Güncel

Ekoturizm, Türkiye için önemli bir turizm modelidir

Uluslararası Ekoturizm Topluluğu TIES’in Türkiye  yetkilisi seçilen TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, “TIES ile uzun vadeli ortak projelerimiz olacak. Bu işbirliği Türkiye  ekoturizmi için büyük bir tanıtım fırsatıdır. “dedi ..

Ekoturizm, Türkiye için önemli bir turizm modelidir

Uluslararası Ekoturizm Topluluğu TIES’in Türkiye  yetkilisi seçilen TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, “TIES ile uzun vadeli ortak projelerimiz olacak. Bu işbirliği Türkiye  ekoturizmi için büyük bir tanıtım fırsatıdır. “dedi  NİLGÜN ATAR

Nilgün Atar- turizmhaberleri.com / TURGÖN SOHBETLERİ-3

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını turizm endüstrisine büyük zarar verirken aynı zamanda turizmdeki tüm ezberleri bozdu. Artık kitle turizmi yerine eko turizmden daha çok söz ediyoruz. Turizmde güvenli, mesafeli, hijyen kodları kalıcı olarak sektöre yerleşti. Artık Türk turizminde ekoturizme odaklandık. Tatil tercihleri de bu yönde yükseliyor.

TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, Uluslararası Ekoturizm Topluluğu TIES’in Türkiye tek yetkili elçisi seçilmesi sektörde geniş yankı uyandırdı. TURGÖN Turizm Gönüllüleri Platformu Üyesi de olan Murtaza Kalender ile Covid 19 sürecini, ekoturizmi, TIES işbirliği ve projelerini konuştuk. İşte sohbetimizde öne çıkan başlıklar:

EKOTURİZM TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR GELİR KAYNAĞIDIR

Covid 19 Pandemisinin turizmde çok şey değiştirdiğini ve değişmeye devam edeceğini belirten Kalender; “ekoturizm, ana akım turizm kapsamında gerçekten çok önemli bir unsur, özellikle de Türkiye için. Ülkemizin 81 ilinde tanıtım yapılabilmesi ve yıl boyuna yaymak adına Ekoturizm gerçekten önemli bir turizm modelidir. Ekoturizm, sadece ekoloji değil ayrıca kültür ve doğayı da içeren destinasyonlar için ciddi bir gelir kaynağıdır.” dedi.

TIES’İN BİR SONRAKİ ETKİNLİĞİ TÜRKİYE’DE OLACAK

Haziran ayı içinde Uluslararası Ekoturizm Topluluğu TIES’in Türkiye temsilcisi seçilen Kalender TIES ile işbirliği konusunda şu açıklamada bulundu: “Bizler, sadece TIES Türkiye ayağının Başkanı değil, Asya ve Avrupa kıtalarının da nihai sorumlusuyuz. TIES için uzun vadeli ortak projelerimiz olacak. Tabii ki bu işbirliği Türkiye tanıtımı için de büyük bir fırsat anlamına geliyor. Benim iki kıtadan sorumlu Başkan olmam, Türkiye’nin de Ekoturizm elverişliliği, müthiş bir etken olacaktır. Ayrıca, Türkiye’de birçok İl Kültür ve Turizm Müdürlükleriyle iletişim halindeyiz. TIES’in bir sonraki etkinliğine ev sahipliği yapmayı gerçekleştireceğiz.”ifadelerine yer verdi.

EKOTURİZM VE EKOLOJİK YIKIMA BAKIŞ…

Uzun yıllardır Anadolu’nun eşsiz coğrafyasında doğal, tarihi, kültürel değerlerin yok olmasına yönelik projelere karşı yerel halk ve STK’lar tarafından büyük bir çevre mücadelesi veriliyor.  Bir yandan Ekoturizm planlanırken diğer yandan bu ekolojik yıkıma seyirci ve sessiz kalan turizm sektörü var. Bu konuda görüşlerini sorduğumuz Kalender;bizler genelde olaya Turizm bakış açısıyla yaklaşıyoruz ve yapılması gerekenleri ilgili birimlere aktarıyoruz. Bu birimlerin takdiri ve uygulamalarına kalmış bir durum bu.” dedi.

YURT DIŞINDA TÜRKİYE ALGISINI GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR

Haziran itibariyle yeni normal döneme geçtiğimiz günleri değerlendiren Kalender; “ülkemiz krizlere alışkın ancak  ilk kez global ölçekte büyük bir kriz yaşanıyor. Birçok ülkeye oranla şanslı sayılırız. Çünkü turizm altyapımız oldukça iyi.  Çok profesyonel ve tecrübeli kadrolar mevcut. Tek sıkıntımız, yapmış olduğumuz çalışmaları, tescilli başarıları yurt dışında yeteri kadar tanıtamıyoruz.  Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da online toplantılarla tanıtım atağı yapmalıyız. Bu yüzden yurt dışındaki Türkiye algısını geliştirmemiz gerekiyor.”dedi.

2012 YILINDAN ÇOK BÜYÜK BEKLENTİMİZ YOK…

2021 turizmine yönelik görüşlerini paylaşan Kalender; “2021 yılından çok büyük bir beklenti içerisinde değiliz ve aşısı bulunmayan Pandemi süreci devam ediyor. Bu yıl sonu itibariyle aşının bulunmasıyla harekete geçilebileceği aksi halde de beklentilerin çok da afaki olmaması gerektiği kanaatindeyim, kaldı ki aşının bulunması da tek başına yeterli olmayacaktır zira uçak seyahatlerinin tamamen uluslararası boyutta açılması ve turistlerin seyahate hazır hale gelmesi de icap ediyor.” şeklinde konuştu.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL