Sağlık

Duyarsızlık Hastalığı

Hayati önem taşıyan durumlarda bile kayıtsız, tepkisiz kalma; Apati. Bir yanda bulaşma riskinden dolayı korkusu etkisinden daha büyük olan COVİD-19, diğer yanda yavaş yavaş öldüren ama yaşam kalitesini berbat hale..

Duyarsızlık Hastalığı

Hayati önem taşıyan durumlarda bile kayıtsız, tepkisiz kalma; Apati. Bir yanda bulaşma riskinden dolayı korkusu etkisinden daha büyük olan COVİD-19, diğer yanda yavaş yavaş öldüren ama yaşam kalitesini berbat hale getiren küresel ısınma.

Küresel ısınmanın sonuçlarından biri de bitkilere olan olumsuz etkisi ( POLEN)  sonucu astım – kronik bronşit ve rinit alerji hastalıklarının artışı ve can kaybıdır.

“Herkes için Turizm” görünen kadar görünmeyen engellilerin turizm etkinliklerinden faydalanabilmesi ve yaşam kalitelerinin artması için çaba göstermektedir. Bir kez daha altını çizerek belirtmek istediğim tekerlekli sandalye kullanıcıları tüm engelli guruplarında %1 civarında iken görünmeyen engelliler %80 gibi çok büyük bir oranı oluşturmaktadır.

Kronik bronşit – rinit alerji hastalarını saymadan sadece astım hastaları 20 Mayıs 2020 Dünya Sağlık Örgütü VERİLERİNE GÖRE 339 MİLYON kişidir ve ne yazık ki her yıl 255 bin kişi bu hastalık nedeni ile vefat etmektedir.

Üstümüzdeki ölü toprağını silkelemeli, küresel ısınmaya karşı TEPKİSİZ-DUYARSIZ-UMURSAMAZ olmamalıyız.

Temiz Hava amblemi

Aşağıda bir kısmını alıntıladığım makale sorunu ve çözümü açıkça belirtmektedir:

“Daha fazla polen, daha fazla alerji:

Sera gazlarındaki artış ve havadaki yükselen sıcaklık ve nem gibi ortaya çıkan değişiklikler, bazı polenlerin atmosferik konsantrasyonunu artırma etkisine sahiptir. Alerjilerin yaygınlığı dünya çapında artmaktadır. Quebec nüfusunun yaklaşık% 17’si, polenin en sık tetikleyici faktör olduğu bir durum olan alerjik rinit semptomlarından muzdaripti. 2008 yılında Quebec Nüfus Sağlık Araştırması (EQSP), alerji hastalarının% 76’sının araştırmadan önceki 12 ay içinde polen alerjisi semptomlarından etkilendiğini ortaya koyuyor .

İklim değişikliğinin alerjenik bitkiler üzerindeki etkileri nelerdir?

Sera gazlarındaki artış ve yeni iklim koşulları, aşağıdaki etkileri üreterek alerjik bitkileri etkiler:

  • uzun bir büyüme mevsimi;
  • belirli türlerin yeni alanlara yayılması;
  • artan polen üretimi;
  • polenin alerjenik potansiyelinde bir artış.

Sağlık etkileri

Alerji, vücudun, hücrelerin yanlış ve istenmeyen olarak yorumladığı maddelere (alerjenlere) anormal ve abartılı bir reaksiyonundan oluşur. Güçlü reaksiyonlara yol açan alerjenler genellikle mevsimsel alerjik rinit olarak da adlandırılan saman nezlesi. Öte yandan, kronik alerjik rinit, iç mekan havasındaki alerjenlerden (örn. Akarlar) kaynaklandığı için yıl boyunca ortaya çıkabilir. Onun belirtileri önemli ölçüde insanların çalışmasını ve yaşam kalitesini etkileyebilir.

Alerjenle ilk temas reaksiyonu kan damarlarının genişlemesine ve salgılarda artışa neden olur.  Burun mukozasında iltihaplanma, tekrarlayan hapşırma, burun tıkanıklığı, bol miktarda akıntı, baş ağrısı, burun, boğaz ve kulaklarda kaşıntı. Kişi alerjenle temas halinde kaldığı sürece semptomlar devam eder. Alerjik konjonktivit (kırmızı ve kaşıntılı gözler) alerjik rinite eşlik edebilir. Olası bir komplikasyon, sinüslerin iç kısmını kaplayan mukoza zarının iltihaplanması ve 12 haftadan fazla süren kronik sinüzittir.

Hava kirleticiler ayrıca alerjik kişilerin mukoza zarlarını da hiperaktivitelerini artırarak etkiler, bu da alerjenlerin etkisine karşı daha duyarlı hale getirir. Hava kirliliği, karayolu trafiğine bağlı olarak yoğun  kentsel alanlarda yaşayan insanlar alerjik semptomların gelişmesine karşı daha savunmasız olacaktır .Son olarak, ilgili diğer bir sağlık problemi astım semptomlarının kötüleşmesidir.

İklim değişikliği ve alerjik bozukluklar:

İklim değişikliğinin alerjenik bitkiler üzerindeki etkileri, alerjik bozuklukların yaygınlığı ve ciddiyeti için sonuçlar doğurmaktadır:

Hassasiyet döneminde uzun büyüme mevsimi ve daha yüksek polen konsantrasyonlarına maruz kalma → alerjiyi geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Duyarlılık aşamasından sonra daha yüksek polen konsantrasyonlarına maruz kalma → daha ciddi alerjik reaksiyonlar.

KİMLER SAVUNMASIZ

Bazı insan gruplarının mevsimsel bir alerji geliştirme, potansiyel komplikasyonlardan muzdarip olma veya alerjenlere maruz kalma olasılığı daha yüksektir: Genetik yatkın insanlar, astımı olan insanlar, daha güneydeki bölgelerde yaşayan insanlar, düzenli olarak açık hava etkinlikleri uygulayan insanlar, çocuklar ve genç yetişkinler.

ADAPTE OLMAK  VE ÖNLEMLER

Alerjenik polenlerin etkileriyle mücadelede en etkili yöntem kaynağı kontrol etmektir. Örneğin, bitkilerin polenlerin nüfusun yoğun olduğu bölgelere salınmasından önce kesilmesi gerekir.  Yakupotu bitkileri elle sökülebilir veya biçilebilir. Kesim en etkili yöntem olarak kabul edilir. Her zamanki arazi bakım ekipmanı ile yapılabilir:  biçme makinesi, mekanik sokak süpürgesi. Havadaki polen konsantrasyonlarının azaltılmasını optimize etmek için iki kesme tarihi belirlenir: 15 Temmuz ve 15 Ağustos (+/- 7 gün).

Son olarak, müdahale edilecek yerleri uygun şekilde hedeflemek önemlidir. Polenlerin çoğu 1 km’lik bir yarıçap içinde seyahat ettiğinden, nüfusun yakınında bulunan istila edilmiş arazilere,yol kenarlarının, boş partiler; kar birikintileri; yapım aşamasında olan arazi; sanayi bölgesi.müdahale etmek gerekir.

Aşağıdaki bağlantılar polen ve sağlık üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlar:

www.ouranos.ca/media/publication

https://www.msss.gouv.qc.ca/professionnels/sante-environnementale/pollens/

www.msss.gauv.qc/professcionnels/sante/environnementale/pollens/

https://www.inspq.qc.ca/publications/notice.asp?E=p&NumPublication=1078

http://www.inspq.qc.ca/bise/category/Pollen.aspx

http://sante.gouv.qc.ca/problemes-de-sante/rhinite-saisonniere/

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL