Güncel

“İzmir parası, İzmir bayrağı” Tartışmasında Son Nokta

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in TÜRSAB’ın online toplantısında dile getirdiği “İzmir parası, İzmir bayrağı” tartışmaları, hem İzmir BB Başkan Soyer, hem de TÜRSAB Ege BTK Başkanı Kıvanç Meriç açıklamalarıyla..

“İzmir parası, İzmir bayrağı” Tartışmasında Son Nokta

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in TÜRSAB’ın online toplantısında dile getirdiği “İzmir parası, İzmir bayrağı” tartışmaları, hem İzmir BB Başkan Soyer, hem de TÜRSAB Ege BTK Başkanı Kıvanç Meriç açıklamalarıyla son buldu.

Montaj hileleriyle sözlerinin çarpıtıldığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medyada “İzmir parası, İzmir bayrağı” başlığıyla yürütülen yayınlara yönelik yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz günlerde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin düzenlediği çevrimiçi bir etkinlikte kent turizmini geliştirmek adına yapmış olduğum çalışmalar ve projeleri anlattığım konuşmanın sadece küçük bir bölümünü alıntılayarak tarafıma yöneltilen saldırılar her türlü ahlaki anlayışın dışında, akıl ve vicdan sınırlarını da zorlayan bir boyuta ulaşmıştır.

Sadece kente ve kentliye hizmet kaygısıyla hareket eden bir yerel yönetici olarak bugüne dek kısır tartışmaların içine girmemeye özen gösterdim ve bel altından vurmaya yönelik birçok eleştiriyi bile yanıtlama gereksinimi duymadım.

Ancak yaşanan bu son olay bardağı taşırmış, sadece beni değil temsil etmekten onur duyduğum İzmirlileri de töhmet altında bırakacak bir noktaya ulaşmıştır. Oyun bellidir. Ne yazık ki siyasetteki ve ekonomideki tükenişlerini gündemden düşürebilmek isteyenlerin yaratmayı hedefledikleri kavga ortamına çekilmeye çalışıyoruz.

Montaj hileleriyle sözlerimi çarpıtarak bu tartışmaya zemin hazırlayanların kimler olduğu da hepimizce bilinmektedir.Hala anlamayanlar için hatırlatayım, ulusal sınırlar içinde vatan bir bütündür, kesinlikle bölünemez.Ülkemizin başkenti Ankara, para birimi Türk Lirası, bağımsızlığının sembolü ise ay-yıldızlı al bayraktır. Yönettikleri belediyelerin tabelalarından bizim gururla taşıdığımız “TC” ibaresini silme gafletini gösteren ve geçmişte paralel devlet organizasyonu için hatıra para bastıranlar, bizim vatan ve millet sevgimizi asla sorgulayamaz.

Montajlanarak çeşitli mecralara servis edilen konuşmamın içinde iki ana başlık bulunmaktadır. Öncelikle İzmir bayrağı diye bir meselenin gündemimizde olması ve düşünülmesi bile söz konusu değildir. Osmanlı döneminde kullanılmış İzmir bayrağı, belediyemizle ilgili bir çalışma değil,  bir tarih dergisinde yayımlanan akademik makaleyle gün yüzüne çıkmış tarihsel bir veridir.

İkinci konu ise bir katılımcının sorusu üzerine dijital alışveriş araçlarına ilişkin teknik bir değerlendirmedir. Kesilerek montajlanmış konuşmamın devamında da ifade ettiğim gibi, bahsettiğim konu ayrı bir para birimi değil, şehrimizdeki dayanışma ve beraberliği artırıcı bir gönüllülük sistemidir.

Biz Puan sistemi, Şubat 2020’den beri faaldir, tümüyle yasaldır ve İzmirlilere hizmet vermeye devam edecektir.Nitekim iktidar partisine mensup Konya Büyükşehir Belediyesi de benzer sistemi kullanacağını geçen Ocak ayında açıklamıştır.

Yapılan montaj hilesi gösteriyor ki, İzmir’deki ittifakımızın başarısı arttıkça, İzmirlilerin yaşam kalitesi yükseldikçe saldırılar da büyüyor.İzmir birlik ve bütünlüğüne düşkün, milli değerlerimizin büyük bir coşku ve sevgiyle yaşatıldığı bir şehirdir.

Bu duruşumuz, montajcılık gibi gayrı ahlaki ve toplumumuzda hiçbir karşılığı olmayan karalamalarla gölgelenemez, siyasete malzeme edilemez.Bu yapılan, İzmir’de hiçbir siyasi görüş ayırt etmeden özen ve sabırla inşa ettiğimiz, icraat ve kalkınma odaklı kent koalisyonumuza yönelik açık bir saldırıdır. Suni gündemlerle ne benim ne de İzmirlilerin kaybedecek vakti ve enerjisi yok. Bu tip paçadan çeken, montaj siyasetine prim vermeyeceğiz.

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Ege Bölge Temsil Kurulu Başkanı Kıvanç Meriç ise “Turizm bağlamında gerçekleşen bu sohbette yukarıda açıklanan ve EGE BTK facebook sayfasından izlenebilecek herkese açık kayıtlarda da görüleceği üzere, kamuoyuna yansıdığı şekliyle ülke bütünlüğüne karşı bir konu, siyasi bir sohbet, ayrı bir bayrak ve para ile ilgili söylemde bulunulmamıştır. ” açıklamasında bulundu.

Açıklamanın tamamında şu ifadelere yer verildi:

KAMUOYUNA AÇIKLAMA
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Ege Bölge Temsil Kurulu olarak bir süredir toplumdaki etkili ve yetkili kişileri konuk aldığımız, üyelerimizle buluşturduğumuz “zoom” toplantıları düzenlemekteyiz. 05.06.2020 tarihinde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın M. Tunç Soyer’i konuk aldığımız toplantımızda yaşanan bir diyalogla ilgili olarak kamuoyunda bazı spekülasyonların yapıldığı bilgisi üzerine konunun tanıkları ve tarafları olarak duruma ilişkin bilgilerimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.Sayın Tunç Soyer’in konuk olduğu 05.06.2020 günü gerçekleşen toplantıda kırktan fazla katılımcımız yaklaşık 60 dakika süre ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız ile seyahat acentalarının sorunları ve turizm ekonomisi üzerine sohbet etmiştir. Sohbet, katılımcıların bilgisi dahilinde kayıt altına alınmıştır.

Sohbet sırasında bir üyemizin “sanal para” kullanımı ile İzmir ekonomisine katkı sağlamakla ilgili önerisi hakkında konuşulurken Sayın Soyer, “Belediye olarak kendilerinin de ‘İzcoin’ ismini verdikleri ve kent içi hizmet ve mal havuzlarında geçerli olacak bir sanal para projesi üzerinde çalıştıklarını” anlatmış, sohbetin bu kısmında “şehrin tarihi üzerine yapılan akademik bir çalışmada ortaya çıkan 18. YY a ait bayrağın varlığı ile bu konunun yan yana getirilmesi halinde ülke bütünlüğü karşıtı bir algı yaratılabileceğinden çekindikleri için bu projeye çekinceli yaklaştıklarından” söz etmiş, “bunları espri olsun diye söylüyorum” şeklinde bir ekleme dahi yapmıştır.Turizm bağlamında gerçekleşen bu sohbette yukarıda açıklanan ve EGE BTK facebook sayfasından izlenebilecek herkese açık kayıtlarda da görüleceği üzere, kamuoyuna yansıdığı şekliyle ülke bütünlüğüne karşı bir konu, siyasi bir sohbet, ayrı bir bayrak ve para ile ilgili söylemde bulunulmamıştır.
İlgili toplantının ev sahibi, katılımcısı ve 40’tan fazla tanıkları arasında olmamız itibarıyla konuya ilişkin bilgimizi kamuoyu ile paylaşmak gereği hasıl olmuştur.
Saygıyla duyururuz.

Kıvanç MERİÇ
TÜRSAB Ege BTK Başkanı

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL