SonDakika

Almanya Dışişleri Bakanı Maas: AB’nin kararını bekleyeceğiz

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısında ısrar eden Almanya’ya gerçekleştirdikleri görüşmelerin sonucu hayal kırıklığı yarattı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas “AB’nin kararını bekleyeceğiz”..

Almanya Dışişleri Bakanı Maas: AB’nin kararını bekleyeceğiz

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısında ısrar eden Almanya’ya gerçekleştirdikleri görüşmelerin sonucu hayal kırıklığı yarattı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas “AB’nin kararını bekleyeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe ile birlikte Berlin’e günübirlik bir ziyaret gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Türkiye’nin turizmde birçok Avrupa ülkesinden daha hazırlıklı olduğu mesajını verdi. Güvenli Turizm Sertifikasyonu’nun Türkiye’de 50 ve üstü odası bulunan oteller için zorunlu hale getirildiğini belirten Bakan Ersoy, görüşmede ziyaretçilere yönelik hazırlanan kapsamlı sigorta paketini de  anlattı.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Berlin temasları kapsamında Alman Hükümeti’nin turizmden sorumlu yetkili ismi Thomas Bareiss ile de bir araya geldi. Özellikle tatil bölgelerindeki vaka sayılarının azlığının vurgulandığı görüşmede heyette yer alan Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe de sunumla birlikte Robert Koch Enstitüsünün sorularını yanıtladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Almanya’nın Avrupa Birliği Dönem Başkanlığında Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini daha sağlıklı şekilde geliştirmek istediklerini, Türkiye’nin Alman misafirleri güvenli ve sağlıklı ortamda ağırlamaya hazır olduğunu, Türkiye’ye seyahat uyarısını gözden geçirmeleri gerektiğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu aynı gün Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’le de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Alman misafirlerin Türkiye’yi sağlıklı ve güvenli ziyaretleri, Almanya için de tehdit olan PKK ve FETÖ terör örgütleriyle mücadele, düzensiz göç ve ırkçı saldırılar dahil Almanya’daki Türk toplumuna karşı eylemler de ele alındı.

Türkiye’nin tüm iyi niyetli yaklaşımlarına karşın Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas,  “Toplantılarda Türkiye’deki gelişmeler hakkında bilgilendirildik. Tüm bu bilgileri AB komisyonuna raporlayacağız. AB’nin  seyahat izni ile ilgili kararı 2 haftada bir yenilenecek,  AB’nin kararını bekleyeceğiz. Benim şimdiden görüş belirtmem doğru olmaz” dedi.

Görüşmeleri Berlin’den takip eden turizmci Hüseyin Baraner; “Herşey ortada. Almanlar  bizim sektörü siyaset malzemesi yaptılar ve Türk turizminin ve milyonlarca  sektörde çalışanımızın  hakkını yediler, bizi büyük zarara uğrattılar. Çok üzgünüm.” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL