Çevre - Doğa

Ekoturizm, sağlıklı tatil, sağlıklı mutfak..

PubOsphere Media Institute raporunu değerlendiren ENAT Türkiye Temsilcisi Nejat Şardağı; Fransızların %64’ünün yaşam tarzı ve tatil tercihlerini sosyal mesafeye uygun yerler olarak değiştireceklerine dikkat çekiyor. İşte turizmcilere sihirli formül: Ekoturizm,..

Ekoturizm, sağlıklı tatil, sağlıklı mutfak..

PubOsphere Media Institute raporunu değerlendiren ENAT Türkiye Temsilcisi Nejat Şardağı; Fransızların %64’ünün yaşam tarzı ve tatil tercihlerini sosyal mesafeye uygun yerler olarak değiştireceklerine dikkat çekiyor. İşte turizmcilere sihirli formül: Ekoturizm, sağlıklı tatil ve sağlıklı mutfak …

EKOTURİZM

Sürdürülebilir turizm kavramı ile gündeme gelen ekoturizmin, turizmin bir dalı olarak gelişeceğine çok kimse inanmamıştı. 80’lerde emeklemeye başlayan ve her yıl %10-12 büyüyen ekoturizm, şimdilerde sektörde %8 gibi önemli bir pay alarak hızla yürümektedir.

Uzun yıllar evimize misafir olan Erkan Yolaç ‘’ Katiyen o iki kelimeyi söylemeyeceksiniz’’ diye başlardı programına ve çoğu kez yarışmacı ilk soruda “evet” veya “hayır” derdi.

Biz de turizmden söz açtığımızda( O ) sorunu ve nedeninin ismini anmayacağız.

SOSYAL MESAFEYE UYGUN TURİZM TERCİHİ…

Bu benim düşüncem değil; PubOsphere Media Institute adındaki kurumun 20 Nisan 2020 tarihli bültenindeki raporda yer almaktadır. Aynı bültende yer alan Yougov’un araştırmasına göre Fransızların %64’ü bundan böyle yaşam tarzlarını değiştireceklerini belirtmiş ve turizme yansıması ise üç kategori oluşturmuş :

  • Korkan ve seyahat etmeyi etmeyi red edenler.
  • Fırsatçılar, durumun pazarlık yolunu açtığını düşünenler.
  • Sağlık nedeni ile kitle turizmine dönmeyi red eden ve daha fazla ödemek anlamına gelse de sosyal mesafeye uygun yerleri tercih edenler.

Değerli turizm camiası bu üçüncü grup alternatif turizmin bir dalı olan ekoturizmi koşturacak.  Neden mi ?

  • Gezilerin 2/3 bireysel
  • Modern uygarlıktan uzak, çok az temas
  • Doğanın gözlenmesi ve korunması ( ornitoloji – botanik – jeolojik gözlem –doğal parkların korunması temalarını içermesi )
  • Spor uygulamaları (kano – yürüyüş )
  • Fazla yüksek olmayan maliyet.

Tüm bu etkenler göz önüne alınırsa ekoturizmin altın çağını yaşayacağını varsaymak bence kehanet olmayacaktır.

PubOsphere’in uzmanlık dalının medya olduğunu hatırlatarak bültenden alıntı yaparak devam edersek ‘’ TV ve internette gezinmeden sonra %33 ile sosyal medya insanların haberleşmek ve bilgi almak için başvurduğu önemli kaynaklarda üçüncü sırayı almaktadır.’’

Değerli turizmciler o iki kelimeyi kullanmadan sadece ürününüzü tanıtmak amacı ile şu anda birkaç acentenin yaptığı (genelde iç turizme dönük) dijital medya yöntemini örnek alarak her ülkede bulunan ornitoloji – botanik derneklerine (örneğin endemik bitkileri tanıtmak ) ulaşabilirsiniz kanısındayım.

Size kolaylık olsun :

http://www.ornithologies.fr/

https://sciencesnaturelles.ch/organisations/ornitho

http://www.botaplus.fr/

Ekoturizmin geleceği konusundaki düşüncemi destekleyen bir araştırma aşağıda yer almaktadır:

İnsanların ilgi alanlarının etkileyicilere göre yoğunlaşmasının ilk sırasını mutfak, ikinci sırayı sağlıklı yaşam almaktadır. Bu anketi göz önüne alırsak: Ekoturistlere programları süresince sağlıklı yaşam için yöresel yeşil mutfak sunulacağı bilgisi verilmesi ile saç ayağı tamamlanmış olacaktır.

Ekoturizmin gelişmesi turizm gelirlerini de sosyalleştireceği daha yeşil bir dünyaya katkıda bulunacağı düşüncesi ile sizleri saygı ile selamlarım

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL