Güncel

Turistlere sağlık hizmetleri için sigorta sistemi geliştirdik

Türkiye’nin Avrupa ülkeleri içinde en güvenlisi olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy; Covid 19 önlemleri kapsamında yabancı turistler ve yurt dışındaki vatandaşların sağlık hizmetleri  için sigorta sistemi geliştirdiklerini açıkladı.Türkiye’de..

Turistlere sağlık hizmetleri için sigorta sistemi geliştirdik
Türkiye’nin Avrupa ülkeleri içinde en güvenlisi olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy; Covid 19 önlemleri kapsamında yabancı turistler ve yurt dışındaki vatandaşların sağlık hizmetleri  için sigorta sistemi geliştirdiklerini açıkladı.Türkiye’de tatil yapacak yabancı turistler ve yurt dışında yerleşik vatandaşların sağlık hizmetleri için 2 bin ile 7 bin avro arasında limiti, 13 ile 33 avro arasında maliyeti olan sigorta sistemi geliştirdiklerini belirten Bakan Ersoy, bir haftalık konaklamalar için 7 bin avroluk limitin 23 avroya satın alınabileceğini söyledi.

Bu hizmete  Kültür ve Turizm Bakanlığının web sitesinden erişilebileceğini ifade eden Bakan Ersoy, “Şimdi bütün tur operatörlerine ve hava yollarına link yapıyoruz, satışa da başladı bu site. Buradan alıp, sadece koronavirüs vakaları için değil, bütün sağlık sorunlarında 7 bin avroya kadar tedavi masraflarını hangi hastanede olursa olsun sigorta şirketi karşılıyor.” dedi.

Bakan Ersoy, sigorta limitinin yüksek tedavi masrafları dikkate alınarak belirlendiğini vurgulayarak, risk almak istemeyen yabancıların bu sistemden faydalanabileceğini kaydetti.

Otellerde Kovid-19 vakası görülme olasılığına yönelik izolasyon katlarının hazırlandığını bildiren Bakan Ersoy, “Otelde vaka çıktığı zaman izole bölüme alınıyor. Odasına bütün servisler ve hizmetler veriliyor ve tedavi boyunca orada kalabiliyor.”dedi. Bakan Ersoy, tedavi süresinin rezervasyon süresini geçmesi durumunda otellerin misafirleri ağırlamaya devam edeceğini aktardı.

Güvenli Turizm Belgelendirme Sistemine otel ve restoranlardan yoğun talep olduğunu belirten Bakan Ersoy, “an itibarıyla başvuran otel sayısı 727’yi geçti, restoran sayısı da 900’lerde.  Şu ana kadar 1650 civarında bir başvuru var.  Biz 2 binleri geçer diye söylüyorduk ama sadece oteller 2 bini geçecek.” dedi.

KORONAVİRÜS NİTELİKLİ TURİZME GEÇİŞİ HIZLANDIRDI..

Sertifikasyonun hizmet standardını yükselten bir sistem olduğunu vurgulayarak, “Bu sertifikasyon sisteminin koronavirüsten sonra devam etmesini istiyoruz. Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında nitelikli turiste geçiş var. Nitelikli turist ne demek? Yüksek standartlı hizmet demek. Bu da standartları yükseltiyor. Yani koronavirüs ister istemez 3, 4 yılda alacağımız yolu bir anda almamızı sağladı. Bunun farkındalığı oluştu. Bu farkındalık sayesinde işletmelerin bu dönüşümü hızlı yapması sağlandı. İşletme açısından bu maliyetli bir şey ama nitelikli turist istiyorsanız o maliyeti üstlenmek zorundasınız.” dedi.

Bakan Ersoy, sertifikasyonun taahhüt edilen standartların doğru şekilde sunulduğunu gösterdiğini belirterek, “Bizim ağırlıklı misafirimiz uluslararası olduğu için uluslararası organize olma şartı getirdik. Mesela ‘TÜV’  56 ülkede örgütlü dünya genelinde birçok ülkede biliniyor. Yabancı ülkenin turistinin de bu sertifikasyonu veren firmaları tanıyor olması lazım.”

GİZLİ MİSAFİR DENETLİYOR…

Otellerde Sertifika programının periyodik denetlemeyi içerdiğini belirten Bakan Ersoy;  ‘gizli misafir’ dediğimiz bir denetim programımız daha var, denetçi geliyor, otele rezervasyon yaptırıyor, sizin bütün denetimlerinizi yapıyor. Göstermelik, ‘hazırlığımı yapayım denetçi gittikten sonra ben eski tas eski hamam öyle bir şansınız yok. Gizli misafir geliyor, denetiminizi yapıyor, raporunuzu tutuyor ve gidiyor. Bir de şeffaflık konusu daha var. Şeffaflığı da nasıl sağlıyoruz? Bu sertifikasyon logoları tesislerin görünen yerlerine asılıyor. Logonun üstünde sertifikasyonu hangi firma tarafından yapıldığı ki özellikle bunlar uluslararası firmalar. En az 5 ülkede organize olması lazım. Logoların üstünde de bir karekod var, okuttuğunuz zaman tesisin denetim raporlarıyla ile ilgili linki atıyor size.”

Ekovirüs” Sürecine Dönüştü

Bazı ülkeler açısından koronavirüs sürecinin “ekovirüs” sürece döndüğünün altını çizen Bakan Ersoy, “Bu ülkeler de kendi sistemleri içindeki paranın yine bu ülke sınırları içinde harcanmasını kalmasını tercih ediyorlar. Bu ekonomik kriz sırasında o yüzden de paranın dışarı çıkmasını engelleyecek önlemler almaya çalışıyorlar.” dedi.

Alman mahkemelerinin zorunlu 14 günlük karantina sürecini bozduğunu hatırlatan Bakan Ersoy, şöyle devam etti: “Bu karar, eşitlik ilkesine aykırı denilerek bozuldu. Bu seferde  48 saat içinde testini yapıp gelsin. Eğer testi de negatifse kabul ederim.’ dediler. 1 Temmuz’a kadar bütün havalimanlarımızda test merkezlerimizi açıyoruz. Dün Sağlık Bakanımızla bir toplantı yaptık, 1 Temmuz’a kadar turistik havalimanlarının tamamına biz bu test merkezlerini açıyoruz. Esas İstanbul, Antalya, İzmir, Dalaman gibi yoğun olanları 1 Temmuz’a kadar diğerlerinde de 15 Temmuz’a kadar açıyoruz. Bir yolcu ülkesine gittiği zaman istiyorsa burada bir test yaptırıp, testin sonucunu da 15 avro gibi çok makul bir ücret yaptık. Neticesi 2 saat içinde çıkıyor. Ayrıca sağlık ocaklarına da yazı gönderiyoruz, turistler istediği zaman bu testi yaptırabilirsin diye.Ülkemize gelişte de giriş yapan turistlerin tamamının vücut ısıları ölçülüyor, 37,8 derece ve üzeriyse veya herhangi bir semptom gösteriyorsa test merkezinde test yapılacak. Aksi takdirde teste gerek yok, bu test ücretsiz.”şeklinde konuştu.

ODAKLANDIĞIMIZ  20 ÜLKE VAR…

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, uluslararası girişimler hakkında şu açıklamada bulundu: “Türk Hava Yolları, krizden önce 130 ülkeye direkt uçuş yapıyordu. Biz 130 ülkenin hepsine girişimdeyiz. Biz ayrım yapmıyoruz. Tabi önceliklendirmelerimiz var, konsantrasyonumuzu daha yoğun verdiğimiz. ‘Top 20’ ülke var. Diğerleriyle de mutlaka iletişim içindeyiz. Sonuçta biz direkt uçuş yaptığımız 130 hattın tamamını bir şekilde açmak zorundayız. 130’uncu hat açılana kadar bizim bu gayretimiz devam edecek. ” şeklinde konuştu

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARIYLA  AVANTAJLI DURUMA GEÇİYORUZ

Sosyal medyada yapılan paylaşımların önemine dikkat çeken Bakan Ersoy; “beni sevindiren hareket yavaş yavaş da olsa başladı. Şimdi Türkiye’ye gelenler veya Türkiye’den güneyde tatile gidenler yorum sitelerinde, sosyal medyalarında zaten çekiyorlar görüntüleri yayınlıyorlar, kendi görüşlerini yayınlıyorlar. Bu sizin yapabileceğiniz en doğru diplomasi aslında. Her taraf denetçi dolu. Telefonla videoya yanlış bir şey varsa da çekiyor, doğruları da çekiyor. Biz burada şimdi avantajlı duruma geleceğiz hareket başladığı için. Çünkü bizim o yaptığımız doğru uygulamalar, sosyal medya ve sosyal iletişim ağları üzerinden bütün dünyaya yayılıyor. Dünyada bize daha emniyetli diye gösterilenlerin yaptığı yanlışlar da yayılıyor. Sizin doğrularınız yayılıyor ama onların hataları da yayılıyor. Bir kıyaslama ortamı oluşacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

Türkiye’de bu yıl tatilini yapmak isteyen turistlerin, bu rezervasyonlarını 2021’e ertelediklerini, 2021’de turizmden 40 bin dolar elde etme hedefleri olduğunu belirten Bakan Ersoy, bütün konsantrasyonlarının bu rakama yaklaşmak üzerine olduğunu ifade etti.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL