Güncel

Turizmde Fark Yaratanlar II : Hasan Çay

Turizmde fark yaratanlar yazı dizisinin konuğu Göbekli tepe Çadır Saray Konukevi” projesinin sahibi Hasan Çay. Yazarımız Uğur Bulut, hem Hasan Çay ve projesini tanıtıyor, hem de  bizleri Şanlıurfa ve Göbekli..

Turizmde Fark Yaratanlar II : Hasan Çay

Turizmde fark yaratanlar yazı dizisinin konuğu Göbekli tepe Çadır Saray Konukevi” projesinin sahibi Hasan Çay. Yazarımız Uğur Bulut, hem Hasan Çay ve projesini tanıtıyor, hem de  bizleri Şanlıurfa ve Göbekli tepe’nin zengin tarihi, kültürü ve doğasına davet ediyor.

UĞUR BULUT- turizmhaberleri.com- Londra

Turizmde fark yaratanlar 2: Hasan ÇAY

Bu ayki yazımı kendini hizmet sektörüne adayan Hasan ÇAY’a ayırmak istedim. Hasan bey Göbekli tepe’de büyük zorluklarla gerçekleştirdiği “Göbekli tepe Çadır Saray Konukevi” projesini bizler için anlattı.

Şanlıurfa’nın en büyük nüfusuna sahip ilçesi Karacadağ’da doğan Hasan ÇAY; ilk ve ortaokulu köy okulunda okuyarak Lise öğrenimini Siverek merkezde bitirir. Türkmen soyundan gelen ÇAY ve ailesi Süleyman ŞAH döneminde bölgeye yerleşen ilk ailelerden.

Birçok alanda ticaret yapan Çay,  2012 yılında hizmet sektörüne adım atarak kendine bir yol çizer. Gerek coğrafi konumundan gerekse tarihi açıdan, kültür zenginliğine sahip bir bölge olan Şanlıurfa, ebru sanatı gibi birçok kavmi milleti kendi içinde muazzam bir şekilde barındırmıştır. Göbekli tepe’nin de bu olağanüstü zengin kültür içinde yer bulması dikkat çeken bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. ÇAY hem bölge tanıtımına katkıda bulunmakta, hem de bölgeye gelecek yerli ve yabancı turistlere kaliteli bir hizmet sunmak için turizmde yerini sağlamlaştırmış durumda.

İlk insan topluluğun inşa etmiş olduğu tapınaklardan biri olan Göbekli tepe’nin, o dönemlerin yeme, içme, yaşam koşulları ve birçok şey hakkında bilgi verdiğini belirten ÇAY sözlerine şöyle devam ediyor: “Demek ki toplumlar kültürlerine gelenek ve göreneklerine ne kadar önem verir ve yaşatırsa geleceğe kendini o kadar iyi taşır ve tanıtır. Ben de kendi kültürümü ve kimliğini gelecek nesillere taşımak adına böyle bir proje tasarladım. Hem Göbekli tepe’yi tanıtacak hem de kendi kültürümü bir karışım haline getirip geçmişi ve bugünü kaynaştırıp geleceğe taşımak için böyle bir proje ile kolları sıvadım. “

Betondan çok kendi kültürünü yansıtan çadır materyalini kullanan ÇAY, çadırın aslında Türkmenlerin kendini eminde hissetmek için göçebe hayatının vazgeçilmezi olduğunu dile getiriyor. Çadır Sarayda kullanılan çadırların kıl çadırdan olduğunu vurgulayan ÇAY, insanların kendi özünden koparıldığını ve betonlara hapsedildiğini, insanın özünün topraktan geldiği için toprak ile temasın misafirlerini rahatlatacağına dikkat çekiyor.

Hasan Çay bölge ile görüşlerini ise şöyle aktarıyor:

“İnsanı topraktan koparırsanız doğal yaşamdan koparırsanız, insanı aslında dilinden, kültüründen, kimliğinden her şeyinden koparmış ve bunu başarmışsınız demektir. Ben bu yaşam biçimine kendimce savaş açmış biriyim. Ülkemiz gerçekten sahilleri bol olan bir ülke ve coğrafi konumundan dolayı 81 ilimizin her bölgesi tarih ve doğa zenginliğine sahip. Elbette sahil kısımlarına da yatırım yapılmalı, burayı tercih etmek isteyen insanlara bu imkanlar ve koşullar sağlanmalı. Ben kendi bölgemi halkımı ve milletimi çok seviyorum. Benim bölge insanım birçok yönden eksik bırakılmış, buna ister bilerek ister yanlış politikalara kurban edildi deyin. Ben bu bölgenin gelişmesi için burada yaşayan halkın daha güzel bir geleceğe sahip olması içinde ciddi bir şekilde çaba sarf ediyorum. İmkanlar daha el verir olsaydı daha güzel ve farklı projeler yapardım. Ben, tarihi kültürü, bu mozaiği tercih ettim. Ben, insanın kendisine ve toprağına olan düşkünlüğüne sevdalıyım.”

Göbekli tepe tanıtımının çok başarılı yapıldığını vurgulayan Hasan ÇAY, “birçok alanda ve ülkede bu konuda devletimiz ve diğer tanıtım dalları bu işi güzel yaptı. Yeterlilik konusu tartışılır, bu herhangi bir ürün değil, bu tarihtir, burası bir kültürdür, buranın tanıtımı için uzun soluklu projeler yapmak lazımdır. Bir şeyde esaslık önemlidir, yani bir şeyi az ama sürekli yaparsanız o işte başarılı olursunuz. Şu an için yeterli ama tanıtım devam ederse meyvesinin alınacağını düşünüyorum.” diyor.

Hasan ÇAY sözlerine şöyle devam ediyor; “Göbekli tepe sadece Şanlıurfalıları ya da Türkiye’yi ilgilendiren bir durum değildir. Göbekli tepe bütün insanlığın atasının yaşam ve ibadet bir arada nasıl yaşadıklarının bir tür kanıtıdır. Göbekli tepe’yi ziyaret etmek demek kendini ziyaret etmek demektir. Her şeyden önce insan kendini tanımalı, elde somut ve soyut veriler, dokümanlar araştırılmalı. Eğer insan kendini tanırsa tarihini geçmişini yani kendini ne kadar iyi bilirse o kadar insan olacaktır. Geleceğine, yaşamına, dünyada bulunan bütün şeylere saygısı artacaktır. Bölge halkı bu eksikliği gören bilen bir halktır. Gerek siyasetçisinden gerekçe kendi akrabalarım ve Şanlıurfa halkı bu projenin kendisinden çok memnun ve çok olumlu mesajlar alıyorum, herkese bu konuda teşekkür ediyorum. Çocuklar geleceğimizdir, onları toprakla buluşturacağız ve nitekim öyle oldu. Burada çocuklar için botanik bir bahçe yaptık, çocuklar sebzenin ve meyvenin nasıl yetiştiğini görsün istedik. Hayvanlarımız var mesela at getirdik, çocuklar binicilik deneyimleri olsun, deve getirdik, uzun yolculuklarda kullanılan bir binektir. Bunları görsün doğanın ne demek olduğunu bilsin istedik, bu konuda az biraz başarılı olursak bu benim için yaptığım en iyi ticaret olacaktır.”

Bölge halkını ve tüm turizm sever dostlarımı Hasan Bey’e desteğe çağırıyorum. Göbekli tepe Çadır Saray Konukevi gibi yatırımlar kolay yapılmıyor, bu yatırımlara destek vermemiz lazım, onları ayakta tutmamız gerekiyor.

 

YORUMLAR (2)

  1. Elife tasdoven diyorki:

    Harika bir yer olmuş.. …Yasadıgı yeri cennet yapan insanlar çok olsun inşallah.. TESEKKURLER ….HASAN ÇAY..Emeğine yüreğine sağlık.. en kısa zamanda gelip görmek temennisiyle..

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL