Güncel

Yeni Normal Dönemde Turizm en önemli anahtar alanımız

Küresel salgında en kötü senaryolara hazırlıklı olmamız gerektiğini belirten  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; “yeni normale başlarken turizm anahtar derecede önemli alanlarımızdan birisi. Diplomasi görüşmelerimiz sürüyor. Bu ülkelerden Türkiye’ye gelmek için..

Yeni Normal Dönemde Turizm en önemli anahtar alanımız
Küresel salgında en kötü senaryolara hazırlıklı olmamız gerektiğini belirten  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; “yeni normale başlarken turizm anahtar derecede önemli alanlarımızdan birisi. Diplomasi görüşmelerimiz sürüyor. Bu ülkelerden Türkiye’ye gelmek için sabırsızlananlar var”. dedi.

Antalya’da gerçekleştirilen “güvenli turizm” temalı, “Yeniden Keşfet” tanıtım etkinliğine davet edilen Türkiye’de görevli 50 büyükelçi ve basın mensuplarına, Kültür ve Turizm Bakanı M Nuri Ersoy ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katılımıyla ortak basın toplantısı düzenlendi. 

Toplantıda konuşan Dışişlere Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , Kovid-19 salgınında ülkelerin farklı alanlarda ne kadar zayıf ve güçlü olduğunun ortaya çıktığına işaret ederek salgının iş birliği ve dayanışmanın önemini ortaya çıkardığını belirtti.

Salgın sürecinde diplomasiyi aktif bir şekilde sürdürdüklerini ve birçok ülkeye mücadelelerinde katkı sunduklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, “bu zorlu zamanlarda Türkiye ittifakları ve ortaklaşa çalıştığı ülkelerle iş birliğine devam etti. 120’den fazla ülkeye tıbbi ekipman sağladık. Bu sırada dış işlerinde diplomasiyi de ihmal etmedik. Koruyucu kişisel ekipmanları tüm diplomatik misyonlara sunduk, ülkemizdeki temsilcilere de bu imkanı sağladık.” diye konuştu.

Türkiye’nin güçlü sağlık alt yapısı ve medikal endüstrisi sayesinde yardımlarını sunduğunu bu süreçte üçüncü dünya ülkeleriyle iş birliğine devam ettiklerini belirten Bakan Çavuşoğlu; Türkiye’ye 80’den fazla ülkeden gelen kişiler ve  sığınmacılara da yardımcı olduklarını kaydederek şunları söyledi:

YENİ NORMAL DÖNEMDE TURİZM EN ÖNEMLİ ANAHTAR ALANIMIZ…

” Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının güvenli bir şekilde ülkemize gelmelerine katkıda bulunduk. Günlük verilerimizi paylaştık. Türkiye, güçlü yanları sayesinde pek çok ülkeden önce normalleşmeye başladı. Yeni normale başlarken turizm anahtar derecede önemli alanlarımızdan birisi. BM turizm kuruluşları global kılavuzlarına uygun bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürmemiz gerekli. Bunun için önlemler aldık. Haftalardır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Güvenli, sağlıklı, hijyenik şartlar altında konuklarımıza turizm uygulamalarımızı sunmaya çalışıyoruz. Turist gönderen tüm ülkelerle irtibatımızı sürdürdük. Bu önlemleri bütün ülkelere anlattık. Sağlık sistemimizi uygun bir şekilde açıkladık.”

DİPLOMASİ GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR..

Sürece ilişkin yürütülen diplomasi çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Çavuşoğlu, “dün Macaristan, Slovakya, Çekya ve Polonyalı bakanlar ile video konferans gerçekleştirdik. Yapıcı bir görüşme oldu. Ancak AB Komisyonu’nun da kararı önemli. ‘Bu kararı değiştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını’ söylediler. Türkiye’den birçok turist bu 4 ülkeyi ziyaret ediyor. Bu ülkelerden de Türkiye’ye gelmek için sabırsızlananlar var. Birlikte çalışmaya devam kararı aldık.”  dedi.

EN KÖTÜ SENARYOYA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Farklı ülkelerin turistlerle ilgili farklı Kovid-19 test prosedürleri olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye’ye gelen bütün turistlerin, güvenli ve hijyenik koşullar altında tatillerini geçirerek ülkelerine güvenli dönmesi için çalıştıklarını dile getirdi. Kovid-19’un bir küresel salgın olduğunu değinen Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“En kötü senaryoya hazırlıklı olmalıyız. Bir pozitif vaka olursa ne olacak? Turistler bir teste tabi olması gerekiyorsa ülkemizden ayrılmadan önce bunu yapmak için hazırız. Hastaları Türkiye’de tedavi etmek için de hazırız. Hem test kapasitemiz hem de sağlık altyapımız iyi. Birçok ülkeye göre oldukça iyi. Türkiye’de günlük yapılan test kapasitesi birçok ülkenin üzerinde. Bir turist Türkiye’den ayrılmadan önce test yaptırmak isterse buna yeterli kapasitemiz var.”dedi.

Birkaç Avrupa ülkesi dışındaki ülkelerin Türkiye’yi güvenli kabul edip çoktan uçuşlara ve seyahatlere başladığını, Türkçe konuşan ülkelerle de  koordinasyon içerisinde olduklarına aktaran  Bakan Çavuşoğlu, “Salgın sürecinde iş birliği ve tam beraberlik çerçevesinde ülkemizden Türk dili konuşan ülkelere çeşitli tıbbi yardımlar yapıldı. Kovid-19 sonrası dönemde de turizm dahil olmak üzere bu yardımlar ve iş birliğimiz devam edecek.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL