salgını sonrası da devam edeceğini belirten  Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: sistem kriterlerinin 70 ülkeye gönderildiğini, yaklaşık 400 otelin “Güvenli Turizm Sertifikası” aldığını ve bu..

Bakan Ersoy: Turizm sektörünün geleceğinde bu program olmalı..

Güvenli Turizm Belgelendirme Sistemi’nin Kovid-19 salgını sonrası da devam edeceğini belirten  Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: sistem kriterlerinin 70 ülkeye gönderildiğini, yaklaşık 400 otelin “Güvenli Turizm Sertifikası” aldığını ve bu sayının 2 bine ulaşmasını hedeflediklerini açıkladı.

Antalya’da büyükelçilerin katılımıyla gerçekleştirilen “Yeniden Keşfet” buluşmasının ikinci gününde, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ulusal ve uluslararası basın mensuplarının sorularını cevapladı.

TURİZM SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİNDE BU PROGRAM OLMALI

Avrupa’da ilk kez Türkiye’nin hayata geçirdiği “Güvenli Turizm Belgelendirme Sistemi”kovid 19 saıgını sonrasında da devam edeceğii belirten Bakan Ersoy şu açıklamada bulundu:

“Buradaki mesele otelcilerin ve turizm sektörünün buna hazır olması. Bu sistem, otelciler için ciddi maliyet getiriyor, bu maliyeti kabul etmeye gönüllü olmaları gerekiyor. Biz sertifikasyon programına Kovid-19 salgını sonrası da devam etmeyi planlıyoruz. Şu an 132 kriterimiz var, bundan çıkarılacaklar vardır, buna eklenecekler vardır ama turizm sektörünün geleceğinde böyle bir program olması gerekiyor. Mesele sadece sertifikasyon programı değil, bu programla hizmet sektörünün standartlarını yükseltmiş oluyoruz. Bence zaten bütün ülkelerin böyle bir program başlatması gerekiyor.”dedi.

OTELLERİN YÜZDE 50 SİNİ AÇABİLİRSEK BAŞARILI SAYILIRIZ

Sertifikasyon programının turizm tesisleri için bir zorunluluk olmadığını belirten Bakan Ersoy, tur operatörlerini sadece sertifika sahibi tesislerle görüşmeleri konusunda teşvik ettiklerini ifade etti.

Güvenli turizm sertifikasyonu programının turist sayısı ve turizm gelirlerine katkısının ne olacağına yönelik soruya Bakan Ersoy, bunun uluslararası hava trafiğinin açılmasının ardından daha belirgin şekilde görülebileceğini kaydetti. Bakan Ersoy, “Bizim hedefimiz, belli bir rakama ulaşmaktan ziyade, turizm sektörünü yeniden devreye sokmak, otellerin yüzde 50’sini açabilirsek başlangıç için başarılı sayılırız.” değerlendirmesinde bulundu.

İKİNCİ DALGA OLAYINA İNANMIYORUM.

Türkiye’nin 2023 turizm hedefinin 75 milyon turist ve 65 milyar dolar gelir olduğu hatırlatılarak Kovid-19 salgınında muhtemel ikinci dalganın bu hedefleri nasıl etkileyeceğine yönelik soruyu da yanıtlayan Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

“Ben kişisel olarak ikinci dalga olayına inanmıyorum. 2023 hedefimiz 75 milyon turist 65 milyar dolarlık gelir ama 2021 için yapılan ilk rezervasyonlarla da zaten bu rakamların artacağını görüyoruz çünkü 2020 için rezervasyon yaptıran ve gelemeyenlerin hepsi bir sonraki yıla rezervasyonlarını aktardı. Çünkü insanlar gerçekten Türkiye’yi seviyor ve ülkemize gelmek istiyor. 2023 turizm hedefine ulaşmayı başaracağımızı düşünüyorum.”ifadelerine yer verdi

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL