Güncel

TURGÖN Gündemi: Etstur kararı ve TÜRSAB İnfosu

Etstur’un yurtiçi ve yurtdışı kültür turlarını 2021 yılına kadar iptal etmesinin sektörde ikilem yarattığına dikkat çekilirken, TÜRSAB’ın 300 kişilik Kuşadası infosu covid 19 tedbirleri nedeniyle  sorumsuzluk olarak değerlendirildi. İşte TURGÖN..

TURGÖN Gündemi: Etstur kararı ve TÜRSAB İnfosu

Etstur’un yurtiçi ve yurtdışı kültür turlarını 2021 yılına kadar iptal etmesinin sektörde ikilem yarattığına dikkat çekilirken, TÜRSAB’ın 300 kişilik Kuşadası infosu covid 19 tedbirleri nedeniyle  sorumsuzluk olarak değerlendirildi. İşte TURGÖN GÜNDEMİ’nden yansıyanlar…

NİLGÜN ATAR- TURGÖN GÜNDEMİ-1

Yeni normalleşme sürecinde bir ayı geride bıraktık. 1 Haziran’dan bugüne kadar bir yanda güvenli turizm programı, ulusal ve uluslararası tanıtım çalışmaları, diğer yanda  seyahat kısıtlamalarına karşı verilen mücadeleler.. İngiltere’nin yeşil koridoruna giren Türkiye, en önemli turizm pazarımızdan Almanya- AB paslaşması yanıtını aldı ancak Almanların güzel ülkemizden vazgeçmesi mümkün değil.

Turizm sektörüne bakıldığında ise bu zorlu süreçte seyahat acentaları, rehberler ve otelcilerin ayakta kalma ve dik durma mücadelesi, seslerini kimseye duyuramama sıkıntıları var. Politik, siyasi, sağlık, terör başta olmak üzere tüm krizlerin altından kalkmayı başaran sektör, korona karşısında gücünü korumaya, dirençli ve umutlu olmaya, önünü görmeye, düze çıkmaya çalışıyor.

TURGÖN GÜNDEMİ  : ETSTUR’UN KARARI VE TÜRSAB’IN KUŞADASI İNFOSU…

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un seyahat acentası Etstur’un yurtiçi, yurtdışı kültür turlarını Nisan 2021 tarihine kadar iptal etmesi, çalışanlarını dağıtması ve kısa çalışma ödeneğine bağlaması turizmcilerin gündeminde. TÜRSAB tarafından Kuşadası’nda düzenlenen 300 kişilik info organizasyonu da TURGÖN Platformu’nda tartışılmaya devam ediyor. İşte ülkemizin önde gelen turizm profesyonellerinin buluşma noktasında sorduğumuz sorulara deneyimli turizmci Uğur Bulut ve Ali Kaya’dan yanıtlar..

ETSTUR’UN KARARI SEKTÖRDE İKİLEM YARATMIŞTIR…

Güvenli turizm programının ulusal ve uluslararası arenada tanıtıldığı süreçte Etstur’un yurtiçi ve yurtdışı kültür turlarını 2021 Nisan tarihine kadar durdurması, personelini kısa çalışma ödeneği kapsamına almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

UĞUR BULUT- Edwin Holidays

“Bu çalışmalar turizme destek paketinden çok zarar veren paket olmuştur. Bunun yerine topyekün sektörü ayağa kaldıracak paketler yapılmalıydı, örnek, tüm çalışanlar covid sigortası yapılmalı, her tesis için kaynak yaratılmalı ve beş yıl ödemesiz destek kredileri verilmeli, personel alan işletmelere yardım yapılmalıydı. Bir siyasi partinin bakanının işletmesi bu kararları alıyorsa sektörde ikilem yaratmaktadır.” 

SEKTÖRDE KUVVETLER AYRIMINI GÖRÜYORUZ..

 ALİ KAYA- Agne Tour 

“Etstur’un aldığı bu kararda maalesef kuvvetler ayırımının  ortaya çıktığını görmekteyim. Bakan Ersoy’un firmasının bunu yapmaması gerekirdi. Ne yazık ki yapmış. Demek ki oyun içinde çiftetelli oynanmaktadır. Covid 19 kapsamında firmasında kültür turlarını iptal eden bu kararın; tek yetkililik arkasına saklanıp deniz kum güneş ve otel satmanın daha karlı olduğu hesaplanarak alındığını düşünüyorum.”

REHBERLER CEPHESİNDEN KÜLTÜR TURLARINA BAKIŞ

Rehberler cephesine bakıldığında ise profesyonel turist rehberi yazarımız Kemal Şendikici; “covid 19 sürecinde rehber olmak” başlıklı yazısında, hem acentalar hem de rehberler açısından kültür turlarının anlamı ve değerini şöyle açıklıyor:

Şimdi turlar başladı; otobüslerin yarısı boş, tur rotaları genelde tarihi alanlardan ziyade doğa ve deniz ağırlıklı olduğu için olağanüstü bilgi birikimi istemeyen mekânlar. Doğu ve Güneydoğu ağırlıklı uzun turlara alışık olduğumuz için hem alan bilgisi hem de kazanç olarak bu kısa süreli pandemi turları  rehber olarak bana pek hitap etmiyor. Ama ileride bu tür tur anlayışı devam ederse bizler de hiç rehberlik yapmamaktansa maddi ve manevi olarak bu turları kesinlikle yapacağız.”

Devamını okumak için: https://www.turizmhaberleri.com/2020/07/07/covid-19-surecinde-rehber-olmak/

TÜRSAB’IN COVİD 19 İLE SINAVI…

Tüm bu gelişmeler içerisinde meslek örgütü “TÜRSAB cephesinde neler yapılıyor” diye bakacak olursak; öncelikle TÜRSAB ve Bakanlık ilişkilerindeki kişisel çekişmelerin sektörü zayıflattığına ve çözümsüzlük ortamına sürüklediğine dikkat çekiyor görüştüğümüz turizmciler. İkili ilişkilerin yenilenmesini, Firuz Bağlıkaya ve Bakan Ersoy’un aynı masada toplanarak sektöre çözüm yaratmalarını bekliyorlar.

Bu süreçte TÜRSAB Akademi’nin eğitim faaliyetleriyle ön plana çıktığını görüyoruz.  Üyelere online İngilizce ve TURİZME GİRİŞ eğitimlerini duyuran TÜRSAB’ın gecikmiş aidatların tahsilini talep etmesi ise bardağı taşıran son damla oldu. Seyahat acentaları pek çok nedenden dolayı TÜRSAB yönetimine tepkili.

TÜRSAB’ın covid 19 kriz yönetimi ve 300 kişilik info turu hakkında TURGÖN Üyelerine sorduğumuz soru ve yanıtlar ise şöyle:

TÜRSAB MAALESEF KRİZ YÖNETİMİNDE SINIFTA KALMIŞTIR.

Türsab ın COVİD 19 kriz yönetimini nasıl buluyorsunuz? Sosyal mesafenin çok önemli ve halen gündemde olduğu süreçte TÜRSAB’ın 300 kişilik Kuşadası  info turu hakkında ne düşünüyorsunuz?

UĞUR BULUT- Edwin Holidays

TÜRSAB maalesef kriz yönetiminde sınıfta kalmıştır, bu dönemde bile üyelerinden aidat istemektedir. TÜRSAB olarak tüm Avrupa ülkelerinde bulunan acenteler ile ortak projeler üretmek ve THY ile ortak çalışma yapmasında öncü olmalıydı.  Bu dönemde info turu yapmak pek sağlıklı bir durum değil, ne kadar önlem  alınırsa alınsın yapılmamalıydı. Info gruplar 2021 yılına ötelenmeliydi

300 KİŞİLİK İNFO ORGANİZASYONU SORUMSUZLUKTUR…

 ALİ KAYA- Agne Tour

“Bu sorunun cevabı sadece sorumsuzluktur, bunu yapmak yerine 2020 yılı aidatlarının ödenmesi daha doğru olurdu, bazı şeyler sadece sponsorluklarla yürümemektedir. Bu organizasyonu resmen kınıyorum. 350 kişiyle toplanıp Tur  veya info grubu organize etmek  bana göre sorumsuzluktur. Örnek olunması gerekirken,  olmamak acenteleri ciddiye almamaktır diye düşünüyorum… Seçimler için sandık şimdiden hazırlanmalıdır. TÜRSAB  yönetimi ya TÜRSAB için çalışmalı ya da istifa edip kendilerini aklamaları gerekir. “Makamdaki insanlar gidici TÜRSAB kalıcıdır”, bu gerçeği unutmayalım.”

SOSYAL MESAFE YÜZÜNDEN YARI KADRO ÇALIŞIYORUZ

TURGÖN Üyesi Glory Turizm’in sahibi deneyimli turizmci Selma Yılmaz ise Kuşadası infosu ile ilgili görüşlerini platformda paylaştı. Yaklaşık 5 aydan sonra düzenlenen info davetini korona tedbirleri açısından değerlendiren Yılmaz; “300 kişilik organizasyon yapılabiliyorsa bizler neden hala rahatlıkla ofislerde çalışamıyoruz.? 5 kişinin üstü ofisler neden sosyal mesafe yüzünden yarı kadro çalışıyor.?

 5 aydan beri hepimiz sermayemizi tükettik ve daha da bu süreç devam edecek gibi gözüktüğü için neredeyse hiç paramız kalmadı/kalmayacak. Böyle bir sıkıntılı dönemde moral bulmak tabii ki çok önemli ama bir de olayın sağlık tarafının da olduğunu düşünüyorum. 250 kişi üstü düğünler halen yapılamıyor. Bütün toplantı ve organizasyonların iptal edildiği şu dönemde 300 kişilik bir infoyu Meslek Örgütümüzün yapabilmesi; gerçekten ülkemizde Korona bulaşıcılığının bittiğini mi göstermektedir.” ifadelerine yer verdi.

EKİM AYINDA TÜM INCOMİNG ACENTALARINA İNFO…

Sektör 300 kişilik infoyu tartışırken, TÜRSAB Kuşadası Bölge Temsil Kurulu Başkanı Eda Yurtcan ise TÜRSAB tv’de yaptığı açıklamada,  info gezisi yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek; “Ekim ayında belki tüm incoming seyahat acentalarını davet edeceğimiz bir info düzenleyeceğiz. Sonrasında da M.I.C.E. ile ilgili bir etkinlik planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Şu günlerde turizm sektöründe önünü görebilmek ve doğru öngörüde bulunmak, doğru planlar yapmak, doğru adımlar atmak çok büyük önem taşıyor.  

(2003 den beri kesintisiz sektörün buluşma noktası, turizmin nabzı olan TURGÖN (Turizm Gönüllüleri Platformu) ve turizmhaberleri.com işbirliğinde TURGÖN GÜNDEMİ devam edecek..)

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL