Kültür-Sanat

Bodrum Kalesi’nin ikinci etabı ziyarete açıldı

Bodrum Kalesi’ndeki projenin, şu ana kadar yaklaşık 93 milyon liraya mal olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yıl sonuna kadar tamamlanacak olan restorasyonun 100 milyona mal olacağını..

Bodrum Kalesi’nin ikinci etabı ziyarete açıldı
Bodrum Kalesi’ndeki projenin, şu ana kadar yaklaşık 93 milyon liraya mal olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yıl sonuna kadar tamamlanacak olan restorasyonun 100 milyona mal olacağını ve Bodrum’un cazibe noktası haline geleceğini söylediMüze ve ören yerleri içerisinde en önemli yerlerden birisinin de Bodrum Kalesi olduğunu ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum Kalesi’nin 2. etap açılış töreninde yaptığı konuşmada;  “2017 Ekim’de çalışmalara başladık, 2018 yaz sezonunda bir tek yaz sezonunda kapalı kaldı. Geçen sene Dünya Müzeler Günü’nde birinci etabını açtık. Bodrum’un yabancı ziyaretçisinden mahrum kalmaması için iki etaplamaya geçtik. 2019’un 18 Mayıs’ında hizmete açtık.” dedi.

İkinci etap çalışmasını da pandemiye rağmen çok kısa  gecikmeyle tamamlayıp hizmete açtıklarını vurgulayan Bakan Ersoy, “İtalyan, Alman, Fransız ve İspanyol Kulelerini ve Karya Güzeli Sergi Salonu’nu ve Serçe Limanı Batığı’nın olduğu bina ile birlikte  ikinci etapla  yaklaşık 1100 metrekare kapalı sergi alanını hizmete açmış oluyoruz. Çok az bir işimiz kaldı. Yıl sonuna kadar onlar da tamamlanıyor. İngiliz Kulesi ve Uluburun Batığı sergi salonuyla birlikte bunları da hizmete aldığımız zaman, 1375 metrekarelik kapalı sergi alanıyla birlikte Bodrum Kalesi hizmete girmiş oluyor.”şeklinde konuştuRestorasyon çalışmasına başladıktan sonra bazı sürpriz alanlar da keşfettiklerine işaret eden Bakan Ersoy, “Bunları da Bodrum Kalesi’ne kazandırdık. Mesela Alman Kulesi’nin oradaki mazgallar açıldı, restorasyon başladıktan sonra keşfedildi. Bu projeyi Bodrum’un sezonuna yetiştirmiş olduk.” dedi.

“Bodrum’un Cazibe Noktası Haline Gelecek”

Kalenin restorasyon projesi bütçesinden de bahseden Bakan Ersoy, “Bodrum Kalesi’ndeki projenin, şu ana kadarki kısımları yaklaşık 93 milyon liraya mal oldu. Son kalan kısımları da yıl sonuna kadar tamamlandığı zaman, yaklaşık 100 milyon liralık bir restorasyon çalışması oldu ama güzel de oldu. İnşallah tekrar kültürel faaliyetler açısından, Bodrum’un cazibe noktası haline gelecek. Özellikle sahneyi de çok önemsiyoruz. Çünkü Bodrum’un merkezinin esnafıyla birlikte canlanması  çok önemli. Turizmde, kültürde yaptığımız faaliyetlerle esnafı da işin içine dahil ettiğimiz zaman herkesin mutlu olduğu bir sonuç elde etmiş oluyorsunuz.” ifadesini kullandı.

TURİZM KÜLTÜR VE SANATLA TAÇLANDIĞINDA DAHA DEĞERLİ VE RAKİPSİZ OLUYOR..

Bodrum’un sadece arkeolojik değerleriyle değil, kültürel faaliyetleriyle de Türkiye’nin önemli bir noktası olduğunu dile getiren Bakan Ersoy, “Turizm deyince kültür ve sanatla taçlandırdığınız zaman çok daha değerli, çok daha rakipsiz, çok daha güzel oluyor. Geçen sene  bu bağlamda sahneyi de yetiştirmiştik ve hizmete almıştık. 1300 kişilik sahnede bu sene 1 Temmuz itibarıyla kültürel faaliyetlere izin verildi.

Geçen sene hizmete aldığımız ücretsiz halk plajını 1 Temmuz itibarıyla hizmete alıyoruz. Bu sezon için tekrar Halk plajlarını da Türkiye’nin birçok yerine yayıyoruz. Yine temmuz sonuna kadar Antalya, Belek bölgelerinde iki tane daha halk plajını devreye alacağız ve Ege’nin çeşitli bölgelerinde, ilçelerinde her yerinde, halktan çok talep gören Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletilen ücretsiz halk plajlarını yaymaya devam edeceğiz.”dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL